TURČIANSKE TEPLICE. V kúpeľnom meste je už pár dní poriadne rušno. Nemalú časť Tepličanov rozhneval výrub zatiaľ piatich stromov v malom parčíku, ktorý sa nachádza v srdci pešej zóny, iba pár metrov od bývalého liečebného domu Malá Fatra. Ten sa po rekonštrukcii zmení na päťhviezdičkový hotel.
Aktivistov pobúrilo najmä to, že stromy sa v prvú septembrovú sobotu skoro ráno pílili aj napriek nesúhlasu verejnosti. Úrady vraj nezobrali do úvahy ani petíciu, pod ktorú sa už podpísalo viac ako 1 200 občanov. Pritom zďaleka vraj nejde o prvý a ani posledný výrub.
„Podľa nás je to ekologický zločin, veď sa v parčíku rúbali zdravé stromy. Mali možno aj vyše 60 rokov. Dlho nikomu neprekážali a zrazu boli nežiaduce. Hlas verejnosti sa nepočúva, nikto nás neberie vážne, cítime sa bezmocní,“ povedal Radomír Beránek, predseda petičného výboru, ktorý sa postavil proti výrubu stromov v centre mesta a v jeho širšom okolí.
Posudzovanie sa začalo najprv na meste
K samotnému výrubu stromov v parčíku došlo až takmer po roku od prvej žiadosti, ktorú adresovali Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice mestu. Odvtedy sa rozbehol kolotoč posudzovaní na viacerých úrovniach.
Kúpele svoju žiadosť obhajujú tým, že stromy v parčíku, ktorý aj vlastnia, ohrozujú život a zdravie občanov mesta i jeho návštevníkov, dôvodia ďalej ochranou kultúrnych pamiatok, poškodzovaním stavebných objektov a inžinierskych sieti a revitalizáciou kúpeľného parku a parčíkov.
Najprv sa k problematike vyjadrilo mesto, ktoré je prvostupňovým orgánom ochrany prírody a krajiny. Začiatkom novembra minulého roku sa uskutočnilo ústne pojednávanie a aj miestna obhliadka za účasti žiadateľa, Štátnej ochrany prírody – Správa Národného parku Veľká Fatra a zástupcu mestského úradu.
V zápisnici sa potom konštatovalo, že dreviny sú v relatívne dobrom zdravotnom stave, bez známok mechanického alebo biochemického poškodenia. Za takýchto okolností by úrad zrejme výrub nepovolil.
Aj preto bolo žiadateľovi počas obhliadky odporučené, aby svoju žiadosť doplnil o nový dôvod výrubu drevín, a to výstavbu odstavných plôch na mieste ich výskytu a taktiež rekonštrukciu chodníka a pitného prameňa.
O tom, že kúpele takýto záujem majú, vedeli mestskí úradníci od konca augusta 2016, keďže mesto požiadali o výmenu pozemkov a priložili aj projektový zámer, z ktorého budovanie parkoviska vyplýva.