Dostali sa holandské vajcia kontaminované fipronilom aj na slovenský trh?
- Aj napriek likvidácii miliónov kusov, prenikli na európsky trh niektoré kontaminované vajcia od neserióznych výrobcov. Tie boli spracované na vaječné melanže, varené lúpané vajcia či sušené práškové vaječné hmoty.
K čomu sa fipronil využíva?
- Má kumulatívny účinok a dlhú dobu rozpadu, preto sa používa ako prípravok proti ektoparazitom u nepotravinových zvierat, kde účinkuje od troch do šiestich mesiacov. Slúži najmä ako preventívny prípravok proti blchám a kliešťom u psov a mačiek.
V ktorých výrobkoch sa našiel spomínaný pesticíd?
- Išlo o české zlaté žĺtkové venčeky, vaječnú melanž tekutú pasterizovanú, varené lúpané vajcia vyrobené v Českej republike, ako aj
VAJCIA S FIPRINOLOM
Len nedávno prebehla celým Slovenskom potravinová kauza s kuracím a hovädzím brazílskym mäsom, ktoré malo obsahovať salmonelu. V Turci sa vtedy našťastie výskyt kontaminovaných mäsových výrobkov nepotvrdil, no inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Martin takéto produkty i naďalej cielene kontrolujú.
Na povrch aktuálne prenikla ďalšia varovná správa o vajciach pôvodom z Holandska, ktoré boli kontaminované pesticídom fipronil. Ten sa pridával do prípravkov a krmiva na ošetrenie sliepok proti parazitom.
sušenú vaječnú zmes pochádzajúcu z poľských vajec. Všetky výrobky, u ktorých sa potvrdila prítomnosť fipronilu, pochádzali z vajec s pôvodom z iných členských štátov Európskej únie, ako napríklad z Poľska, Česka, Holandska, Belgicka, Nemecka a Rakúska.
Ako dopadli kontroly v Turci? Čo všetko ste skontrolovali?
- Naši martinskí inšpektori vykonali spolu 28 cielených kontrol potravín, ktoré boli zamerané na slepačie vajcia a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín. Preverili sklady, pečivárne, pekárne, cukrárenské výroby, cestovinárne, výrobne majonéz a šalátov. Nikde zo spomínaných miest sme nezistili výrobky z vajec, ktoré by obsahovali fipronil.
Preverili ste tiež prvovýrobcov slepačích vajec?
- Áno, takéto kontroly sme vykonali u prvovýrobcu v okrese Turčianske Teplice, kde sme odobrali krmivo pre nosnice a aj vajcia, aby sa zistilo či obsahujú fipronil. V obidvoch odobratých vzorkách sa prítomnosť tohto pesticídu nepotvrdila.
Veterinárnym inšpektorom pri práci pomáha rýchly výstražný systém. Ako funguje?
- Nájdeme v ňom informácie o potravinách, ktoré nespĺňajú podmienky bezpečnosti. Takto sme sa napríklad dozvedeli o distribúcií varených lúpaných vajec vyrobených v Českej republike. Výhodou rýchleho výstražného systému je, že na základe jeho informácií môže príslušná RVPS okamžite stiahnuť a vyradiť podozrivý výrobok z obehu. Stalo sa tak aj v prípade varených lúpaných vajec, ktoré boli vďaka včasnému zásahu martinských inšpektorov vyradené z výroby a zlikvidované. Neskoršia analýza odobratej vzorky z inej šarže dodaných varených lúpaných vajec ukázala, že sa v nich fipronil nenachádzal.
A ako je to s kvalitou produktov v našom regióne Turca?
- Kontroly u našich prvovýrobcov a výrobcov v regióne ukázali, že majú bezpečné a kvalitné produkty. Cieľom veterinárnych inšpektorov je kontrolami zabezpečiť kvalitné potraviny pre spotrebiteľov, ktoré nebudú ohrozovať ich zdravie.
Koľko kontrol už stihli martinskí veterinárni inšpektori vykonať od začiatku tohto roka?
- V potravinových prevádzkach ich bolo 751 a v prvovýrobe u prvovýrobcov ich bolo 109 a to podľa pravidla od maštale až na pult. Ďalej inšpektori urobili deväť kontrol prepravy potravín a pravidelne sa zameriavajú i na predaj potravín pri ceste a trhových miestach. Preverili tiež ambulantný predaj, ale aj prepravu zvierat či ich nelegálny dovoz z Poľska.