MARTIN. Mladý medveď nedávno prevracal koše na odpadky na martinskej Kolónii Hviezda, u susedov vo vrútockej časti Karvaša a Blahovca zas v záhradkárskej oblasti ničil úle.
„Je to už pár dní, čo mi na kúsky rozobral medník a požral plodisko. Včely ho museli poriadne poštípať, lebo tráva bola od neho úplne pováľaná. Neviem, odkiaľ prišiel, veď všetko v osade je oplotené a ešte zvlášť aj miesto, kde mám úle,“ čudoval sa Martinčan Ján Tabaček, pre ktorého je včelárstvo veľkým koníčkom.
Nebolo to po prvý raz
Nepríjemnú skúsenosť s medveďom nezažíva zanietený včelár po prvý raz, pred siedmimi rokmi mu zničil päť rodín.
„Teraz mi ďalší zlikvidoval len jednu. Ale aj tak mi je to ľúto. Plod bol už zrelý na vylezenie, tisíce mladých včiel už-už mali vyliezť z buniek. Sezóna na chystanie včelstva pre budúci rok sa akurát začína, pre mňa dosť nešťastne. Škoda aj vynaloženej roboty. Ale čo sa dá robiť,“ povzdychol si Ján Tabaček.
Kusy šunky sú lákadlom
O šarapatiacej šelme vedia už aj na Správe Národného parku Veľká Fatra. „Ide asi o trojročného medveďa s hmotnosťou okolo 80 kg. Je to samotár. Zrejme ho z iného teritória vypudil iný – starší medveď. Pri ľudských obydliach hľadá potravu. Preto prevracal nádoby s odpadom. Vyhodené kusy šunky, ale aj melóny sú pre neho veľkým lákadlom. Ľudia, ktorí žijú v podhorských oblastiach, by si mali dávať pozor na to, čo do odpadkov vyhadzujú. Pomohlo by aspoň to, aby si svoje koše ohradili či uzamkli,“ povedal riaditeľ Peter Vantara.
Medveďa sa ochranári snažia monitorovať. U dvoch včelárov namontovali na týždeň aj fotopascu.
„Objektív zachytil líšku a mačky, nič viac. Ale vieme, že sa stále pohybuje v okolí Karvaša a Blahovca, kde si už vyhliadol ďalšie úle,“ povedal Peter Vantara.
Kde sa vybavuje odškodné
Odškodneniami po útokoch šeliem sa zaoberajú okresné úrady – odbory starostlivosti o životné prostredie. „V priemere ročne riešime 12 – 15 udalostí, ktoré sa týkajú včelárstva. Výška odškodného závisí od miery poškodenia, sumy sú stanovené v cenníku, ktorý ešte v roku 2009 vydal Ústav včelárstva v Liptovskom Hrádku. Napríklad, za zničený úľ je v lete kompenzácia 87 eur, matka má hodnotu 10 eur. Samostatný cenník je zas stanovený na poškodené pomôcky,“ povedal Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu v Martine.
Náhrada škody je však možná iba za predpokladu, že úle sú trvalo oplotené alebo sú umiestnené v elektrických ohradníkoch. Podmienkou ešte ale je, že škoda bude príslušnému okresnému úradu písomne nahlásená do 48 hodín od jej zistenia.