MARTIN. Na vnútornom martinskom mestskom okruhu, ktorý vedie od Turčanu popod Ľadoveň až do Košút, kde sa otočí a dá sa ním okolo Ambráku a rozostaveného Priora dostať zas späť k výjazdu na Košťany, je približne päťdesiat priechodov pre chodcov. Keď sme sa minulú stredu po spomínanom úseku previezli, podľa nás by päť možno šesť z nich spĺňalo platnú normu.
„Vodorovné dopravné značenie vyhovuje dovtedy, kým kryje minimálne 75 percent plochy povrchu vozovky, na ktorú bola nanesená,“ vysvetľuje Ľubomír Palčák, generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline.
Neviditeľná zebra môže byť problém
Asi najhoršie bola na tom zebra na križovatke pri Národnom cintoríne. Z nej na ceste nezostalo takmer nič.
„Ja tadiaľto prechádzam na druhú stranu často a viem, že môžem. Ak by som však nebol z Martina, skôr si pomyslím, že ide o nejaký starý dávno zrušený priechod,“ povedal nám Peter Šmehýl.
Pridala sa k nemu aj mladá mamička Zdenka Hrubá. V súčasnosti chodí s malým synčekom v kočíku do mesta pomerne často a takisto si všimla, že v okolí centra sú takmer všetky priechody pre chodcov slabo viditeľné.
„Raz nás v meste chytil dážď a vtedy sa pásy na ceste rozoznávali ešte ťažšie. Večer to už musí byť úplná katastrofa,“ myslí si.
Priechod pre chodcov by mala označovať aj vodorovná dopravná značka, čo však ani na našom vnútornom cestnom okruhu nie je pravidlo.
Podľa odborníka na dopravu tak môžu mať s včasným spozorovaním týchto miest problém predovšetkým cezpoľní vodiči.
„Nepoznajú lokalitu, a ak nezaregistrujú priechod, môže dôjsť nielen k zrazeniu chodca, ale pri vkročení chodca na zle viditeľný priechod a následnom náhlom brzdení tiež k zrážke za sebou idúcich vozidiel,“ pokračuje Palčák.

Chýba aj kontrola
Vodorovné značenie by sa malo obnovovať vždy, keď jeho parametre nevyhovujú normám. To by však muselo byť poriadne často, keďže farby na vozovke vyblednú veľmi rýchlo. Preto je na mieste otázka, aká je kvalita náteru.
„To je v rukách správcu komunikácie. Môže použiť syntetickú farbu, vodou riediteľnú farbu, studený plast či termoplast. Pri priechodoch je dôležitá protišmyková vlastnosť, ktoré sa dosahuje pridaním zdrsňujúcich prísad,“ hovorí šéf dopravného ústavu.
Životnosť zebier tiež ovplyvňujú poveternostné podmienky a intenzita dopravy v danom mieste. Na ich značenie sa síce používajú certifikované farby, ale pre kvalitu je dôležitá i technológia, akou sa aplikujú na cestu a za akých poveternostných podmienok sa náter nanáša. Tieto postupy už certifikácii nepodliehajú. Navyše, v súvislosti s priechodmi neexistuje takmer žiadna kontrola a tomu zrejme zodpovedá i dodržiavanie nastavených pravidiel.
Možno náhoda, možno nie
Redakcia sa o zle viditeľné priechody pre chodcov na vnútornom mestskom okruhu zaujímala už na začiatku leta. O túto komunikáciu sa má starať Slovenská správa ciest, a preto sme sa spýtali, kedy plánuje vodorovné značenie obnoviť.
„Obnova vodorovného značenia na cestách I. triedy v Žilinskom kraji prebieha od mája tohto roka. Predpokladáme, že obnova priechodov pre chodcov v prieťahu mesta Martin sa začne počas júla 2017,“ odpísala nám ešte v júni Zuzana Hromcová, vtedajšia hovorkyňa Slovenskej správy ciest.
Keďže ani na začiatku minulého týždňa sa na zlej situácii nič nezmenilo, v utorok sme už novej hovorkyni cestárov Lucii Karelovej poslali email s otázkou, prečo avizovaný júlový termín nebol dodržaný.
Vo štvrtok ráno nás príjemne prekvapilo, keď sme autom prechádzali cez Sever a na ceste už naplno robotníci obnovovali priechody pre chodcov. Či to bola len náhoda alebo k nastriekaniu nových pásov prispela aj naša zvedavosť, sa asi nedozvieme. Všetko teda dopadlo pozitívne a namiesto odpovede na našu otázku poslali minulý týždeň cestári do Martina firmu, ktorá renovuje priechody pre chodcov.