TURČIANSKE TEPLICE. Domnienku o stredovekej stavbe na Vyšehrade, na hranici hornej Nitry a Turca, vyslovila už známa regionálna historička Marta Remiášová. Pred tromi rokmi, po dlhom hľadaní a štúdiu problematiky, našiel amatérsky archeológ Jozef Majzlan zvyšok trčiacej ruiny nie väčšej ako meter štvorcový.
„Ten kostol som hľadal cielene na základe prameňov, prvá zmienka je z roku 1258 a píše sa v nej, že ide o Kostol Panny Márie,“ povedal. Pálené tehly, ktoré boli porozhadzované po okolí poslal na expertízu, pretože bol presvedčený o tom, že našiel, čo hľadal.
„Povedali mi, že je to typ tehál používaných do 13. storočia,“ spresnil.

V súčasnosti je garantom projektu obec Nitrianske Pravno. „Výskum trvá tri roky, z toho jeden rok ho financoval Jozef Majzlan z vlastných prostriedkov,“ povedal Jozef Balčirák, starosta Nitrianskeho Pravna.
Obec pomáhala materiálnym spôsobom. Neskôr požiadala o finančné prostriedky i ministerstvo kultúry, cez projekt Letná škola archeológie, šľachtické sídlo Vyšehrad pod Hradiskom v celkovej výške 12-tisíc eur s päťpercentnou spoluúčasťou obce. Obec naďalej zabezpečuje výskum i materiálne.
„Práce zastrešoval, minulé i toto leto, archeológ Milan Horňák z Martina spolu so študentmi a mládežou,“ spresnil.
„Myslím si, že obec a okolie sa dostane do povedomia, pretože nálezy sú celoslovenského významu. Veríme, že to zvýši i turistický ruch,“ dodal.
„Čo viem, tak ide o raritu a jeden z najväčších stredovekých kostolov z tejto oblasti,“ ukončil.
Podľa vyjadrení Milana Horňáka pre portál pravda.sk, románske kostoly mimo miest neboli veľké, ale tento kostol je naozaj nadrozmerný. Kostol stál blízko strategickej kráľovskej cesty Via Publica, ktorá spájala hornú Nitru s Turcom. V blízkosti sa našli i zvyšky mýtnice a mince rakúskeho vojvodu z dvanásteho storočia. Významnejším nálezom však boli ďalšie mince Václava II., takzvané pražské groše, datované do štrnásteho storočia. Po dobití Vyšehradu ich tam zrejme zanechal Matúš Čák Trenčiansky ako milodar kostolu.
Autor: Viktória Moravčíková