KRPEĽANY. SUČANY. LIPOVEC. Koryto kanála Váhu od Krpelian po Lipovec sa už niekoľko dní opäť napĺňa vodou. Koncom októbra vodohospodári definitívne ukončili opravy poškodených častí betónového tesnenia, pretože sa najmä v úseku pri Sučanoch a Lipovci vytvorili rôzne diery, praskliny a dutiny. To malo za následok presakovanie vody cez hrádzu.
Aby neroztrhlo brehy
Pavel Machava hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku povedal, že na kompletnú reparáciu poškodeného vážskeho kanála minuli 900-tisíc eur.
Vodu ale doňho musia napúšťať veľmi pomaly a opatrne, lebo inak by hrozilo, že roztrhne koryto.
„Je to najmä z toho dôvodu, aby boli ochranné hrádze zaťažované rovnomerne. Prvé dva metre vodnej hladiny sme napúšťali rýchlosťou 50 centimetrov denne, teraz je to za deň 20 centimetrov. Predpokladáme, že úplne naplnenie až po výšku sedem metrov bude trvať do 10. decembra,“ vysvetlil postup Pavel Machava.
Ako ďalej povedal, kanál vedúci od Krpelian po Lipovec je umelo vybudovaný a slúži na dodávku vody pre vodné elektrárne. Na takzvanej vážskej kaskáde je celkovo trinásť takýchto elektrární.
Kanál ako kontajner
Tridsaťpäť rokov pracoval v sučianskej elektrárni dnes už dôchodca 82-ročný Dušan Pišuth. Počas rokov strávených vo velíne si

zaspomínal na zážitky súvisiace práve s kanálom v lokalite Sučian. Dokonca i on za svojej éry zažil obdobie, kedy koryto pred niekoľkými desiatkami rokov vypúšťali.
„Aj vtedy boli ľudia zvedaví a chodili obzerať, čo ostalo na prázdnom dne. Boli tam rôzne bicykle, súčiastky a všelijaké haraburdy. Bola taká doba, že keď sa chcel niekto zbaviť nepotrebných vecí alebo odpadu, šiel to hodiť do kanála,“ opisuje Dušan Pišuth.
Ako ďalej hovorí, dobre si pamätá aj na partiu českých dobrodruhov, ktorí sa rozhodli, že na člnoch splavia aj kanál, hoci to bolo odjakživa zakázané.
Zákaz nerešpektovali
Zahraničná partia išla najskôr po Váhu v smere od Liptova a dostali sa až po krpeliansku priehradu, kde čln museli vytiahnuť na breh, potom obísť elektráreň, znova sa nalodiť na kanál a takto pokračovali aj cez Sučany.
„Tu som ich videl na vlastné oči a šiel som ich upozorniť, že člnkovanie na kanáli je zakázané, ale ma neposlúchli a plavili sa ďalej. Dostali sa až po Lipovec, kde znova obišli elektráreň a odtiaľ už pokračovali po Váhu,“ spomína si dôchodca, ktorému v pamäti dodnes utkveli aj pokusy ľudí zaplávať si v kanáli, hoci v ňom nemajú čo robiť.
„Mnohí to skúšali, hoci je to riskantné. Raz si jeden mládenec zo Sučian chcel skrátiť cestu z jazera Ontário do dediny, tak chcel preplávať kanál a vyjsť na druhom brehu. No asi to bolo nad jeho sily, lebo nezvládol situáciu a utopil sa. Veľa ľudí sa v kanáli utopilo, väčšinou išlo o samovrahov. Aj som ich pomáhal vyťahovať,“ vykresľuje zážitky D. Pišuth, ktorý stále rád spomína na svoju prácu v sučianskej elektárni.