MARTIN. Budova, v ktorej sa dnes nachádza obľúbená martinská kaviareň s bistrom i ďalšie firmy, má bohaté historické pozadie. Ide o vilu, ktorú v roku 1882 postavili pre rodinu Pavla Mudroňa, konkrétne pre jeho zaťa Andreja Halašu a švagra Ambra Pietra. Tento dom dostal novoklasicistickú fasádu.
Výstava českého umelca
Ako vykresľuje miestny historik Igor Dobrovolný, v rokoch 1883 až 1904 tu sídlila redakcia Národních novín a časopisu Hlásnik, vďaka čomu vilu navštevovali významné osobnosti Slovenska z kultúrnej a politickej oblasti.

V roku 1887 sa v Mudroňovsko-halašovskom dome konala dokonca výstava českého maliara Jaroslava Věšína a bola súčasťou národopisnej výstavy, ktorá prebiehala v paulinyovskom dome.
Věšín bol známy umelec a prírodu Turca, ako aj Turčianskeho sv. Martina dôverne poznal. Mnohé miesta ho určite neskôr inšpirovali k namaľovaniu krásnych diel.
„Určite nie je náhoda, že výstavu zorganizovali v blízkosti Matice slovenskej, kde bolo centrum politického, hospodárskeho a kultúrneho života Slovákov,“ zmieňuje zaujímavosť Igor Dobrovolný.
Věšínova tvorba zachytáva napríklad život bežných ľudí na dedine, národopisné žánre či rôzne vojnové výjavy. Dokonca už od roku 1886 do roku 1888 ilustroval časopis Slovenské pohľady.

Dve zaujímavé výročia
Výstava Jaroslava Věšína sa v Turčianskom sv. Martine konala na prvom poschodí Mudroňovského domu.
Na prízemí zas vládol čulý novinársky ruch, pretože tu mali sídlo rôzne redakcie slovenských novín a časopisov. Články tu písal napríklad Svetozár Hurban Vajanský, Ambro Pietor, Ďuro Čajda či Jozef Škultéty.
V 20. rokoch 20. storočia tu začal Andrej Halaša vydávať satiristicko – humoristický časopis Kocúr.
Po roku 1948 sídlilo v tejto budove administratívne a vedecké pracovisko Matice slovenskej a neskôr okresná knižnica. V súčasnosti tu pôsobí viacero firiem.
„Tento rok patrí okrem iného i dvom významným výročiam. Mudroňovsko-halašovský dom má práve 135 rokov a výstava Jaroslava Věšína sa v ňom konala presne pred 130 rokmi,“ pridáva pozoruhodnosť Igor Dobrovolný.