Pvá trieda odštartovala novú sezónu bez Turian, hoci vlani skončili na štvrtom mieste. Prečo?
– V Turanoch klub s pôvodným názvom MŠK zrušili a založili nový – Tatran. Keďže ide o nový subjekt, musí podľa platnej futbalovej legislatívy začať od najnižšej súťaže. Áno, funkcionári nového klubu mali o I. triedu záujem, chceli o účasť v nej požiadať na našej konferencii, no delegáti – zástupcovia klubov zamietli tento bod zaradiť do programu.

Vlaňajší ročník nepatril úplne k vydareným, až v troch prípadoch bolo stretnutie ukončené pre inzultáciu rozhodcu. Aké je z toho poučenie na štarte nového ročníka?
– Išlo o individuálne zlyhania, ktoré sme aj prísne potrestali, či už kontumáciou alebo zastavením činnosti previnilcov na dlhšie obdobie. V zápasoch dôjde k rôznym sporným situáciám, ktoré si niekedy každá zo strán vyloží po svojom a potom nastávajú problémy aj tohto charakteru. Každopádne, zaútočiť fyzicky na rozhodcu, aj keď sa dopustil chýb, je nemiestne a do športu nepatrí. Futbal hráme preto, aby nás zabavil, spájal a nie preto, aby sme si na ňom dokazovali to, kto má aké svaly. Určite je to aj o vzájomnej úcte a rešpekte. Som presvedčený, že drvivá väčšina hráčov ho k svojim súperom má.
S rozhodcami je v Turci problém, hádam, pomaly nie je kolo, aby sme na nich nepočuli sťažnosti z každej strany.
– Áno, je to tak. Avšak veľakrát sa stáva, že sa napokon pripomienky ukážu aj ako neopodstatnené. Tým však nechcem povedať, že sa chybu nedejú alebo že by ich bolo málo. S rozhodovaním zápasov je u nás problém, arbitrov je stále menej a dokonca sme sa dostali do fázy, že už nerobíme výber ale nábor, čo znamená, že sme vďačný za každého, kto sa prihlási. Samozrejme, že tým trpí kvalita, hoci my sa s každým rozhodcom snažíme pracovať. Robíme školenia s prednáškami i s videoprojekciou, staráme sa tak o vzdelávanie, hoci je nám jasné, že k teórii je nutná aj prax.
Sporné situácie ste často vyhodnocovali len podľa záznamov rozhodcov alebo delegátov. Nie je čas už na to, aby sa zo zápasov robili videozáznamy?
– Od novej sezóny sú povinné a verím, že nám v prípade sporov pomôžu nájsť objektívnu pravdu. Z veľkej časti nám nahradia aj delegátov, lebo aj tých je nedostatok, k dispozícii máme len dvoch. Tí by sa mali objavovať na zápasoch, kde budú pískať mladí rozhodcovia, aby im boli nápomocní. Počítame však s nimi aj na stretnutiach, ktoré budú vyhodnotené ako rizikové. Na potrebnú techniku sme z nášho rozpočtu pre každý klub vyčlenili 180 eur.
Nedá sa nevšimnúť, že problémy majú aj viaceré mládežnícke tímy. Niektoré z nich vlani nedohrali ani súťaž, ďalšie majú starosť dať dokopy základnú jedenástku. Čo s tým?
– Nie je to len problém futbalu, ale s podobnými starosťami sa potýkajú aj iné športy. My sa snažíme mládež podporovať. Trebárs už aj tým, že kluby neplatia štartovné alebo im rozdelíme poukážky na nákup tovaru, či zabezpečíme im aspoň pár futbalových lôpt. Viem, že to nie je veľa. SFZ však na každé mládežnícke družstvo vyčlení v priemere 400 eur a to už v globále nie je zanedbateľná čiastka. Našťastie, dobre sa nám rozbehli prípravky a už aj u žiakov badáme väčší záujem. Pozitívne je, že práve žiacke kategórie budú mať od nového ročníka dve súťaže – nielen U15, ale už aj U13.