ČREMOŠNÉ. Aj tento rok sa na horskej chate Bartoška v Čremošnom neďaleko Turčianskych Teplíc stretli na rehabilitačnom tábore deti z celého Slovenska, ktoré trpia ochorením hemofília (porucha zrážania krvi, pozn. redakcie). Súčasťou ich pobytu boli i dvojdňové športové hry pod názvom Hemolympiáda.
„Deti prišla podporiť aj Martina Kohlová – reprezentantka Slovenska v rýchlostnej kanoistike na Olympijských hrách v roku 2008 v Pekingu, roku 2012 v Londýne, roku 2016 v Rio de Janeiro a zároveň trojnásobná medailistka na majstrovstvách sveta,“ povedala Jana Mihalovičová z komunikačnej agentúry Advantage .
Hemolympiády sa zúčastnilo všetkých 38 detí vo veku od 7 do 17 rokov, ktoré vytvorili družstvá a za pomoci art-animátorky si dokonca vyrobili skutočné vlajky. Vďaka prítomnosti rozhodcov, športovej redaktorky, fotografke a kameramanovi mali možnosť zažiť atmosféru ozajstných športových hier.
Kruhy, aj oheň
Prvý deň sa športové podujatie nieslo v znamení otváracieho ceremoniálu pod vyrobenými hemolympijskými kruhmi s ohňom. Keď jednotlivé družstvá nastupovali na ihrisko na čele s vlajkonosičmi, deťom zaznela ich vlastná hemo-hymna. V tento deň sa konal turnaj v prehadzovanej.
„Niektoré deti boli športovo nadanejšie, iné menej, ale čo ich však spájalo, bola dobrá nálada a chuť zvíťaziť. Po turnaji mali pripravenú zaujímavú besedu s olympioničkou Martinou Kohlovou, ako aj ťažší kvíz, ktorý však vďaka tímovej spolupráci zvládli na jednotku,“ priblížila Jana Mihalovičová.
Okúsili atletiku
Druhý deň boli na programe atletické disciplíny, ako napríklad vodná štafeta v bazéne na plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici, ďalej skok do diaľky, hod do diaľky a beh cez prekážky. Víťazný tím každej disciplíny sa tešil z medailí.
Nechýbali balóny, gratulácie, ani sprievodné aktivity, akými boli napríklad kop lopty na presnosť, či preteky na šmykľavkách so športovou redaktorkou, alebo súťaž o najkreatívnejšiu zástavu.
Každý rok iná zaujímavosť
Projekt pre deti s vnútorným krvácavým ochorením bol už v poradí ôsmym. Všetko sa začalo v roku 2010 nadrozmerným obrazom, ktorý namaľovali deti so špecifickým ochorením krvi, o rok neskôr si zahrali divadlo o kráľovnej Viktórii, potom pre nich Daniel Hevier napísal knihu, ktorá bola ilustrovaná kresbami hemofilických detí. V roku 2013 profesionálny fotograf nafotil deti a vytvoril obrazy, v roku 2014 opäť Daniel Hevier zložil pre malých táborníkov hemo hymnu, v ďalší rok zažili všetci pohybovo-tanečný kurz na spôsob hip hopu, kde natočili vlastnú choreografiu. Uplynulý rok zas patril tvorbe vlastných novín.