BRATISLAVA, MARTIN. Zvýšenie povedomia o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov je už niekoľko rokov septembrovou témou európskych a slovenských pivovarníkov. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom SR a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR organizujú Deň zodpovednosti na slovenských cestách, ktorého cieľom je apelovať na vodičov, aby nekonzumovali alkohol pred jazdou.
Zvlášť chcú upozorniť na to, že práve počas predĺžených víkendov a sviatkov sa stane viac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. Práve preto dnes, t.j. od 14. septembra začína celoslovenská policajná akcia zameraná na alkohol za volantom a potrvá až do nedele 17. septembra.
Čo prezrádzajú policajné štatistiky
- Na Slovensku je každá desiata dopravný nehoda spôsobená vodičmi pod vplyvom alkoholu
- I napriek tomu, že samotné víkendy sú rizikové, ešte nebezpečnejšie sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11% viac dopraných nehôd, v tomto roku dokonca až o 31% viac.
- Najviac opitých vodičov sadá za volant v čase od 16 h poobede do približne tretej hodiny ráno, zvlášť v čase od 22. – 24. h.
- Až tri štvrtiny (75%) nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane v obci, čo môže znamenať, že Slováci podceňujú práve krátke jazdy, ako napríklad návrat z návštevy, stretnutia alebo cesta na nákup.
- Z hľadiska pohlavia, nehody pod vplyvom alkoholu spôsobí v priemere 88 % mužov-vodičov a 12 % žien-vodičiek. V období posledných troch rokov rastie počet žien (o 1,5% ročne), ktoré sadnú za volant po požití alkoholu.
- Z hľadiska vodičskej praxe, najmenej zodpovední sú začínajúci vodiči (muži aj ženy) s vodičskou praxou do 5 rokov, ktorí stoja za viac ako štvrtinou (26 %) všetkých nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.
- Z hľadiska veku, najmenej zodpovední vodiči sú mladí ľudia vo veku 18 - 24 rokov (24 %).
- To, že aj menšie množstvo alkoholu spôsobuje horšiu koordináciu, motoriku a koncentráciu svedčí, že v prípade viac ako polovice (54%) nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu narazí vodič do pevných prekážok (napr. zaparkované alebo odstavené vozidlo, stĺp, strom, plot). V 26% sa opití vodiči zrazili s idúcim vozidlom.
- Z hľadiska príčiny dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa v 49 % prípadoch vodiči nedostatočne venovali riadeniu vozidla (otáčanie sa v aute, telefonovanie, bavenie sa so spolujazdcami, ...) a v 26 % prípadoch bola príčinou neprimeraná rýchlosť jazdy.
·