Tak aj toto je obsahom nášho rozhovoru s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom STEFE Martin, a.s. Miroslavom Obšivaným.
Leto je za nami, teda aj čas, v ktorom sa nakopili práce súvisiace s údržbou technológie spojenej s dodávkou tepla a teplej úžitkovej vody. Zvládli ste všetko, čo bolo naplánované?
- Zvládli sme všetky dôležité plánované opravy. Pripájame dom na Volgogradskej ulici, realizujeme tam prípojku a výmenníkovú stanicu. Aktuálne prebieha rekonštrukcia okruhu Priekopa 1 – ulice Martáka a Uzlovská, kde rekonštruujeme vonkajšie rozvody a budujeme 12 nových domových odovzdávacích staníc tepla. V Záturčí sme sa sústredili na problémové miesto dodávky teplej vody a v tejto súvislosti budujeme samostatnú horúcovodnú prípojku pre dva bytové domy, čím dosiahneme zníženie tepelných strát a zlepšenie kvality dodávky teplej vody. V tej istej mestskej časti sme v jednom bytovom dome po nahlásených sťažnostiach na znečistenú teplú vodu riešili inštaláciu filtra. Predpokladám, že to prispeje k zvýšeniu kvality teplej vody. A vôbec, všetky naše investičné či rekonštrukčné aktivity vždy vedú v línii našich ambícií zlepšiť bezporuchovosť dodávky tepla a teplej úžitkovej vody pre koncového spotrebiteľa.

Koľko v tomto roku miniete na tieto práce?
- Celkový investičný náklad predstavuje sumu 626 000 eur a na opravy a údržbu je vyčlenených 373 000 eur. Okrem nosných investícii sa urobili aj rekonštrukcie energetických zariadení. Spomeniem napríklad rekonštrukciu odovzdávacích staníc na Ul. Kozmonautov, Thurzovej ulici, Námestí protifašistických bojovníkov, v ZUŠ na Mudroňovej ulici a ďalšie. Čo sa týka budúceho roka, plánujeme zrekonštruovať okruh T12 Košúty (ulice Košútska, Hodžova, Rázusova), kde budeme inštalovať 5 nových domových odovzdávacích staníc tepla.
Stačí to, ak berieme do úvahy, že dobrý stav technológii je aj základom pre úspory spotreby tepla a TÚV?
- Mohli by sme urobiť aj viac, ale musíme mať na zreteli to, že všetky investície sa prenášajú do cien za teplo a TÚV. Ak by sme investovali viac, pocítili by to ľudia na platbách. Musíme si dobre zvážiť, čo a kedy opravíme, aby to malo minimálny dopad na cenu tepla.
A je tu téma cien. Aký by mohol byť vývoj ceny tepla a TÚV na budúci rok?
- Cenu tepla by sme vo všeobecnosti mohli mať nižšiu. V Martine sme približne v strede cenovej hladiny na území SR. Keby sme nerealizovali investície, cena za teplo a TÚV by bola samozrejme nižšia, ale hádam na tri-štyri roky. A potom čo? Niekde niečo praskne, nastane havária či porucha, čo je samozrejmé pri takýchto prevádzkach, a cena tepla rapídne a oprávnene stúpne a ľudia budú opäť nespokojní. Preto je správne nastavenie investícií veľmi dôležité. Plánujeme ich tak, aby sa nestalo, že dôjde k výpadkom dodávok kvôli zastaralej technológii či poruchám, ktorým sme mohli predísť. A zároveň je pre nás dôležité, aby ľudia neplatili za kúrenie a vodu viac.
Takže, budú, či nebudú platiť viac?
- Domnievam sa, že nebudú. No veľa záleží na tom, ako sa budú ako spotrebitelia správať. Vysvetlím to neskôr, teraz treba povedať pár slov o cenotvorbe. Ľudia zaiste zaregistrovali, že došlo k výmene na poste predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý aj nám schvaľuje cenu tepla a teplej úžitkovej vody. Jozefa Holjenčíka na tejto pozícii nahradil Ľubomír Jahňátek, čím sa okrem iného pozastavilo vydávanie všetkých energetických vyhlášok, ktoré slúžia k cenotvorbe pre budúci rok. Novela vyhlášky je síce pripravená, no nevieme, či sa tohto roku zavŕši legislatívny proces jej schvaľovania. Momentálny stav je taký, že sa ide pracovať podľa vyhlášky, ktorá platila pre rok 2017. Ceny tepla sa teda v Martine zásadne hýbať nebudú. Teraz analyzujeme objednávky, ktoré nám mali odberatelia do konca augusta nahlásiť, a podľa ich objemu sa stanoví fixná časť ceny tepla. Nepredpokladám žiaden jej veľký výkyv oproti tohtoročnej cene.
Zopakujme si, ako sa tvorí cena tepla?
- Cena má dve zložky – variabilnú podľa skutočne odobratého tepla na merači, ktorý pravidelne odpočítavame a druhá je fixná zložka. Tú na konci príslušného roka podľa nášho návrhu analyzuje regulačný úrad a schváli ju na ďalší rok. Do tejto časti ceny zahŕňame aj naše návrhy na investície. Úrad ich samozrejme preskúma, či sú opodstatnené a stanoví sa maximálna cena za teplo. S tým, že ak by sme naplánované investície nezrealizovali, musíme ich na konci roka z ceny „vyhodiť“ a financie vrátiť. Sme teda pod kontrolou, regulátorovi môžeme predložiť len skutočne zrealizované investície a náklady.
Nie všetko v cene tepla sa ale dá stanoviť presne. Je to tak?
- Je to tak. Máme síce od našich odberateľov objednávky, ale nevieme napríklad, aký bude vývoj počasia, ako dlho sa bude kúriť. Preto regulátorovi predkladáme aj zúčtovanie skutočných nákladov, ktoré preukazujeme faktúrami za celý rok. Cena za teplo a TÚV, ktorú platia ľudia, teda nemôže byť sumárom hocijakých čísel, ale regulátorom prísne skontrolovaných údajov, na základe faktúr.
Je v Martine viac nedoplatkov, či preplatkov za spotrebu tepla a TÚV?
- Viac je preplatkov. Konkrétne za minulý rok boli preplatky 396 tisíc eur, nedoplatky predstavovali 294 tisíc eur, celkové saldo bolo teda pozitívne – 102 tisíc eur.
Prečo ľuďom vlastne vznikajú nedoplatky?
- Keď si jednotliví správcovia či spoločenstvá vlastníkov bytov naplánujú v danom roku nízke zálohy na teplo, možno je to pre ľudí chvíľu super, pretože platia nízke zálohové platby. Ale na konci roka ich to dobehne. Zúčtovanie je potom vyššie, ako predpokladali, za teplo doplácajú a my máme problém, pretože nás hneď začnú obviňovať, že sme drahí.
Lenže, mnohí tejto procedúre nerozumejú. Ich odhad môže byť veľmi laický. Čo s tým?
- Kedykoľvek sa môžu prísť k nám poradiť. Ku každému domu v Martine máme naprieč jeho históriou údaje o vykurovaní, vieme sa teda pozrieť, aký bol v ňom praktický vývoj spotreby, aké boli výkyvy, a prečo vznikli a vieme podľa toho nastaviť optimálne parametre spotreby. Druhým problémom, na ktorý z hľadiska spotreby tepla ľudia často poukazujú, je rozpočítanie spotreby v dome. Pre nás je každý dom spotrebič, pre ľudí v jeho vnútri je kľúčové, aby sa spotreba tepla súvisiaca so spoločnými priestormi či polohou bytu spravodlivo rozpočítala.
Poďme si to rozdeliť na drobnejšie...
- Vyhláška dnes hovorí o rozpočítavaní nákladov 60 % podľa plochy bytu, vrátane nebytových priestorov a 40 % podľa meračov, ak sa majitelia či nájomníci bytov nedohodnú inak. Ale praktická skúsenosť je taká, že spravodlivejšie je spotrebu tepla rozpočítavať v pomere 70 ku 30, resp. 80 ku 20 percent. Prečo? Bytový dom sa zateplí, ale vnútorné priečky nie, preto vnútorné byty majú väčší prestup tepla, ušetria viac ako krajné byty. A toto je problém, ktorý si nie všetci vlastníci bytov uvedomujú. Mali by sa vedieť dohodnúť na rozpočítavaní, lebo inak sa v ich bytovom dome budú neustále otvárať nožnice v platbách za teplo. Vždy budú byty, ktoré za neho zaplatia viac a byty, ktoré budú platiť menej, čo voči tým prvým nie je spravodlivé. Spotreby TÚV sa to netýka. Ľudia zaplatia len to, čo majú na merači. Tento problém my ako dodávateľ tepla nemôžeme ovplyvniť, je to v rukách domu.
Ako sa dajú dnes znížiť náklady na teplo?
- Dnes je cena tepla veľkým strašiakom. Veď to počujeme aj na mestskom zastupiteľstve, že v Martine platíme za teplo nepomerne viac ako v susedných mestách. Mňa by ale zaujímalo, či niektorí z tých, čo najviac kritizujú, vôbec vedia, čo je 1 gigajoul, alebo 1 kilowatthodina... Lebo zakričať, že niečo je drahé, je veľmi ľahké. Ja tvrdím, že nie je až tak dôležité, koľko stojí gigajoul tepla, dôležitejšie je, koľko za teplo zaplatí spotrebiteľ. Ak my zainvestujeme do technológií, a tým pádom aj do zníženia strát, bezpečnosti dodávky, efektívnosti, jednotková cena síce môže o niečo stúpnuť. No ak sa spotrebiteľ správa ekonomicky a racionálne, zateplí, šetrí, zníži spotrebu tepla, tak v konečnom dôsledku jednotková cena síce stúpne, ale on nakoniec ušetrí v platbách. V takomto prípade rovnica výrobca tepla - distribútor tepla - odberateľ má nejaký súzvuk, výsledkom ktorého je, že odberateľ ušetrí.
A ako môže znižovať spotrebu tepla sám spotrebiteľ?
- Dá sa to, dokonca veľmi jednoducho. Treba na to dve veci – investíciu a bežné racionálne správanie sa. Do prvej patrí zateplenie bytového domu, výmena okien, rozvodov tepla, vykurovacích telies, sedlová strecha, vybudované zádverie domu. To všetko je veľmi dôležité, pretože týmito investíciami nielenže prispievame k úspore tepla – asi o tridsať percent, ale zároveň zvyšujeme technickú životnosť bytového domu. Možno to prekvapí, ale až o polstoročie. No k úspore môže prispieť aj každý majiteľ bytu – napríklad tým, že nenechá celý deň otvorené či rozbité okná na pivniciach či iných spoločných priestoroch, že bude vetrať jednorázovo pár desiatok minút a nie cez ventilačky na oknách celý deň, že na umývanie riadu bude používať umývačku, nezakryje ťažkými závesmi radiátory, že uprednostní sprchovanie pred kúpaním, prehliadne zle fungujúce ventily... Niektorí ľudia radi prekurujú byty, možno radi chodia doma v bielizni namiesto domáceho úboru, no treba si uvedomiť, že každý stupeň tepla nad štandard (normu) v byte zvyšuje náklady o šesť percent. Registrujeme ale aj druhý extrém. Niektorí obyvatelia sa v jednej vode okúpu, operú a tou istou vodou ešte spláchnu WC. Až takéto nehygienické šetrenie nie je v poriadku. Optimálna spotreba znamená neplytvať a racionálne sa správať.
Spomínate zateplenia, regulácie spotreby, rôzne technické či stavebné vylepšenia bytových domov. Nemá toto všetko Martin už za sebou?
- Určite nie. No vo väčšine bytových domov - odhadujem tak v 80 percentách prípadov – už majú zateplenie za sebou. V priebehu 5 – 8 rokov sa zatepľovanie zastabilizuje. To je dôležité, lebo to prispeje aj k stabilizácii ceny tepla a jeho odber sa bude odvíjať už iba od počasia. No aj potom sa bude treba v bytových domoch sústreďovať na vnútorné rozvody tepla, vyregulovanie spotreby a iné technické opatrenia. Aj u nás, v Stefe sa tejto oblasti venujeme. Na našej webovej stránke máme uverejnený rozsah našich služieb.
Prečo by si mali správcovia bytových domov či spoločenstvá vlastníkov bytov na tieto práce vybrať práve Stefe, a.s?
- Je pochopiteľné, že hľadajú najlacnejšieho partnera pre tieto služby. No registrujeme aj, že sa po čase k nám vracajú. Spolupráca s nami má niekoľko výhod, medzi nimi je aj to, že môžeme práce prefinancovať, sme stabilná spoločnosť, ktorá drží záruky a vie okamžite reagovať, keď treba riešiť výkyvy v dodávke tepla či riešiť akútne opravy technológie. Správame sa ekonomicky aj ekologicky, sme tu stále a chceme tu byť aj v budúcnosti. Pre našich odberateľov vieme byť dobrou oporou aj z hľadiska služieb, ktoré neustále rozširujeme.
Registrujete ešte snahy bytových domov o odpájanie z centrálneho zásobovania teplom?
- Momentálne nie. No v zmysle platnej legislatívy je odpojenie sa od nás ako distribútora možné. No tá istá legislatíva stanovuje aj podmienky, za akých sa tak môže stať. Konkrétne v Martine je ich ale ťažko splniť. Je to preto, že v meste sa viac ako 70 percent tepla vyrába z ekonomického a environmentálneho hľadiska účinne cez systém centrálneho zásobovania teplom, čo podporuje aj Európska únia. Žiadateľ by teda z hľadiska legislatívy neuspel so svojou snahou o odpájanie. Je v tom zároveň zakomponovaná aj ochrana spotrebiteľov využívajúcich centrálny systém zásobovania teplom. Jeho oslabovanie môže viesť k výkyvom v cene za teplo. Momentálne sa v meste pripravuje aktualizácia tepelnej koncepcie, ktorá by mala odpovedať aj na otázku, akým smerom sa bude Martin, čo sa týka tepla, uberať. Platí ale, že na túto tému sa nemôžeme pozerať z pohľadu jednotlivca, ale z pohľadu záujmov väčšiny obyvateľov.
Aký je vzťah Stefe Martin, a.s. a Martinskej teplárenskej, a.s,? Nejaký čas to bola práve táto spoločnosť, ktorá podporovala výrobu a odber tepla bez medzičlánku, teda distributéra. Ako to je dnes?
- Sme konkurenti, ak sa uchádzame o pripojenie nového spotrebiteľa. Sme spolupracovníci, keď sa radíme o tom, ako skoordinovať naše investície či opravy technológie, aby sme nemuseli obťažovať ľudí dvakrát rozkopávkami. Pravidelne sa informujeme o vzájomných aktivitách, máme vytvorený spôsob komunikácie, ktorý obojstranne vedie k racionalizácii našej práce. Domnievam sa, že získavanie nových odberateľov cez odpájanie sa z centrálneho zásobovania nevnímajú kolegovia z Martinskej teplárenskej ako kľúčové, keďže ekonomicky tým táto spoločnosť nič nezíska. Naopak, musí zainvestovať do prípojky. Svoje teplo má tak či tak predané.