MARTIN. Akcionár Michal Taliga, ktorý bol na rokovaní výkonného výboru prítomný aj spolu s Vladimírom Frankom, viní za neudelenie licencie ľudí, ktorí podľa jeho slov toľko očierňovali MHC, až dosiahli to, že sa nakoniec z udelenia práv na pôsobenie v súťažiach tešili iné kluby.
Gól do vlastnej siete?
„Bol to gól do vlastnej brány, inak to pomenovať neviem. Pred pár dňami bola v Bratislave delegácia z Martina a tá náš klub zrejme vykreslila v najhorších farbách. Aj preto sme stratili dôveru zväzu. Jednoducho intrigy, spory a konflikty rôznych skupín nás doviedli tam, kde sme. Mrzí ma to a je mi to ľúto. Hráčom z dorastu a juniorky v ich ďalších kariérach brániť nebudem a uvoľním ich tam, kde budú chcieť ísť,“ podotkol Michal Taliga.

Keď sme sa, ešte stále po formálnej stránke prezidenta MHC pýtali, či cíti nejakú osobnú zodpovednosť, tak odpovedal že sčasti áno. Najmä v tom, že sa mu nepodarilo udržať tím, s ktorým do hokeja vstupoval.
Petícia verejnosti
Rozhodnutie Výkonného výboru SZĽH zmobilizovalo aj rodičov mladých hokejistov, ktorí zorganizovali petíciu. Žiadajú v nej zväz, aby prehodnotil svoje rozhodnutie neudeliť licenciu pre tímy juniorov a dorastu. Turčianska verejnosť túto snahu privítala a za pár dní sa organizátorom petície podarilo vyzbierať viac ako tisícpäťsto podpisov. Toto by určite nemalo ostať nepovšimnuté.
„To bola chyba, ktorú si vyčítam. Veľa vecí som však ovplyvniť nevedel. Je tu nútená správa mesta, klinec do truhly nám zatĺkla policajná razia a aj neochota poslancov prijať aspoň deklaratívne uznesenie o pomoci hokeju. Tým padla aj možnosť získania nových investorov. Dva roky v hokeji však neľutujem, hoci mne aj mojej rodine veľmi uškodili,“ povzdychol si Michal Taliga.
Nikto nikoho neočierňoval
Dušan Laššák, člen Dozornej rady MHC a predseda rovnakého orgánu v Martinskej hokejovej akadémii, nám potvrdil, že v Bratislave bola skupina desiatich ľudí s cieľom hľadať možnosti ako pomôcť hokeju v Martine.
„Stretli sme sa s generálnym sekretárom Valíčkom, činovníkmi a pracovníkmi zväzu. Išlo nám o zachovanie extraligovej príslušnosti pre dorast a aj juniorov a pýtali sme sa aj na možnosť udelenia prvoligovej licencie. Nikto nikoho neočierňoval, nikto na nikoho nič nevyťahoval. Stretnutie malo pracovný a vecný charakter. To, že má MHC dlhy a valia sa naňho exekúcie je dlhodobo známy fakt. Zbavovať sa tejto zodpovednosti tým, že jeden je dobrý a všetci ostatní sú zlí, je nemiestne,“ myslí si Dušan Laššák, ktorý vraj na problémy v MHC viackrát upozorňoval.
„Od marca som sa snažil o zvolanie Predstavenstva a aj Dozornej rady MHC Martin, ale nebolo mi vyhovené. K 31. marcu bol ukončený pracovný pomer s ekonómkou a funkcia nebola písomne odovzdaná, aj preto som žiadal vykonať finančnú inventúru. Navrhoval som aj to, aby sa rokovalo o stave prípravy na novú sezónu. Hokej sa ocitol v kríze, ale príslušné orgány nerokovali, vôbec sa nepostupovalo štandardne. Klub sa v poslednom období riadil chaoticky. Hlavne, že sa všade tvrdilo, ako máme všetko pod kontrolou. Až sme prišli o extraligu a aj prvú ligu. Nikomu teraz nepomôže ukazovať na vinníkov, plakať nad rozliatym mliekom. Je treba hľadať možnosti, ako sa z tejto krízovej situácie dostať. Aj za cenu, že sa začne odznovu,“ zdôraznil funkcionár.