MARTIN. Mesto Martin zvažuje dohodu so spoločnosťou PK Faktoring, ktorá je vlastníkom pohľadávky v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole. V súčasnosti sú karty rozdané tak, že podľa právoplatného rozsudku Žilinského krajského súdu potvrdeného rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, musí mesto zaplatiť približne 3,4 milióna eur a úroky z tejto sumy, ktoré sa zatiaľ vyšplhali na 5,5 milióna eur. Spolu ide, zaokrúhlene, o sumu 8,9 milióna eur, z ktorej už druhá strana vymohla zhruba 2,6 milióna eur.
Dohoda nebude zadarmo
Spoločnosť PK Faktoring je ochotná pristúpiť k dohode o ukončení sporu, ak jej radnica do konca tohto septembra zaplatí zvyšných
Anketa na sociálnej sieti
Firma PK Faktoring, vlastník pohľadávky v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole, má záujem ukončiť spor s mestom. V praxi to znamená, že v prípade dohody príde mestská kasa približne o 9 miliónov eur. Ak bude spor pokračovať, hrozí, že účet sa môže vyšplhať na 20 miliónov eur. Mala by radnica pristúpiť na dohodu?
Ivan Fadljevič - Nech to zaplatí ten, čo to spôsobil. Nemôžu zas všetko zaplatiť len ľudia zo svojich vreciek.
Martin Lavička - Návrh by sa ma prijať a poslancom a primátorom, ktorí zastávali svoje pos-ty počas kauzy, zobrať odmeny a výplaty, ako „odmenu“ za kvalitne odvedenú robotu.
Peter Štefánek - Ak ďalšie spory vyjdú drahšie ako to, čo pýtajú, tak prijať. V každom prípade však potrestať zodpovedných.
Janko Hraško - Prijať. Aj keď je mesto zrejme v práve, všetko nasvedčuje tomu, že neuspeje. Môže sa to ťahať ešte dlho a už v súčasnosti je život v meste výrazne spomalený. Je to síce smutné, no pár rokov sa treba uskromniť a potom ísť ďalej.
Miškoo – Mal by to vyriešiť súd. Nech vyhrá ten, kto má pravdu.Richard Sýkora - Prijať a zosobniť zodpovedným osobám. Toto sa totiž nespôsobilo samo.
Róbert Fabian - Súčasný primátor vravel, že tento spor nemôžeme prehrať. Tak nech si za slovom stojí a prevezme zodpovednosť minimálne za sumu, o ktorú pohľadávka počas jeho angažovania v spore na-rástla.
Peter Lustig – Nie som Martinčan, ale kauzu sledujem. Je to smutné, ale všetko nasvedčuje tomu, že na ňu doplatia zas len bežní ľudia.
Juraj Diškanec - Nikdy neprijať dohodu a brániť sa do poslednej možnej chvíle. Takáto sprostá krádež nemá v právnom štáte čo hľadať.
Maja Stasinková - Nech to už skončí akokoľvek, Martinčania vždy z toho vyjdú ako porazení. Musíme sa viac zaujímať o veci verejné, žiadať vysvetlenia a trvať na vyvodení zodpovednosti. Okrem súkromnej firmy nás okradli aj ľudia, ktorých sme si zvolili. Možno nie úmyselne, ale určite nesprávnymi rozhodnutiami, nečinnosťou a ľahostajnosťou. Pri komunálnych voľbách si treba dobre rozmyslieť, komu dáme svoj hlas.
Rene Logerman – Prečo nie je pri rozhodovaní o takej veľmi vážnej veci vypísané referendum? Nech sa môžu rozhodnúť tí, ktorých sa táto vec najviac dotýka.
Zuzanka Kulkovie - Proti podvodu treba bojovať a nie zvažovať pofidérne dohody. Tiež treba ukázať, že nežijeme v Kocúrkove a potrestať zodpovedných.
Peter Móric - A odkedy u nás niekoho zaujíma názor bežných ľudí? Tí, ktorí rozhodujú, sa zariadia vždy podľa toho, čo najviac vyhovuje im.
Peter Hanko - Ako môže niekto čo i len rozmýšľať a nieto ešte súhlasiť s dohodou pri takýchto podvodoch.
6,3 milióna eur a k tomu ešte požaduje sumu ďalších 400-tisíc eur. „Zatiaľ neviem, prečo chcú práve štyristotisíc a z čoho pri vyčíslení tejto sumy vychádzali. Aj to bude predmetom našich rokovaní,“ hovorí martinský viceprimátor Milan Malík.
Ďalšou hrozbou je podanie na Najvyššom súde, kde si PK Faktoring nárokuje úroky 25 percent zo sumy 3,4 milióna eur. Keďže ide o obdobie od roku 1998, v prípade potvrdenia spomínaného nároku by mohla firma z mestskej kasy zinkasovať ďalších 10,8 milióna eur.
Zjednodušene povedané, ak mesto do konca septembra pošle na účet PK Faktoring viac ako 6,7 milióna eur, dlhotrvajúci spor sa skončí a protistrana sa vzdá akýchkoľvek ďalších nárokov.
Netreba nič podceniť
Mestské zastupiteľstvo dalo minulý pondelok vedeniu mesta mandát, aby rokovalo so spoločnosťou PK Faktoring o návrhu na urovnanie sporu.
„Zatiaľ sme sa ešte za jedným stolom nestretli, no druhú stranu sme vyzvali, aby nám dala detailnú predstavu návrhu na dohodu. Právnici následne musia posúdiť, či je dostatočnou zárukou toho, aby sa už táto kauza nemohla nikdy otvoriť a nemala pre mesto žiadne ďalšie následky,“ vysvetlil najbližšie kroky Milan Malík. Doplnil, že pôjde síce o náročný, ale nevyhnutný proces, počas ktorého sa nesmie nič podceniť.
Až keď bude materiál „čistý“, dôjde k jeho predloženiu do mestského zastupiteľstva, ktoré rozhodne o ďalšom postupe.
„O presných termínoch a takisto výsledkoch rokovaní teraz nechcem špekulovať, ale v priebehu tohto týždňa budeme aj v tomto smere múdrejší,“ povedal viceprimátor.
Je lepšie zaplatiť deväť alebo sa triasť o dvadsať?
V januári tohto roka svitla pre Martin malá nádej na zvrat v celej kauze, keď Ústavný súd rozhodol, že Najvyšší súd odmietnutím mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora porušil základné práva mesta na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie.
Ústavný súd síce uznesenie zrušil a vrátil ho nižšej inštancii, ale len z toho dôvodu, že vo veci rozhodovali nezákonní sudcovia. Podľa Jána Mrázovského, jedného z právnikov, ktorý zastupuje mesto v kauze Martinské hole, je tak veľmi pravdepodobné, že odvolací senát Najvyššieho súdu potvrdí predchádzajúce rozhodnutie.
„Na základe všetkých skutočností a spracovaných právnych analýz sa dá reálne očakávať, že mesto Martin pred Najvyšším súdom SR vo veci mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora neuspeje,“ uviedol Mrázovský a upozornil, že Najvyšší súd je viazaný rozhodnutím Ústavného súdu.
Keby sa na celú kauzu dalo pozerať čisto matematicky, tak pri naplnení čierneho scenára (žalobcovi by súdy uznali jeho doterajšie nároky) mesto zaplatí takmer 20 miliónov eur. Ak sa dohodne, príde o približne o 9 miliónov eur.
Slamka, ktorej sa zatiaľ nedá chytiť
V súvislosti s najnovšími udalosťami by ešte za určitých okolností mohlo zamiešať kartami trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktoré v súvislosti s kauzou Martinské hole ešte v roku 2014 doručil Generálnej prokuratúre SR martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Vo veci začal konať Úrad špeciálnej prokuratúry a Národná kriminálna agentúra a v septembri 2014 začali vyšetrovatelia trestné stíhanie pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu podvodu.
„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vymedzil skutkovú stránku veci na deväť samostatných čiastkových útokov pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu podvodu, ktoré nebudeme konkretizovať,“ vyhlásila pred médiami približne pred tro-mi rokmi Jana Tökölyová, hovorkyňa špeciálnej prokuratúry.
Po viac ako dvoch rokoch je ale všetko inak. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zastavil trestné stíhanie a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry 8. marca vec zamietol ako neodôvodnenú.
„Preto sme sa obrátili na Generálnu prokuratúru, aby prešetrila postup špeciálneho prokurátora. Tento podnet bol podaný ešte 20. marca tohto roku, no zatiaľ sme žiadne stanovisko nedostali,“ doplnil Milan Malík.