MARTIN. Kauza Martinské hole je na konci. Spoločnosť PK Faktoring minulý štvrtok stiahla všetky podania na súdoch spojené s týmto sporom, ktorý dlhé roky traumatizoval Martinčanov.
„Ukončené tak boli všetky živé súdne spory a so správkyňou Janou Tomšíkovou sme začali podnikať potrebné kroky na ukončenie nútenej správy mesta,“ povedal martinský viceprimátor Milan Malík.
Otázka dotácií je otvorená
Ak by všetko prebiehalo bez problémov, na mestskom zastupiteľstve, ktoré je naplánované na november, by sa mohol rozdeliť balík prostriedkov presahujúci rámec schváleného rozpočtu.
„Ťažko teraz povedať, o akú sumu pôjde a medzi koho sa prerozdelí. O návrhoch, ako by mohol vyzerať rozpočet na posledné dva mesiace roka, sa bude diskutovať v najbližších dňoch a potom ho ešte musia schváliť poslanci,“ zdôraznil viceprimátor.
Pravdepodobne sa v tomto kalendárnom roku už nebudú prideľovať dotácie pre športové kluby, kultúrne inštitúcie a sociálnu sféru. Kým by sa dostali k adresátom, zostalo by už veľmi málo času na ich zúčtovanie.
„Nedá sa úplne vylúčiť, že sa niečo pridelí, no pre spomínané dôvody určite nepôjde o veľké sumy,“ objasnil člen užšieho vedenia mesta.
V tomto roku sa, naopak, musí úplne dokončiť renovácia pešej zóny pred hlavnou poštou. Dotiahnuť treba i rekonštrukciu Kohútovej vily a na opravu stále čaká budova Milénia.

Treba zadefinovať priority
Najneskôr na novembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa bude prerokovávať materiál o vysporiadaní areálu starého futbalového štadióna. Jeho schvaľovanie už raz poslanci mali v programe, ale nútená správa celý proces zastavila.
„Oproti starému návrhu sa nám podarilo dohodnúť nové ceny za pozemky, ktoré sú teraz nižšie, aké určil znalecký posudok. Okrem toho samotný objekt štadióna môžeme získať za jedno euro,“ zhrnul najdôležitejšie zmeny druhý muž martinskej radnice.
Aj počas nútenej správy sa pripravovali viaceré projekty, ktoré sú v takej fáze, že sa po vysúťažení môže začať na nich robiť. Medzi kľúčové by mala, i vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu Priora, patriť obnova podchodu pri katolíckom kostole, kde sa uvažuje aj o zmene jeho využitia.
Pripravená je tiež dostavba cyklotrasy do Vrútok, revitalizácia Vajanského námestia, inštalovanie digitálnej infotabule na Národnom cintoríne či vybudovanie urnového múru na cintoríne na Sklabinskej ulici.
Medzi priority sa môže zaradiť aj dobudovanie tréningovej haly pri zimnom štadióne či v spolupráci s vyšším územným celkom zmodernizovanie športového areálu pri spojenej škole. V sociálnej sfére sa uvažuje o zriadení denného stacionára s lôžkovou časťou na Kuzmányho ulici. Prakticky v každej mestskej časti je naplánovaná výstavba nových parkovísk.
„Teraz je na poslancoch, aby schválili priority a postupne sa začali spomínané projekty uskutočňovať. Tie prvé by sa mohli vysúťažiť počas zimných mesiacov a na jar začať robiť,“ načrtol ideálny scenár viceprimátor.
Následne sa ešte vrátil k ťažkému obdobiu nútenej správy. Napriek tomu, že priniesla veľa problémov, tiež ukázala, ako sa dajú niektoré veci robiť lepšie.
„Musíme správne nastaviť systém starostlivosti a údržby nášho majetku. Doteraz sme zväčša riešili len havarijné situácie. Ak budeme preventívne sledovať aktuálny stav, môžeme ušetriť zaujímavé finančné prostriedky a využiť ich efektívnejšie,“ doplnil Milan Malík.