Zo Sučian pochádza jeden z najznámejších operných hlasov sveta

V nedeľu, 3. septembra 2017, uplynie sto rokov od narodenia operného speváka Rudolfa Petráka. Meno tohto rodáka zo Sučian, ktorý značnú časť svojho života prežil v zahraničí, registruje na Slovensku len málokto. Ako úspešný a vyhľadávaný tenorista však voľakedy patril  medzi absolútnu  spevácku špičku.

Rudolf Petrák v Bohéme v SND (1944)Rudolf Petrák v Bohéme v SND (1944) (Zdroj: Archív: M. Česányiová)

Rudolf Petrák pochádzal z rodiny stolára. Študoval na gymnáziu v Martine (1929 – 33), učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule (1933 – 37), v speve sa zdokonaľoval u renomovaných pedagógov v Bratislave, Ríme a vo Viedni. Krátky čas pôsobil ako učiteľ v Smoleniciach a Bratislave. Od roku 1939 bol sólistom Opery Slovenského národného divadla v Bratislave (SND), Volksoper vo Viedni, opery Divadla 5. mája v Prahe, od jesene 1948 do roku 1967 sólistom New York City Opera Company. S manželkou Fedorou, rodenou Kalenčíkovou – úspešnou krasokorčuliarkou – mali dvoch synov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvenstvo, ktoré mu už nikto nezoberie

Bol prvým operným spevákom, ktorý pred Luciou Poppovou, Editou Gruberovou a Petrom Dvorským reprezentoval Slovensko na amerických operných a koncertných pódiách. Základy hudobného vzdelania získal od otca, ktorý hral na niekoľkých nástrojoch a v Sučanoch dirigoval amatérsky orchester. Matka bola sólistkou v miestnom kostolnom speváckom zbore. Ako študent učiteľského ústavu v Spišskej Kapitule venoval popri speve veľkú pozornosť aj hre na organ, klavír a husle. Počas „kantorovania“ v Smoleniciach bol sólistom Speváckeho zboru slovenských učiteľov, kde na seba upozornil nevšedným hlasovým fondom a nádherným tenorom.

Občianstvo USA si prevzal priamo od amerického prezidenta

Začiatky Petrákovej kariéry na javisku SND mala aj po rokoch v živej pamäti operná diva Mária Kišonová-Hubová. „V roku 1942 predspieval v SND a čoskoro sa predstavil s prvými úlohami. Bol mimoriadne muzikálny, usilovný, ambiciózny, ale aj inteligentný – ako človek i ako spevák. Vedel navodiť atmosféru na javisku, nebol živelný, pôsobil v hre decentne. Dodržiaval charakter postavy, ktorú spieval. Mal zmysel i pre jemnú komiku a operné herectvo. Bol typický lyrický tenor...“

SkryťVypnúť reklamu

V SND stvárňoval spočiatku menej významné tenorové úlohy v operetách i operách (výnimkou bol Vašek z Predanej nevesty a Jonel Bolescu z Lehárovej Cigánskej lásky). Po doškolení v Ríme, Viedni , kde účinkoval v tamojšej Štátnej opere, i Salzburgu interpretoval na javisku SND a neskôr v Prahe už len veľké role. Mal veľmi blízko k talianskemu vokálnemu ideálu, pričom najmä stredná poloha jeho hlasu sa vyznačovala krásnym zafarbením, prejav vzornou kantilénou, rešpektovaním interpretačnej tradície a dôsledným frázovaním. Pravidelne vystupoval v bratislavskom aj pražskom rozhlase, absolvoval mnoho úspešných koncertov doma i v zahraničí. Keď ho v decembri 1946 počul riaditeľ Newyorskej opery I. Halasz spievať titulnú rolu vo Verdiho Trubadúrovi, bol tak očarený spevákovým interpretačným majstrovstvom, že mu hneď po predstavení ponúkol hosťovanie v zámorí.

SkryťVypnúť reklamu

Po komunistickom prevrate vo februári 1948 Petrák definitívne zakotvil v USA. Americké štátne občianstvo získal v roku 1954 a v Bielom dome mu ho osobne odovzdal prezident Dwight Eisenhower.

Presadil sa aj v Severnej Amerike

Slovenský spevák sa v mimoriadne silnej konkurencii presadil aj v Severnej Amerike. Všestranne kultivovaným hlasom a výrazným charakterizovaním postáv si získal obdiv a uznanie nielen hudobných teoretikov, ale i laických milovníkov operného spevu.

Autor propagačného bulletinu The Rochester Times Union na margo turčianskeho rodáka uviedol: „Favorit operného obecenstva vo Viedni a v Prahe – Rudolf Petrák – sa rýchlo zmocnil sŕdc Američanov, a to po svojom debute v New York City Opera Company. Odvtedy sa objavoval ako vedúci tenorista v tejto spoločnosti. S veľkým úspechom sa predstavil aj na koncertnom pódiu. Pán Petrák bol hosťujúcim sólistom v Baltimore Symphony Orchestra a v Rochester Philharmonic Orchestra, je obľúbený v Chicago Grand Parku. Umelcov vynikajúci repertoár, čaro osobnosti a brilantný hlas, ktorý prináša do spevu drámu i hudobnosť, mu neustále znásobuje počet obdivovateľov po celej krajine.“

Tenorista spieval s hviezdami operného neba

Ako renomovaný tenorista Newyorskej opery účinkoval Petrák v 25 operách, absolvoval desiatky turné po USA, Kanade a Mexiku, v pozícii sólistu vystupoval s niekoľkými symfonickými aj filharmonickými orchestrami, ktoré viedli známe a medzinárodne rešpektované dirigentské osobnosti (L. Stokowski, E. Ormandy, N. Rescigno, T. Serafin a i.). Na javiskách spieval s mnohými vtedajšími hviezdami operného neba (L. Priceová, R. Resnikova, J. Novotná, E. Steberová, N. Rankin, D. Kirstenová, H. Guedenová a i.). Veľkú popularitu mu prinieslo vystupovanie v americkom rozhlase a televízii, pričom spevákove umenie pozitívne hodnotila nielen odborná kritika, ale i širšia verejnosť. Súčasťou bohatého Petrákovho repertoáru boli okrem našich ľudových piesní aj skladby slovenských hudobných tvorcov (M. Schneider-Trnavský, E. Suchoň, A. Moyzes, D. Kardoš, T. Frešo). K popularizácii slovenskej hudby a spevu významne prispel tiež štyrmi platňami, ktoré v rokoch 1951 – 53 nahral vo vydavateľstve Marina Records Inc. v Greenwichi.

Zomrel mladý, finále života prežil v ústraní

Napriek veľkej pracovnej vyťaženosti udržiaval Petrák kontakty s krajanským hnutím v Amerike. Predovšetkým v prvých rokoch emigrácie sa aktívne zúčastňoval na rôznych slovenských národných, kultúrnych či duchovných podujatiach. Svojím jedinečným interpretačným majstrovstvom umocnil atmosféru spolkových jubileí, banketov, plesov, nezištne vystupoval v prospech dobročinných zbierok a charitatívnych akcií. V septembri 1952 nechýbal pri založení Slovenského ústavu v Clevelande.

Pre krajanské strediská v USA zrealizoval štyri veľké celovečerné koncerty slovenských piesní z oblasti ľudovej aj vážnej hudby. Tieto koncerty, ktoré dlhodobo rezonovali v krajanskom povedomí, sa uskutočnili v Clevelande, Milwaukee, Whitingu a Newarku. Speváka na vystúpeniach kongeniálne sprevádzala koncertná pianistka Marienka Michnová – dcéra slovenských prisťahovalcov.

Záverečnú fázu života prežil maestro v ústraní a okrem rodiny sa prakticky s nikým nestýkal.

Po skončení angažmánu v Newyorskej opere hrával ako organista v kostoloch. Zomrel na srdcovú príhodu 3. marca 1972 v meste Greenwich (CON, USA) vo veku nedožitých 55 rokov. Ostali po ňom početné nahrávky skladieb, ktoré vydávajú svedectvo o umelcovom nespornom speváckom talente.

Dostal sa k srdcu aj neslovenského poslucháča

Básnik, spisovateľ a popredný krajanský činovník Miloš Klement Mlynarovič na stránkach Literárneho almanachu Slováka v Amerike charakterizoval podmanivé interpretácie slovenských ľudových piesní v Petrákovom podaní nasledujúcimi slovami: „Týmito piesňami sa Rudolf Petrák dostal nielen k srdcu nášho poslucháča, ale aj k srdcu neslovenskému, pretože melódia je medzinárodnou rečou, ktorú si obľúbi každý. A to najmä vtedy, keď slovenské piesne interpretuje hrdlo takého majstra!“

O Rudolfovi Petrákovi sa na Slovensku dlho neprávom mlčalo. Až v roku 1968 mohol aspoň na chvíľu zavítať domov. Dokonca mu bola ponúknutá príležitosť vystúpiť v SND. Zlomyseľný anonym ale zariadil, že slávny spevák musel do 24 hodín opustiť republiku a na rodné Slovensko už nikdy viac neprišiel...

Autor: Peter Cabadaj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  3. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  4. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  5. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  6. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  7. Štefan Šturdzík: Kemer
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 742
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 528
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 297
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 501
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 186
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 424
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 176
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Do podchodu nakúpili práčku i sušičku, túto službu využívajú najmä zahraniční študenti.

Sociálny podnik mesta Martin pomáha ľuďom.


  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  3. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  4. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  5. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  6. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  7. Štefan Šturdzík: Kemer
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 742
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 528
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 297
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 501
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 186
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 424
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 176
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?