MARTIN. Martinské mestské zastupiteľstvo v piatok veľkou väčšinou schválilo dohodu medzi mestom a spoločnosťou PK Faktoring. Firma už vymohla viac ako 2,5 milióna eur a teraz ešte treba doplatiť ďalších okolo 6,7 milióna eur. Podľa dohody musí spoločnosť PK Faktoring dostať túto sumu na účet najneskôr do 6. októbra.
V októbri by mohlo byť po nútenej správe
Nútená správa mesta, ktorá trvala rok a pol, sa tak v dohľadnom čase skončí. Prakticky sa tento spor uzavrie zaplatením dohodnutej sumy.
KAUZA MARTINSKÉ HOLE
Nútená správa mesta Martin, ktorú Ministerstvo financií SR zaviedlo 23. marca 2016, je výsledkom kauzy okolo vybudovania lyžiarskeho strediska na Martinských holiach. Dlhoročná kauza siaha ešte do roku 1995, keď mal Martin vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. K tomu však nedošlo. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto a žiadali zaplatiť 3,42 milióna eur (vyše 103 miliónov korún). Na 8,4 milióna eur, ktoré vo februári 2015 NS SR priznal PK Faktoring, sa vyšplhala suma aj s úrokmi. Súdy v kauze najprv rozhodovali v prospech Martina, čo v roku 2009 zvrátilo mimoriadne dovolanie vtedajšieho zástupcu generálneho prokurátora Ladislava Tichého na NS SR.
„Predpokladám, že v priebehu októbra nútená správa skončí,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Na hlasovaní sa zúčastnilo 28 z 31 poslancov mestského zastupiteľstva. Až 23 z nich hlasovalo za dohodu, štyria boli proti a jeden sa hlasovania zdržal.
Medzi kvarteto, ktoré nesúhlasilo so schváleným postupom patril aj Martin Hudec.
„Napriek predloženým argumentom som vnútorne presvedčený, že v boji sme mali pokračovať ďalej. Moje svedomie hovorilo hlasovať proti, a to som spravil,“ vysvetlil svoj postoj.
Za dohodu sa naopak postavil jeho kolega Alexander Lilge. Ten je presvedčený, že ukončiť dlhotrvajúci spor je v súčasnej situácii pre mesto najlepším riešením.
„Vždy som sa rozhodoval na základe dostupných faktov a s vedomím, že to moje rozhodnutie je v danej situácii najlepšie. Dnes som postupoval rovnako,“ zareagoval.
Mesto je v dobrej finančnej kondícii
S uzavretím dohody súhlasila aj nútená správkyňa mesta Jana Tomšíková. Podľa nej je mesto v dobrej finančnej kondícii a tento krok zvládne.
„Aj vzhľadom na ďalší rozvoj mesta je v súčasnosti najlepšie uzavrieť celý spor dohodou,“ vyslovila presvedčenie.

Ak by sa kauza ťahala ďalej, mesto by mohlo prísť o podiely v spoločnostiach, v ktorých má zastúpenie, naďalej by nemohlo čerpať eurofondy ani uskutočňovať rozvojové projekty. Martinčania by predĺženie kauzy pocítili aj ďalším nepopulárnym opatrením.
„Od nového roka by sme museli zvýšiť všetky miestne dane. Nie preto, že chceme, ale preto, že to od nás vyžaduje zákon,“ doplnila Jana Tomšíková.
Právnik Ján Mrázovský, ktorý zastupoval mesto, tiež ponúkol svoj pohľad na vec a upozornil, že politika by mala ísť pri takýchto vážnych krokoch bokom.
„Dnes išlo o to rozhodnúť, či na základe doterajších skúsenosti s rozhodnutiami súdov je mesto ochotné riskovať zaplatenie ďalších 10,9 milióna eur. Bolo treba posúdiť mieru tohto rizika,“ zhrnul.