Kritici primátora Martina zbierajú podpisy na referendum za jeho odvolanie

Organizátori iniciatívy chceli, aby sa referendum spojilo s krajskými voľbami.

Občianske združenie, ktoré vedie Martin Sukup, spustilo petíciu začiatkom októbra. Občianske združenie, ktoré vedie Martin Sukup, spustilo petíciu začiatkom októbra. (Zdroj: ROMAN KOPKA)

MARTIN. V Martine sa začiatkom októbra spustila petícia za vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní primátora Andreja Hrnčiara.
Stojí za ňou občianske združenie Martinčania proti korupcii – za rozvoj Martina, ktoré vedie exposlanec mestského zastupiteľstva Martin Sukup.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pod petíciu sa podľa jeho slov už podpísalo viac ako osemtisíc občanov. Hárky nám doniesol ukázať aj do redakcie.
Zatiaľ ich ale ešte nikto nepreskúmal, či údaje na nich obsahujú všetky relevantné náležitosti, napríklad z hľadiska miesta bydliska či veku a aj podpisu. Na vyhlásenie referenda pritom treba pätnásťtisíc platných podpisov.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú dôvody Sukupovej aktivity

„Hlavnými dôvodmi, pre ktoré sme sa k tomuto kroku odhodlali, je primátorova častá neprítomnosť na radnici a jeho nezáujem o budúcnosť mesta, podozrenie z korupčného správania, za ktoré možno označiť porušenia zákona o verejnom obstarávaní pri výbere právnika za dva milióny eur na zastupovanie mesta v kauze Martinské hole, čo môžem doložiť stanoviskom Transparency International Slovensko,“ vysvetľoval Martin Sukup.

Ďalšími dôvodom je podľa exposlanca mestského zastupiteľstva uzavretie dohody s protistranou v spomínanej kauze, pričom vraj vôbec nie je isté, že sa tým spor definitívne ukončil.

„K dispozícii máme právnu analýzu a aj vyjadrenia právnikov, že môžeme prísť o ďalších 10 miliónov eur. Ako jediný som na ostatnom zastupiteľstve z pozície občana navrhoval uznesenie, aby sa tak nestalo a bola spravená analýza, ktorá by určila zodpovednosť a vyjasnila celý spor, ale nebolo to akceptované.“

SkryťVypnúť reklamu

Martin Sukup pripomína aj to, že Andrej Hrnčiar v minulosti vyhlasoval, že ak neuspejeme na Slovensku, tak sa pôjde mesto súdiť až do Štrasburgu.

„V neposlednom rade, lebo tých dôvodov je viac, je primátor zodpovedný aj za celkový úpadok mesta, i za to, že sme sa vďaka jeho nekonaniu ocitli v nútenej správe,“ doplnil ešte predseda občianskeho združenia.

Organizátori petície chceli pôvodne vyzbierať potrebný počet podpisov do 16. októbra, aby sa referendum mohlo konať spolu s krajskými voľbami.

„Tento zámer nám nevyšiel, ale to neznamená, že sa svojej aktivity vzdávame. Pokračujeme ďalej, už včera bolo neskoro. Cítime podporu ľudí, mnohí nie sú s vývojom v meste spokojní a žiadajú zmenu a aj verejnú kontrolu všetkého, čo sa u nás deje, vrátane naštartovania rozvoja mesta,“ povedal predseda občianskeho združenia.

SkryťVypnúť reklamu

Hrnčiar: Sú to klamstvá

Primátor Martina Andrej Hrnčiar vyhlásil, že ktokoľvek má právo podpísať sa pod akúkoľvek petíciu. „Je mi však ľúto, že je postavená na klamstvách a zavádzaní verejnosti. Už len to, že petíciu organizuje človek, ktorý prišiel o mandát poslanca preto, lebo bol odsúdený za všeobecné ohrozenie pod vplyvom návykovej látky, že ma spojil s vraždou podnikateľa Martina Korchana, za čo už bol obvinený z trestného činu ohovárania, a že ma nedávno po bitke v herni, opäť pod vplyvom alkoholu, označil na úrazovke v nemocnici za toho, kto ho napadol, vypovedá o jeho dôveryhodnosti. Napokon, ľudia si úsudok urobia aj sami.“

Primátor ďalej uviedol, že organizátor petície je „psychopaticky posadnutý nenávisťou“ k jeho osobe a neváha sa znížiť ku klamstvám a osočovaniu.

„Asi potrebuje svoje problémy prekryť akousi umelo vytvorenou kauzou, aby sa potom mohol vydávať za politickú obeť. Pripomínam, že kauza Martinské hole je kauzou bývalého vedenia mesta. Máme analýzy špičkových právnikov, ktoré potvrdzujú, že sme urobili všetko, čo sa v tejto veci urobiť dalo. Už robíme na tom, aby bolo všetko zverejnené a ľudia si tak sami budú môcť bez našepkávania urobiť názor, či sme postupovali správne,“ podotkol Andrej Hrnčiar,

Na margo Štrasburgu uviedol, že aj pán Sukup by mal mať podľa jeho informácií k dispozícii analýzu od doktora Kubinu, prečo sa mesto napokon nemohlo obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva.

„Z nej jasne vyplýva, že podania na tento súd nemôžu dávať subjekty štátnej a verejnej správy, iba fyzické a právnické osoby zo súkromného sektora,“ vysvetlil Andrej Hrnčiar.

Primátor odmietol aj tvrdenia, žeby mesto mohlo v budúcnosti prísť o ďalších 10 miliónov eur. „Podpísaním dohody s firmou PK Faktoring protistrana sťahuje zo súdu svoje podanie, v ktorom si uplatňuje nárok na ďalších 10 miliónov eur.“

Martin Sukup následne kontroval, že primátor vôbec nereaguje na objektívne dôvody. „Odbočuje od témy manipulatívnymi osobnými útokmi. K prvému obvineniu poviem, že som nikoho neohrozil, iba som bol donútený sa brániť voči útoku na moju osobu, pričom po incidente som ako prvý volal políciu. Primátor zavádza aj pri ďalšom obvinení, pretože za podozrivého z vraždy ho považuje a o jeho kontaktoch s políciou hovorí osoba, ktorá je v tejto veci so mnou obvinená. Ja som do listu uvádzal len ekonomické a korupčné kauzy mesta Martin, pričom sme ho neobvinili, ale iba uvádzali podozrenia,“ obhajuje sa Martin Sukup, pričom k tretej veci sa vraj podľa neho nedá ani vyjadriť.

„Do dnešného dňa (minulý piatok, pozn. red.) ma polícia vôbec nekontaktovala. Po údere do hlavy si pamätám iba bolesť pri zašívaní, pretože som mal ťažký otras mozgu, ktorého následkom som bol zmätený. Platí prezumpcia neviny,“ reagoval exposlanec.

Riadne voľby sú už o rok

Komunálne voľby sa uskutočnia na budúci rok a Andrej Hrnčiar už aj verejne vyhlásil, že v nich už kandidovať nemieni.

„Potvrdzujem to, som pevne rozhodnutý. Aj preto je táto petícia zvláštna, ale v poriadku, rešpektujem ju, pričom rovnako, tak ako doteraz, budem rešpektovať aj rozhodnutie Martinčanov. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že ako keby niekomu prekážalo, že sa nútená správa v meste skončila. Lebo ak by neskončila, tak by sme zo zákona museli dvíhať dane a poplatky a niekto by sa ďalej mohol držať hesla, že čím horšie, tým lepšie. To sa ale nestane, naopak, máme pripravené viaceré investičné akcie, ktoré si ľudia v meste všimnú už čoskoro,“ zdôraznil Andrej Hrnčiar.

Šéf občianskeho združenia Martin Sukup vyjadrenie primátora spochybňuje. „Aj v minulosti už dal vyhlásenia, že tretí raz už kandidovať nebude a kandidoval. Neobstojí ani argument, že je už iba rok do volieb, aj vzhľadom na situáciu v meste už nie je dôvod tak dlho čakať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 399
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 613
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 559
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 246
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 922
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 796
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 361
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 736
  1. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  2. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  3. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  4. Milan Removčík: Poludnica
  5. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  6. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  7. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  8. Vladimír Bojničan: “Ponížené a ukrivdené” Slovensko? Ale kdeže! Ponižujeme sa a blížime si opakovane sami sebe – a ešte sa s tým aj hrdíme.
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 297
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 188
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 444
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 622
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 212
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 248
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 796
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 375
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V lete dozrievajú sny – aj tie o krásnom bývaní. S Decodom meníme každý kút vášho domova na miesto, kde sa cítite naozaj doma.


Najlepším strelcom tímu bol Daniil Kliuchikov

Bystrička zažíva historicky najlepšie obdobie.


Liptov opäť ožije burácaním motorov a špičkovou leteckou show!


Jaroslav Markovič, manažér MHA Martin, má dôvod na úsmev. Verí, že v septembri už budú hrať pred svojimi divákmi.

Stavbári prevezmú štadión už vo štvrtok.


  1. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  2. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  3. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  4. Milan Removčík: Poludnica
  5. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  6. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  7. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  8. Vladimír Bojničan: “Ponížené a ukrivdené” Slovensko? Ale kdeže! Ponižujeme sa a blížime si opakovane sami sebe – a ešte sa s tým aj hrdíme.
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 297
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 188
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 444
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 622
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 212
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 248
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 796
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 375
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?