Nárok nezanikol, poslancom sa odmeny spätne vyplatia. Pozrite si, za čo ich majú

Pri politicky horúcej téme našiel poslanecký zbor pohodlnú väčšinu. Z rozpočtu mesta sa na odmeny vyplatí 464-tisíc eur.

Ilustračné foto - Martinské mestské zastupiteľstvo. Ilustračné foto - Martinské mestské zastupiteľstvo. (Zdroj: ARCHÍV MY TN)

MARTIN. Bolo to veľké pokušenie, ktorému nebolo jednoduché odolať. Martinskí mestskí poslanci si pri prerokovaní zmeny rozpočtu z krízového na riadny schválili aj spätné vyplatenie odmien.

Počas nútenej správy ich dostávať nemohli. Nárok im ale nezanikol. Aj preto sa v politických kuloároch už dlhší čas nahlas šepkalo, že keď sa to všetko skončí, tak sa peniaze vyplatia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanci si to však museli sami odklepnúť. Stalo sa tak minulý pondelok, iba pár dní po tom, čo dohľad ministerstva financií v meste skončil. Tento nárok vyjde na 464-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze zinkasujú v zmysle poriadku odmien za to, že sa zúčastňovali na rokovaniach mestského zastupiteľstva, mestskej rady, odborných komisií a výborov mestských častí.

V takmer polmiliónovom balíku sú však peniaze určené aj pre členov a tajomníkov odborných komisií, ktorí nie sú poslancami. Rovnako tak aj pre početný Zbor občianskych záležitostí, ktorý sa v meste podieľa na organizácii a priebehu rôznych spoločenských udalostí, akými sú napríklad sobáše, pohreby, stretnutia s jubilantmi či s novorodencami a ich rodičmi pri uvítaní do života.

Vraj si to zaslúžia

Väčšina poslancov sa na rokovaní zastupiteľstva k odmenám nevyjadrovala, k výnimkám patril Peter Vons. Nebál sa ich verejne obhajovať.

Prečítajte si tiež: Piatim klubom skončili suchoty, ostatní si musia ešte na peniaze trochu počkať Čítajte 

„Okrem bežných zasadnutí, ktorých nie je málo, sme mali aj viaceré mimoriadne. Tlak, aby sme sa správne v kauze Martinské hole rozhodovali, bol veľký a verím, že sa nám to napokon aj podarilo. Študovali sme množstvo materiálov, diskutovali s právnikmi, hľadali čo najvýhodnejšie riešenia. Okrem toho sme si plnili aj ďalšie povinnosti, veď aj počas nútenej správy sme sa snažili o to, aby jej dosah na občanov bol čo najmenší. Nebolo to len o kúrení a svietení v meste, ale podieľali sme sa i na tom, aby sa riešili viaceré rekonštrukcie či havarijné stavy. Z tohto pohľadu si odmeny poslanci zaslúžia.“

SkryťVypnúť reklamu

Na výhrady, že sa tak stalo hneď na prvom zasadnutí zastupiteľstva po skončení nútenej správy, Peter Vons reagoval, že bolo správne, keď sa tak stalo hneď.

„Ak by sa to odkladalo, tak by to bolo možno ešte horšie. Ľuďom by bolo divné, prečo tak otáľame, či sa za to hanbíme, či sa bojíme a podobne. Na peniaze je každý citlivý a na odmeny poslancov ešte viac. Napriek tomu verím, že si ich pred verejnosťou obhájime. Napokon, ten rozpočet nebol len o odmenách, ale aj o podpore viacerých aktivít v meste vrátane športu.“

O odmenách sa samostatne nehlasovalo

Kriticky na margo odmien vystúpil v zastupiteľstve Jozef Bernát. „To, čo tu robíme, je krivý chodník, vôbec sa mi to nepáči. Rozprávate o športe, ale keby ste sa radšej pozreli do položky odmien, tak v nej nájdete dosť peňazí aj pre športovcov. Nejaká odmena poslancom patrí, za paušálne výdaje – povedzme tisíc eur. Je to aj môj pozmeňujúci návrh.“
Ten však neprešiel, rovnako tak ani návrh Slavomíra Šucha, aby sa o odmenách hlasovalo samostatne a nie spoločne s ostatnými návrhmi, ktoré sa týkali úprav rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

„Chcel som poslancom dať priestor na to, aby sa k odmenám slobodne vyjadrili a svoje hlasovanie by tak neviazali na rozpočet ako taký, keďže sa malo o ňom hlasovať ako o celku. Môj procedurálny návrh neprešiel veľkým počtom hlasov, čo svedčí o tom, že väčšina poslancov s vyplatením odmien v plnej výške súhlasí a necíti tak neadekvátnosť jej výšky. Tu neadekvátnosť ja vidím v tom, že aj napriek mnohým zasadnutiam a štúdiu materiálov, ktoré niekto považuje za prácu na plný výkon, sme v kauze Martinské hole napokon ťahali za kratší koniec, čo má na mesto negatívny dosah.“

Slavomír Šuch sa potom priznal k tomu, že sám omylom hlasoval proti svojmu návrhu. „Bolo za tým rozrušenie a stres, čo sa dozaista úsmevne zapíše do kroniky komunálnej politiky.“

Odmeny sa dá aj vzdať

K odmenám sa vyjadril aj primátor Andrej Hrnčiar. Podľa jeho slov sa nechcel zachovať alibisticky a poslancov či neposlancov, ktorí pracujú v komisiách, sa zastal.

„Každý človek, ktorý pracuje, si zaslúži odmenu za svoju prácu. Ak ju niekto nechce poberať, tak sa jej môže písomne vzdať, čo je veľmi jednoduché riešenie. Ale je tu aj možnosť, že tak ako ja svoj plat primátora vo výške minimálnej mzdy venujem na rôzne účely, tak to môže urobiť ktokoľvek z poslancov. Bolo by farizejské hlasovať proti odmenám, a potom si ich nechať vyplatiť,“ mieni primátor.

Kritické ohlasy verejnosti

Mimo zasadačky mestského úradu však zaznievali kritické hlasy. Komentáre sme registrovali aj pod článkom o rozpočte na našom redakčnom facebooku. Nenašiel sa ani jeden pozitívny.

„Som za to, aby každý, kto vykonáva dobre svoju prácu, dostal za ňu aj adekvátne ohodnotenie. Ale či práve toto spätné vyplatenie odmien bolo prinajmenšom morálne, môžu občania tohoto mesta posúdiť pri najbližších voľbách,“ napísala Vlasta Šimeková Beličková.

„Cesty sú v dezolátnom stave, deti sa podporujú, iba ak držia v ruke hokejku, žiadny turistický rozvoj. Ale na odmeny majú. Neviem, či mám plakať alebo sa smiať,“ pridala postreh Ivana Nogová. „Odmeny za 464-tisíc je nehoráznosť,“ uviedol Peter Rusniok.

Odmeny na návrh Petra Kašubu, ktoré zastupiteľstvo schválilo vo výške 35 percent platu za január až október tohto roku, dostanú viceprimátori mesta Milan Malík a Imrich Žigo. Hlavný kontrolór mesta Ján Zuberec dostane odmeny vo výške 30 percent.
Rozpočet počíta aj s prilepšením pre zamestnancov mestského úradu, ktorí počas nútenej správy dostávali len základné platy. Na tento účel sa vyčlení 330-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 627
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 128
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 214
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 899
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 725
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Vychádzajúca atletická hviezda Laura Frličková niesla počas otvorenia hier pochodeň.

Turčianske hry mládeže sú už v plnom prúde.


Pred obchodným centrom v Martine vystavujú sanitku zničenú ruským dronom.

Rusi ju zničili na ukrajinskom fronte.


16

Už ste čítali?