MARTIN. Obdobie nútenej správy bolo ťažké i pre organizácie, ktoré dostávajú dotácie z mestskej kasy. Patrí medzi ne tiež futbalový klub Fomat Martin, ktorý dostával na činnosť 90-tisíc eur. Pre známe ťažkosti mesta však v tomto roku z tohto balíka športovci zatiaľ nevideli ani cent.
V neistote sa robí veľmi ťažko
V priebehu leta sa aj na verejnosť dostali správy, že Fomat má veľké ťažkosti prežiť. Klub, ktorý už 23 rokov vychováva futbalové talenty a v súčasnosti má vo svojich mládežníckych celkoch približne tristo mladých adeptov najpopulárnejšej kolektívnej hry na planéte, nakoniec ušiel hrobárovi z lopaty.
„Mládež sme chceli udržať do poslednej možnej chvíle, no nad mužským celkom naozaj visel otáznik,“ vrátil sa o niekoľko týždňov dozadu Ivan Šenšel, manažér Fomatu.
Našťastie sa podarilo poskladať určitý obnos peňazí, ktorý pomohol uhasiť najhorúcejšie problémy. Od ideálneho stavu je však klub stále veľmi ďaleko.
„Ak mám povedať pravdu, udržali sme to len silou vôle. Oslovili sme hádam každého, kto mohol pomôcť, nejaké financie sme si požičali, a tak sa vďaka ochote ľudí, ktorí nám veria, čierny scenár nemusel naplniť. V neistote sa však pracuje veľmi zle, o koncepčnej robote sa hovorí ťažko a je otázkou, dokedy takto vydržíme,“ povedal manažér a doplnil, že každé euro, ktoré dnes do klubovej kasy dorazí, má cenu zlata.
Mohla prísť dotácia z Bystrice
Preto aj vo Fomate uvítali ro-zuzlenie v kauze Martinské hole. Na jednej strane si uvedomujú, že mestská kasa prišla o sumu, za ktorú sa dali vybudovať športoviská, podporiť kultúrne akcie či rozvojové projekty, no v súčasnej situácii považujú ukončenie dlhotrvajúceho sporu za pozitívnu správu.
„Určite to tak nevnímame len my. Vydýchli si zrejme všetci, ktorí pôsobia v športovej, ale i kultúrnej alebo sociálnej oblasti. Dúfam, že uzavretie dohody bol správny krok a pomôže nakopnúť veci, ktoré dlhý čas stagnovali,“ vyslovil presvedčenie.
Počas obdobia nútenej správy mohli futbalisti na rekonštrukciu štadióna získať dotáciu okolo 750-tisíc eur. Bola to približne tretina sumy, ktorá mala pripadnúť Banskej Bystrici, no neskôr ju rozdelili medzi iné mestá, medzi ktorými bol v prvom kole i Martin. Starý štadión však stále nie je vysporiadaný, takže peniaze už putovali inde. Teraz už majú futbalisti odklepnutých ďalších 500-tisíc eur na vybudovanie nového ihriska s umelou trávou. V tomto prípade by sa po ukončení nútenej správy za určitých okolností mohli veci pohnúť správnym smerom.
„Zdrojov na vybudovanie športovej infraštruktúry je niekoľko, no potrebujeme i pomoc samosprávy. Verím, že keď sa situácia v meste definitívne stabilizuje, konečne príde čas postaviť moderný športový areál so všetkým, čo k nemu patrí. Štúdie už existujú, teraz ich treba z papiera preniesť do reality. Veď mesto ako Martin si dôstojný športový stánok určite zaslúži a vôbec nemusí ísť o veľký megalomanský projekt,“ dodal Ivan Šenšel.