MARTIN. Hokejbalisti sa už pomaly chystajú na novú sezónu, najvyššia súťaž v krajine majstrov sveta začne v sobotu 2. septembra.
Zásadnou novinkou je, že Hokejbalová extraliga (HEL) sa z dvanástich účastníkov rozšírila na štrnásť a svoje hranice rozšírila aj na územie Českej republiky, keďže v nej bude hrať aj moravský Třinec.
Pár hráčov z tohto klubu už má aj skúsenosti z pôsobenia na Slovensku, ich služby využívali najmä bronzoví Martinčania.
Jedným z najznámejším bol brankár Heczko, ktorý na nedávnom svetovom šampionáte strážil bránku českej reprezentácie.
Ďalším nováčikom budú Košice, ktoré uspeli v baráži.
V metropole východu sa liga už hrala – na konci deväťdesiatych rokov. Funkcionári chceli súťaž dokonca rozšíriť až na šestnásť tímov, ale napokon z toho zatiaľ zišlo. Zámerom bolo, aby sa hokejbal na najvyššej úrovni rozšíril do viacerých regiónov.
V baráži bol napríklad úspešný Trenčín, ale napokon sa do ligy pre stratu hlavného sponzora neprihlásil.
Špekulovalo sa aj o návrate Žiliny, Zvolena, záujem bol pôvodne vraj aj v Prešove či Banskej Bystrici, oslovený bol i Liptovský Mikuláš, ktorý hrá našu turčiansku ligu.
Extraliga sa v sezóne 2017/2018 bude mať opäť dve časti. Základná a vyraďovaciu. V základnej časti sa každý stretne s každým dvakrát – doma a von, pričom prvých osem tímov postúpi do play off.
Novinkou je aj to, že Martinčania budú hrať svoje domáce zápasy už o 11. h, Vrútky a Diaková budú naďalej začínať o 13. h.
A s kým budú hrať Turčania 1. kolo? Paradoxne hneď v úvode sa môžeme tešiť na derby medzi Martinom a Vrútkami. Diaková zas pocestuje na východ republiky – do Svidníka.
V štádiu príprav sú už aj turčianske súťaže. Extraliga bude mať o sem účastníkov, nováčikom je Liptovský Mikuláš, ktorý vlani vyhral. I. Turčiansku ligu. V nej bude len päť tímov. Dva, žiaľ, zanikli a pribudol len jeden, nové mužstvo vytvorili Príbovčania spolu s Valčanmi.
„Bola aj úvaha nad tým, že by sa súťaže spojili. Avšak minimálne dva tímy by sa už v takomto prípade do novej sezóny neprihlásili, čo by bola pre hokejbal v regióne škoda,“ povedal Roman Marek, člen Športovo-technickej komisie Turčianskej hokejbalovej únie.