Na poste predsedu predstavenstva a riaditeľa spoločnosti Martinská teplárenská, a.s., ste niekoľko mesiacov. Predstavte sa našim čitateľom...
- Spomedzi mnohých oblastí, ktorým som sa počas štúdií a profesionálnej praxe venoval, zdôrazním len najvýznamnejšie z nich. Vyštudoval som Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor účtovníctvo a audítorstvo. Po dokončení štúdií som pracoval ako manažér developerských súkromných aj štátnych projektov predstavujúcich realizáciu kompletnej energetickej infraštruktúry a vybavenosti, pričom som zabezpečoval najmä finančnú a technicko-realizačnú oblasť. Po niekoľkých rokoch praxe som založil niekoľko dodnes fungujúcich spoločností, ktoré sa zaoberajú najmä ekonomikou a poradenstvom v oblastiach príbuzných mojej praxi a štúdiu.
Ak by ste mali niekoľkými vetami charakterizovať význam a činnosť Martinskej teplárenskej, a.s., ako by zneli?
- Hlavnou činnosťou spoločnosti Martinská teplárenská, a. s., je výroba a rozvod tepla a elektrickej energie v regióne mesta Martin a Vrútky. Činnosť spoločnosti je determinovaná jej hlavnou úlohou – výrobou a rozvodom tepla. Vysoko účinná kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla zvyšuje účinnosť produkcie a znižuje náklady na dodané teplo. Význam spoločnosti je predovšetkým ekonomicko- ekologický. Za súčasných nižších ekonomických nákladov môžeme produkovať teplo a elektrickú energiu pri dodržaní prísnejších ekologických noriem, najmä emisných limitov. Tepelná energia dodávaná konečnému odberateľovi je ekologicky čistá, to znamená, že v mieste spotreby tepelnej energie nie je životné prostredie zaťažované škodlivými vplyvmi. Zariadenia slúžiace na odovzdávanie tepla u odberateľa (kompaktné odovzdávajúce stanice tepla - KOST) sú v súčasnosti na vysokej technickej úrovni a zabezpečujú vysoký komfort prevádzky z hľadiska regulácie a úspor energie.
Už máme za sebou leto, teda čas istého útlmu v dodávke tepla. Na čo ho spoločnosť využila? Aké investície či opravy zrealizovala a ako prispejú k plynulej výrobe a dodávke tepla?
- V rámci prípravy investičnej výstavby sme sa v tomto roku zamerali na prípravu projektov a získanie stavebných povolení pre rekonštrukciu tepelných rozvodov. Čiastkové projekty rekonštrukcie horúcovodných rozvodov sme zahrnuli do žiadosti o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Realizujeme už pripravené projekty, ako sú horúcovodná prípojka a KOST pre výrobnú halu v areáli ZTS a horúcovodná prípojka a KOST pre novostavbu obchodného centra Galéria Martin. V rámci plánovaných opráv bola zrealizovaná výmena potrubia horúcovodného napájača DN 500 v dĺžke 200 m. V prevádzke prebiehajú priebežné opravy v rámci prípravy na vykurovacie obdobie.
V predchádzajúcej odpovedi ste sa venovali momentálnym výsledkom či plánom, ale aké sú tie perspektívne? Kam smeruje teplárenstvo a ako sa línia jeho budúcnosti dotýka martinskej teplárenskej firmy?
- Kombinovaná výroba tepla a elektriny je podporovaná v rámci celej Európskej únie a aj na Slovensku, pretože synergický efekt zvyšuje celkovú účinnosť ich výroby. Podpora vysokoúčinnej kombinovanej výroby je orientovaná do zvýhodnenej ceny elektriny vyrábanej v kombinovanom procese. V najbližších rokoch plánujeme výraznú ekologizáciu výroby postupným prechodom na spaľovanie výlučne zemného plynu a biomasy spojenú so zefektívnením letnej prevádzky.
Čo je pre vás osobne najdôležitejším plánom a prečo ho uprednostňujete?
- Je to spustenie realizácie projektu Ekologizácia spoločnosti Martinská teplárenská, a. s., na jar roku 2018, ktorý prispeje k plneniu emisných limitov na najbližšie desaťročie a zároveň zabezpečí bezpečnejšiu a garantovanejšiu výrobu elektrickej energie a tepla. V tejto súvislosti patrí moja vďaka aj kolegom z predstavenstva a z výkonného manažmentu spoločnosti pri pomoci a podpore realizácie tohto odvážneho plánu.
Teplárenstvo a ekológia či životné prostredie nekráčajú vždy ruka v ruke. Ako sa vaša spoločnosť snaží reagovať na jednu zo základných tém dneška - trvalo udržateľný rozvoj?
- Rovnako ako v každom inom odvetví aj v energetike nájdeme vždy riešenie zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja s ohľadom na naše životné prostredie v investíciách do inovatívnych a vysokoúčinných technológií. Aj v súčasnosti môžeme konštatovať, že v porovnaní s malými zdrojmi znečisťovania sme po zohľadnení množstva vyrobenej tepelnej a elektrickej energie efektívnejší a ekologickejší ako malé domáce, resp. lokálne zdroje tepla. Napriek tejto skutočnosti sme sa v priebehu tohto roku intenzívne zamerali na prípravu ekologickejšej prevádzky v zmysle predchádzajúcich odpovedí, ktorá zabezpečí plnenie emisných limitov prijatých Európskou komisiou platných od roku 2023.
Možno je o tom ešte predčasné hovoriť, ale aký je rok 2017 v Martinskej teplárenskej, a.s., a čo z toho vyplýva pre ten budúci?
- Začiatok roku 2017 bol veľkou skúškou technologických zariadení využívaných v Martinskej teplárenskej, a.s. Extrémne mrazy ukázali, že sa v budúcnosti musíme orientovať na flexibilnejšiu nahraditeľnosť, resp. doplnenie prevádzkovaných zdrojov tepla a postupne zrealizovať opatrenia dané nielen energetickým auditom. Z hľadiska ekonomických ukazovateľov sa rok 2017 vyvíja štandardne, vzhľadom k termínu tohto rozhovoru nebudem predpovedať a predbiehať udalosti.
Autor: RR