MARTIN. V martinskej Turčianskej galérii si možno pozrieť dve výstavy. „Stretlo sa tu produktívne nadšenie,“ opísal dojem z prvej z nich kurátor Miroslav Halák. Projekt jednej z najvýznamnejších osobností výtvarného umenia, grafického dizajnu a knižnej ilustrácie na Slovensku Miroslava Cipára vznikol približne rok a pol po jeho veľkej retrospektívnej výstave v Bratislave.
Cipár - kľúčová osobnosť nielen abstraktnej maľby na Slovensku
„Svedčí o jeho výnimočnej produktivite a kreativite, s ktorou prekračuje žánrové a mediálne limity a potvrdzuje jeho pozíciu kľúčovej osobnosti nielen abstraktnej maľby na Slovensku, ale aj logografie a ilustrácie,“ pokračuje kurátor.

Podľa neho aktuálne práce Miroslava Cipára na výstave s názvom Znaky maliarskeho gesta nie sú len dokladom o tvorivej energii autora, ale predovšetkým sú svedectvom neustálej inšpirácie z literatúry, spoločenského diania a iných individuálnych impulzov.
„Tieto podnety v štylistike jemu vlastnej abstrakcie majstrovsky tlmočí rozmernými obrazmi, komornými kresbami, náčrtmi a grafickými poznámkami. Pre úplnosť prehľadu Cipárovej maliarskej tvorby je preto podobné sledovanie umeleckého vývoja veľmi dôležité a je poctou pre Turčiansku galériu v Martine, že sa podobná prezentácia, tak významného autora, koná na jej pôde,“ uzatvára znalec výtvarného umenia, ktorý je aktívnym spolupracovníkom Turčianskej galérie.
Nielen hra o slovíčkach v tvorbe Igora Fašku
Nekonkrétne konkrétnosti nie je iba hra o slovíčkach, ale aj názov druhej z aktuálnych výstav v Turčianskej galérii, s ktorou do jej priestorov vstúpil Igor Faško.

„Inšpirujú ho moderné a povojnové prúdy, ktoré si už našli miesto v prostredí slovenského umenia a zakotvujú ho v stredoeurópskom meradle. Funkčnosť ľudovej kultúry s idealizmom romantických elementov vidieka sú esenciami Faškových obrazov a plastík,“ opisuje prezentáciu tohto umelca v martinskej galérii Miroslav Haľák. „Jeho tvorba odráža jednotlivé atribúty nášho kultúrneho a historického povedomia a menia ich do celkov so širším, globálnym kontextom. Ten vyplýva z akejsi dvojdomosti umelca pripútaného k strednému Slovensku vedomím kultúrnej identity a exulanta unikajúceho do Nemecka, do Berlína a jeho okolia, za intelektuálnymi impulzmi,“ charakterizuje základné východiská Faškovej výtvarnej tvorby kurátor.

Dôležitým článkom Faškovej tvorby je priestorovosť. Podčiarkuje ňou svoju pôvodnú profesiu výtvarne činného architekta. „Alebo lepšie povedané - architektonicky mysliaceho výtvarníka,“ uvádza sa v galerijnej pozvánke na túto výstavu. Pokračuje charakteristikou, podľa ktorej Faško námety svojich diel prenáša do akríbicky artikulovaných a rytmicky pulzujúcich, vizuálnych metafor. Tie majú unikátnu energiu, ktorú návštevník počas výstavy určite pobadá, lebo autor im sprostredkúva svoj spôsob prežívania každodenných situácií a nálad alebo výnimočných estetických podnetov.
Obidve výstavy si možno v Turčianskej galérii pozrieť do 12. novembra.