Kto mne dáva, učí ma dávať

Nová knižka trojice Tumová - Marek - Vojteková má ambíciu byť dobrou učebnicou folklóru v Turci.

Elena Vojteková medzi deťmi v knižnici.Elena Vojteková medzi deťmi v knižnici. (Zdroj: Archív TK)

Dedina učupená pod horami Veľkej Fatry, drevené domčeky, pekná jednotriedka s učiteľským bytom, zemani a roľníci s malými kúskami pôdy, panenská príroda, pasúce sa srnky na lesnej čistinke, kŕdle kačíc a husí kúpajúcich sa v potoku a ich očarujúci krik, krosná a kolovrátok – vzácna to cennosť v každom dome, pracovití a dobrosrdeční ľudia, voňavé lúky, voňavé lesné jahôdky, voňavé čerstvé masielko, žinčica, varená baraninka, ale aj zapražená polievka s drobkami. To bola Folkušová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Slovensko spieva koledy 2017 Čítajte 

Tieto slová napísala na úvod svojich spomienok v knižke Huličky – buličky, známa turčianska folkloristka Elena Vojteková. Dávajú odpoveď aj na otázku, v čom je základ jej lásky k folklóru, tradíciám, rodnej zemi. Zborník piesní, tancov a zvykov z jej výskumu nie je hrubou knižkou. Skôr útlou, takou do batoha. Takou, ktorú možno kedykoľvek prelistovať a nechať sa uniesť nielen krásou turčianskej piesne, ale aj múdrosťou ľudí, ktorí žili v Turci, a ktorí nechali po sebe posolstvo, aké nie je možné zaplatiť peniazmi. Dá sa iba zažiť tomu, kto má naširoko otvorené srdce, ktorého nezničila naša uponáhľaná doba, a ktorému je blízky rodný kraj.

SkryťVypnúť reklamu

Zborník, o ktorom je reč, nevznikol náhodou. Mapuje takmer celoživotnú cestu Eleny Vojtekovej (1941) , ktorá sa mnoho rokov venovala výskumu turčianskeho folklóru v jeho najrýdzejšej, prirodzenej podobe a jeho javiskovej štylizácii najmä v Detskom folklórnom súbore Jazierko v Jazernici. Za ten čas zozbierala nesmierne hodnotný materiál – spomienky, zvyky a tradície z výskumu i scenáre tanečných choreografií programov, plus naspievaný spevníček tridsiatich piesní k rôznym príležitostiam. Zborník pri príležitosti životného jubilea E. Vojtekovej zostavila Ľubomíra Tumová.

„Ku každému kúsku rodnej zeme však neodmysliteľne patria ľudia, najmä tí, ktorí vo svojom kraji a pre svoj kraj vytvorili niečo hodnotné a niečo budúcim generáciám zanechali,“ uvádza motív, prečo zborník vznikol, jeho autorka. Výrazne oceňuje výber tridsiatich piesní, ktoré sú nielen prierezom celoživotnej práce E. Vojtekovej s deťmi, ale aj námetom pre ďalších tvorcov programov a scenárov a vedúcich detských folklórnych súborov. „Elenka Vojteková mala možnosť nielen zozbierať piesne a vytvoriť z nich spevníček, ale mala aj osobnú skúsenosť, ako ich zaspievať so sprievodom ľudovej hudby, preto táto publikácia ponúka aj notový záznam niektorých piesní zo spevníčka v úprave pre ľudovú hudbu,“ zdôrazňuje v zborníku Ľ. Tumová a dodáva, že spevníček je zaujímavý aj svojím prepojením so scenármi programov U kováča, Volky do dvora a Zametáme pred domom, ktoré vznikli aj pre programy Turčianskych slávností folklóru.

SkryťVypnúť reklamu

„Mala som šťastie, že som stretla dobré, láskavé a milé staré mamy, ktoré ma veľa naučili. Aj ony boli šťastné, že sa niekto zaujíma o ich zvyky, piesne a múdrosť. I keď je to iba mizivé percento, teší ma, že aj ja som urobila niečo pre tých, ktorí prídu po mne,“ odkrýva jeden z motívov svojej výskumnej práce E. Vojteková, ktorá odborný text v zborníku popretkávala priamym rozprávaním. Jeho zdrojom sú jej vlastné rukopisné poznámky. Je v ňom aj obdivná zmienka o jej mamičke Margite Kubíkovej, rod. Lehotzkej. Tá ju k spevu priviedla.

Ľubomíra Tumová uvádza, že osobitne zaujímavá je kapitola Zvyky a tradície z výskumu, ktorá čitateľovi ponúka návod na výskum, osobitne v časti o tradíciách zimného zvykoslovného cyklu. Robila ho v teréne priamo s Oľgou Felcanovou z Mošoviec, Annou Mazáčovou z Diakovej a Elenou Simonidesovou zo Slovenského Pravna. „V publikácii je zámerne zachovaný prepis pôvodného rukopisu jednotlivých účastníčok výskumu, čitateľ má teda priamy kontakt s originálnym textom, odborníci zase dôkaz, že ide o turčianske tradície, nie z iných regiónov či obcí,“ upozorňuje autorka.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň upriamuje pozornosť aj na spomienky Jaroslava Mareka, niekdajšieho starostu Jazernice, ktorý deti zo súboru sprevádzal na heligónke. Vyznáva sa, že spolupráca s Elenkou Vojtekovou sa vtedy vryla do pamäti všetkých obyvateľov Jazernice, Borcovej a Blažoviec. Aj ona si na tento čas veľmi rada spomína. „Povinnosti detí sa striedali s bohatou mimoškolskou činnosťou. O talenty nebola núdza. Čarovné tóny heligónky deti povzbudzovali k lepším výkonom, boli to pekné roky, keď ľudia robili s deťmi bez nároku na odmenu.“

Pani Vojteková sa predsa len odmeny dočkala. Bolo to v roku 2009 na Turčianskej cvendžale – teda jednom z programov Turčianskych slávností folklóru. „Zaspievala som si s úžasnými hudobníkmi. Pán Dušan Tuma znotoval moje zozbierané piesne, ktoré ma naučili staré mamy, a ja som až vtedy obdivovala ich krásu a bola som šťastná, že som ich objavila,“ vyznala sa folkloristka, ktorá má aj po rokoch rešpekt k ľudovým tradíciám. Úctu k nim s začala v nej rodiť po školení v Žiline, ktoré svojho času zorganizovala Katka Kalinová. „Na školení sme prešli všetkým – spevom, tancom, notovými zápismi piesní, choreografiou i scenárom, čo sme potom uplatňovali v práci s deťmi,“ načiera do čias, keď sa u nej sformovala láska k folklóru a tradíciám. Tú prenášala do všetkých súborov s deťmi, v ktorých pracovala.

Možno práve tu je miesto spomenúť aj ďalšie mená ľudí, ktorí odovzdali výskumu svoje spomienky. Napríklad Anna Bobčeková, rod. Horníková zo Sklabine, Mária Kubíková, rod. Holešová z Borcovej, Margita Kubíková, rod. Lehotzká z Folkušovej, Emília Čierna, rod. Boďová z Dubového, Eva Kubíková, rod. Barančeková z Mošoviec. Názov zborníka inšpirovala známa turčianska uspávanka, ktorú autorku naučila Anna Bobčeková Horníková.

Zborník mal šancu vyjsť skôr ako „iba“ v minulom roku. Autormi spevníčka mala byť pôvodne dvojica: Dušan Tuma – Ľubomíra Tumová. Tragický odchod pána Tumu v roku 2011 prerušil načaté dielo. To zavŕšila o päť rokov neskôr trojica autorov: Vojteková – Marek – Tumová. Na spoločných pracovných stretnutiach sa spievalo, spomínalo, zabávalo, čo bol základ aj ich vzájomnej podpory a povzbudzovania. Ich dielo je dokladom toho najvzácnejšieho, čo ľudia môžu voči sebe pociťovať. Úctu k téme, oddanosť spoločnej veci a láska, ktorú odovzdávajú druhým ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 307
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 963
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 247
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 525
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 622
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 486
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 182
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 761
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Šesťgólová prestrelka Fomatu a Myjavy sa skončila deľbou bodov.

Fomat si pripísal na svoje konto šiestu remízu v sezóne.


Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?