MARTIN. Budova terajšieho Centra voľného času Kamarát má bohatú históriu. Odkedy ju v dvadsiatych rokoch postavili, vystriedalo sa v nej mnoho inštitúcií, ktoré tu našli svoje sídlo. Správne naprojektovanie budovy však architektov náramne potrápilo. Museli najskôr vyriešiť veľkú prekážku, a tou bol potok vedúci presne popod túto stavbu. Ten kedysi križoval dokonca i martinské námestie.
Reprezentačná budova

Ako prvá v spomínanej budove pôsobila Advokátska komora.
„V roku 1921 sa Turčiansky svätý Martin stal sídlom Advokátskej komory pre Slovensko a Podkarpatskú Rus. Správny výbor rozhodol, že práve tu - na uhle západnej strany plánovaného námestia Andreja Kmeťa - postaví svoju reprezentačnú budovu,“ vysvetľuje dôvod výstavby znalec martinskej histórie Igor Dobrovolný.
Predsedom Advokátskej komory v tom čase bol Dr. Ján Vanovič a tajomníkom Dr. Miloš Vančo. Práve títo dvaja páni sa postarali o výstavu budovy Advokátskej komory pre Slovensko a Podkarpatskú Rus.
Ako ďalej Dobrovolný hovorí, keďže v tom čase tiekol cez námestie potok Silava, architekt Ján Palkovič musel poriadne popremýšľať, ako stavbu naplánovať.
„Na pozemku, kde stojí budova slovenských advokátov, sa kedysi týčil Gráberovský dom a pri ňom sa nachádzal drevený mostík cez potok Silava, ktorý sa vlieval do Turca. Ľudia po mostíku prechádzali, keď smerovali na železničnú stanicu,“ ozrejmuje Dobrovolný.

Byty pre vojakov
Architekt Palkovič situáciu teda vyriešil tak, že potok zviedol do betónového kanála popod budovu. Práve preto nie je dom Advokátskej komory podpivničený.
Stavbu realizovala firma Hlavaj – Palkovič – Uličný a architekt Ján Palkovič ju navrhol v novoklasicistickom slohovom štýle. Vchod je z hlavného priečelia, na prízemí sú obchodné priestory. Dokončili ju v roku 1923.
„Svoj obchod tu mala keramika Lipa, kníhkupectvo Naše vojsko, ale málokto vie, že v tejto budove sa istý čas nachádzala aj pobočka Národnej banky. V 50-tych rokoch minulého storočia v nej sídlila pionierska organizácia, ale pre mládež sú v nej priestory doteraz, keďže tam teraz máme Centrum voľného času Kamarát,“ pokračuje Igor Dobrovolný.
Poschodie tejto budovy tvorí v súčasnosti i reprezentatívna zasadacia sieň, v ktorej mali v roku 1930 výstavu obrazov Janko Alexy a Miloš Alexander Bazovský.
Advokátska komora tu ale dlho osamotená nestála. V rokoch 1936 až 1937 k nej zo severnej strany budovy pristavili činžiak pre vojenských gážistov. Obytný dom projektoval významný architekt Milan Michal Harminc, ktorý navrhol i priestory terajšej Tatra banky, oboch budov múzeí či Kohútovej vily. Stavby činžiaka sa opäť zhostili chlapi z firmy Hlavaj – Palkovič – Uličný.