MARTIN. Turčianska galéria sa v posledných mesiacoch venovala aj dvom projektom reštaurovania umeleckých diel. "Prvým bolo Reštaurovanie maľby zo zbierok Turčianskej galérie. Z pridelených finančných prostriedkov bolo možné zreštaurovať šesť vzácnych malieb významných autorov ako sú Mikuláš Galanda (diela Staroba, Prebúdzanie), Želmíra Duchajová-Švehlová (Priadka, Dievča s vedrom a Žena v kroji) a Viliam Chmel (dielo Po výsluchu.Spánok)," uvádza Patrícia Lipková, odborná pracovníčka galérie. Dodáva, že diela zverili do rúk reštaurátorky Eriky Benickej, s ktorou Turčianska galéria už v minulosti spolupracovala na projektoch reštaurovania.

Na druhom projekte Reštaurovanie kresby M. Galandu a A.Weisz Kubínčana spolupracovala Turčianska galéria s reštaurátorkou Jarmilou Tarajčákovou. Jej rukami prešli štyri kresby Mikuláša Galandu – Tiráž časopisu Hárman, Kresba k časopisu strana 3, Matka s dieťaťom a Poloakt dievčaťa. "V rámci tohto projektu sa podarilo zreštaurovať aj dve čísla mesačníka Hárman – január, február 1919, ktorý bol ilustrovaný Mikulášom Galandom. Poslednou reštaurovanou kresbou bolo dielo Arnolda Petra Weisz-Kubínčana s názvom Hrabačka z obdobia rokov 1939-1943," upresňuje Lipková.
Turčianska galéria ponúka možnosť návštevníkom vidieť všetky novozreštaurované diela na výstavách, ktoré sú sprístupnené od 10. augusta do 22. októbra vo vestibule galérie. Návštevníci tak môžu na vlastné oči vidieť prácu oboch reštaurátoriek, porovnať diela, ktoré uvidia s fotografiami pred reštaurovaním a bližšie sa oboznámiť s tým, ako celý proces reštaurovania prebiehal.