TURČIANSKE KĽAČANY, BENICE. V Turčianskych Kľačanoch zatiaľ materskú školu nemajú a funguje tam len základná škola. Preto keď mamička nosila mladšie dieťa napríklad do vrútockej škôlky, rovno do susednej školy prihlásila aj staršiu ratolesť. Mala ich tak na jednom mieste a takéto riešenie bolo pre ňu oveľa pohodlnejšie i šetrilo čas.
Vedia, čo idú postaviť
Keď sa naskytla Kľačancom možnosť postaviť modulovú škôlku a získať dotáciu okolo stotisíc eur, rozhodli sa ju využiť. Obecný rozpočet má svoje limity a bez spomínanej finančnej pomoci by si pod Magurou výstavbu materskej škôlky nemohli dovoliť.
„Potrebujeme ju a toto bola v súčasnosti jediná možnosť. Niektorým sa modulové škôlky nepozdávajú. Ja som si ich bol osobne pozrieť vo Veľkom Lapáši a Cabaj-Čápore. Bavil som sa tam so starostami i ľuďmi a hovorili o pozitívnej skúsenosti. Urobil som si predstavu, o čo ide,“ hovorí Miroslav Lamoš, starosta Turčianskych Kľačian.
Aktuálne sa už robia na náklady obce základy a prípojky inžinierskych sietí, zhotovenie ktorých bolo podmienkou získania dotácie. Potom sa už začne montáž samotných modulov a ich vybavenia.
„Treba ju dokončiť čo najskôr, pretože do 15. decembra musí byť spomínaná stotisícová dotácia zúčtovaná, inak nám prepadne,“ upozornil.
Ďalšie práce budú pokračovať podľa toho, čo dovolí stavbárom počasie. Šéf obecného úradu teraz ešte nevie presne odhadnúť, koľko bude treba pri dokončení doplatiť z obecnej kasy.
Záleží na tom, aké úpravy sa ešte budú robiť. Ideálny scenár je taký, že sa stavba skolauduje do marca 2018 a od septembra bude škôlka pre 25 detí zaradená do siete školských zariadení.
Vyriešené je už aj stravovanie škôlkarov. Jedlo im budú voziť zo školskej jedálne, ktorá je vzdialená niekoľko desiatok metrov.
Malé deti sú vždy úprimné
V Kľačanoch sa snažili vyhovieť všetkým požiadavkám a pripomienkam ľudí a dokonca menili aj miesto, kde bude škôlka stáť.
„Nebol to jednoduchý proces, ale zvládli sme to. S takýmito projektmi súvisí aj množstvo administratívy. Treba veľa povolení, vyjadrení od rôznych organizácií, pričom každá má svoje lehoty. Je to veľmi zdĺhavé a niekto by sa nad touto prehnanou byrokratickou záťažou mal už konečne zamyslieť,“ dodal Miroslav Lamoš.
Podobná modulová materská škola, akú začali stavať pod Magurou, od septembra funguje v Beniciach. Stala sa tak prvou tohto druhu v Turci. Zatiaľ je tam prihlásených 16 detí. Dnu je všetko zariadené tak, ako v tradičnej murovanej budove a vôbec nič nepripomína, že ide o modulový kontajner.
„Rodičia aj ich ratolesti sú spokojní. Keď som sem zobral moju malú jednoročnú vnučku, jej prvá reakcia po tom, ako sme vošli dnu, bola jéééééj. Toto úprimné detské hodnotenie hovorí za všetko,“ ponúkol vlastnú skúsenosť Milan Remšík, starosta Beníc.
Ako ďalej povedal, investície do škôlky sa jej otvorením neskončili. Postupne chcú pri nej vybudovať detské ihrisko či znížiť energetickú náročnosť budovy. Aktuálne sa pripravuje všetko pre to, aby sa materská škola mohla spojiť s miestnou základnou školou.
„Zákon je taký, že je rozumnejšie i efektívnejšie mať jeden spoločný školský subjekt,“ vysvetlil dôvody tohto zámeru Milan Remšík.