17. november odštartoval aj v Turci mesiace plné pohybu

Nežná revolúcia priniesla veľké zmeny. Ako k nim postupne dospel aj Turiec nám pred rokmi priblížil jeden z protagonistov Novembra Boris Seryj. Zomrel 15. januára 2015.

November 1989 v Martine - revolučné zhromaždenie na Námestí SNP. November 1989 v Martine - revolučné zhromaždenie na Námestí SNP. (Zdroj: ARCHÍV MY TN)

Obrovský spoločenský pohyb odštartovala demonštrácia pražských študentov a brutálny zákrok príslušníkov vtedajšieho Zboru národnej bezpečnosti (ZNB) proti pokojným demonštrantom v Národnej triede v Prahe večer 17. novembra 1989.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé ohlasy na tieto udalosti sa v Turci objavili v pondelok 20. novembra. Zásah ZNB odsúdil ako prvý umelecký kolektív Divadla SNP (DSNP) a večer aj študenti na rozhovore s vedením Lekárskej fakulty UK (LF UK) v Martine.

OV KSS reagoval na vývoj udalosti tak, že už na 20. novembra zvolal aktív milícií, zástupcov v priemyslu, poľnohospodárstva a poslancov Národného výboru na obranu hodnôt socializmu. Ešte odpoludnia sa stretli funkcionári OV KSS s predstaviteľmi DSNP, Matice slovenskej a vydavateľstva Osveta. Výsledkom bola dohoda o širšom stretnutí na druhý deň.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok 21.11. sa študenti, ktorí prišli z Prahy, väčšinou neúspešne pokúšali dostať do stredných škôl, kultúrnych inštitúcií, závodov, ako aj do internátu LF UK. Zákazy vstupu súviseli s mimoriadnym zasadnutím predsedníctva OV KSS, ktoré prijalo uznesenie zamedziť rozširovanie štrajku, udržať poriadok a viesť dialóg so študentmi.

Stranícka schôdza v DSNP sa ale stotožnila s umeleckým kolektívom v odsúdení pražského zákroku ZNB aj s tým, že vedenie KSČ a štátu nerieši dostatočne problémy spoločnosti. Večer sa nehralo plánované predstavenie a miesto neho herci besedovali z obecenstvom.

Čas mítingov a štrajkov

V stredu 22.11. popoludní sa v DSNP uskutočnilo stretnutie predstaviteľov politického a verejného života so zástupcami divadla, študentmi LF UK a prítomní boli aj študenti z Prahy. Zástupcovia štrajkových výborov predniesli svoje vyhlásenia, žiadajúce väčšiu informovanosť, neopakovanie udalostí zo 17.11. a podporu štrajku študentov a divadiel. Politickí predstavitelia obhajovali posledných 40 rokov vývoja, vyzývali k uvážlivosti v súvislosti s možným generálnym štrajkom, varovali pred opakovaním roku 1968.

SkryťVypnúť reklamu

Premietnutý bol aj videozáznam z pražských udalostí 17.11. Na záver sa štrajkujúci pripojili k výzve na generálny štrajk, ktorý bol centrálne pripravovaný na 27.novembra. Vo vyhlásení študenti LF UK žiadali ustanovenie vyšetrovacej komisie FZ, zverejnenie a potrestanie vinníkov za brutálny zákrok ZNB v Prahe, ale napríklad aj sprístupnenie masovokomunikačných prostriedkov všetkým hnutiam a právo na zhromažďovanie.

Na štvrtok 23.11. zvolali štátne a stranícke orgány do DSNP míting na kontrolované vstupenky a za asistencie ľudových milícií. Nepozvaní občania, zhromaždení pred divadlom, násilne vnikli do divadla, vylomili dvere a vynútili si inštalovanie reproduktorov na námestí pred divadlom. V piatok a v sobotu sa konali večerné mítingy s ozvučením už pred divadlom aj za účasti hercov z Bratislavy (F. Zvarík, L. Chudík, S. Valentová, I. Rapaičová). Z protiľahlej budovy sledovali priebeh mítingov príslušníci ZNB a ŠtB.

SkryťVypnúť reklamu

Herci z DSNP sa rozdelili po dvojiciach a chodili na mítingy po širokom okolí podporiť štrajkové hnutie a vysvetľovali ľuďom dôvody a formu zmeny politického systému. Štrajkové výbory vznikli vo viacerých organizáciách okresu. Najaktívnejšie boli najmä: ZŤS k. p. Martin, ZŤS VVÚ Martin, ZŤS IDOP Martin, Generálne riaditeľstvo ZŤS Martin, ŽOS Vrútky, Tlačiarne SNP Martin, Ferona Martin, Geologický prieskum Turč. Teplice, SOU strojárske Martin, Fakultná nemocnica Martin a ďalšie. Aktivitu vyvíjalo učiteľské fórum, ktoré neskôr splynulo s Verejnosťou proti násiliu (VPN) a Klub za socialistickú prestavbu „Obroda„, ktorého členmi boli väčšinou bývalí komunisti vylúčení alebo vyškrtnutí zo strany pri previerkach v r. 1969.

Činnosť všetkých týchto iniciatív vyústila do manifestačného generálneho štrajku na námestí SNP v Martine 27. novembra. Zhromaždenie Turčanov využili k vystúpeniu nielen organizátori, ale aj zástupcovia vtedajšieho politického a hospodárskeho vedenia. V ten deň vzniklo aj Martinské združenie občianskej iniciatívy VPN, ktorého 10-členný výbor reprezentoval celý okres. Sídlo mal v DSNP. Redakcia regionálnych novín Život Turca rozhodla o tom, že umožní na svojich stránkach občiansky dialóg na aktuálne občianske témy. OV Národného frontu vo svojom vyhlásení z 30.11. podporil politické zmeny. Postupne vznikali ďalšie bunky hnutia VPN, napr. v ONV, OSP, Podniku služieb, OÚNZ... Koordinačný výbor Učiteľského fóra na ZŠ vznikol 7. decembra (predsedom bol J. Zuberec), na stredných školách bol založený o týždeň neskôr (koordinátorkou bola S. Šimeková).

Nebývalý politický kvas

Prvé oficiálne rokovanie vedenia ONV a vedenia martinskej VPN sa uskutočnilo 1. decembra. Delegáciu ONV viedol predseda Pavol Hanko a za VPN boli v delegácii V. Matejík, J.Ciller a Š. Straka. Rokovalo sa o požiadavkách VPN materiálne zabezpečiť jej činnosť, ale aj o slobodnom prístupe k médiám (Život Turca prestal byť orgánom OV KSS a jeho jediným vydavateľom bolo už iba ONV). Hovorilo sa aj o pridelení budovy OV KSS dekanátu LF UK. Ďalšie rokovanie ONV a VPN sa uskutočnilo 5.12. a hodnotilo splnenie jednotlivých požiadaviek VPN.

Postupná demokratizácia politického života a slobodné využívanie zhromažďovacieho práva umožnili súbežne s hnutím VPN vznik aj ďalších strán, hnutí a spoločenských organizácií. Klub Obroda mal prvé verejné zasadnutie 7.12. a zverejnil aj svoje programové tézy. KV Strany zelených vznikol na pôde VPN v budove Živeny 11.12. a prvé stretnutie členov sa uskutočnilo 18.1.1990.

Strana slovenskej obrody sa na svojom mimoriadnom zjazde 10.12. vrátila k názvu Demokratická strana. Predsedom okresnej organizácie sa stal F. Kaličiak. 28.12. vznikol vo Vrútkach prvý kresťansko-demokratický klub z 88 členov a KDH sa už od januára 1990 zúčastňovalo rokovaní za okrúhlym stolom. 9.1.1990 vznikol Klub priateľov T.G. Masaryka a M.R. Štefánika.

10.1.1990 vyšla v Živote Turca výzva Strany demokratického socializmu. 11.1.1990 bola zakladajúca okresná konferencia Čs. strany poľnohospodárskej, 6.2.1990 obnovil svoju činnosť Slovenský Junák (skauting), 14.2.1990 priniesol Život Turca výzvu na založenie okresnej organizácie Československej strany sociálne-demokratickej (ČSSD).

17.2. bola za účasti 52 delegátov okresná konferencia Demokratického Zväzu Rómov. Na 17.3.1990 bolo zvolané ustanovujúce zhromaždenie okresnej organizácie konfederácie politických väzňov. 21.3.1990 zverejnil Život Turca výzvu bratislavského prípravného výboru na vstup do Slovenskej národnej strany. V marci sa konala II. časť okresnej konferencie Socialistického zväzu mládeže, na ktorej 151 delegátov schválilo zmenu názvu na Zväz mladých s Pionierom ako kolektívnym členom...

Politické zmeny sa prejavili aj v KSS. Na mimoriadnom rokovaní OV KSS 5.12. odstúpil vedúci tajomník Ján Topoli a OV sa dištancoval od programu zverejneného v Živote Turca 2. decembra. Za vedúceho tajomníka bol zvolený Jozef Országh. Na mimoriadnej okresnej konferencii 10.12. bol schválený nový akčný program.

Zmeny, zmeny, zmeny

Pod tlakom verejnosti ONV urobil prvý pokus o rekonštrukciu. 19.12. odstúpila celá rada ONV a na zasadnutí pléna ONV 20.12. bola zvolená nová 15-členná rada, v ktorej bolo 7 členov KSS, 7 nestraníkov a 1 člen DS. Nedošlo ale k rekonštrukcii pléna, v ktorom sedelo 70% členov KSS, a preto všetci noví členovia rady boli už predtým poslancami ONV.

To bol aj dôvod, že na funkcie predsedu, 1. podpredsedu a tajomníka boli znovu zvolení členovia KSS a funkcie druhých podpredsedov neboli obsadené. 29.12. bolo prvé zasadnutie novozvolenej rady ONV pod vedením predsedu P. Hanka. 21.12. odstúpila 13-členná rada MsNV Martin s predsedníčkou D. Pivarčiovou. 28.12. boli na pléne zvolení za predsedu S. Štúrik, podpredsedu V. Vantara, tajomníka D. Čarvaga, všetci členovia KSS. Ani tu neboli zvolení 2. podpredsedovia z ostatných strán a nestranníkov.

Na základe rozhodnutia SNR sa 17.1.1990 uskutočnilo aj v Martine prvé stretnutie ONV a politických strán za okrúhlym stolom s cieľom rekonštrukcie poslaneckých zborov FZ, SNR a ONV. Delegáciu ONV viedol P. Hanko a rokovania sa zúčastnili: VPN, Obroda, OV KSS, DS, NF, ČSSP, SZ. Rokovanie viedol H. Weis z VPN. Z FZ stiahla KSS poslanca J. Pakána, DS J. Lichnera a NF J. Konvita s tým, že jedno miesto ostane pre KSS a dve pre ostatné strany a hnutia. Zo SNR stiahla KSS J. Gajdošíka (V. Mináč ostal) a NF Ľ. Harmaniakovú. Voľné miesta dostali ostatné strany. V pléne ONV sa dohodol pomer 40% KSS a 60% ostatné strany a hnutia. V rade ONV bolo 9 členov ostatných strán a 6 KSS. V 5-člennom vedení ONV bol dohodnutý pomer: 2 členovia KSS a 3 členovia ostatné strany. Pri ďalšom okrúhlom stole sa už zúčastnilo aj KDH.

Tlak na zmenu pomeru síl pretrvával, a tak pri okrúhlom stole 23. a 25.1. 1990 OV KSS uvoľnil 37 mandátov v pléne ONV a 29 mandátov v pléne MsNV Martin. V rade ONV uvoľnil 3 mandáty, z ktorých 2 obsadil novými členmi. Z vedenia ONV uvoľnil funkciu tajomníka. 29.1. sa konal okrúhly stôl v Turč. Tepliciach, pri ktorom KSS uvoľnila z pléna MsNV 10 miest.

13.2.1990 v Martine bol ďalší okrúhly stôl, kde sa rokovalo už o menovitom návrhu kandidátov na rekonštrukciu pléna ONV. 20.2. zasadalo plénum ONV s programom rekonštrukcie. Tajomníkom sa stal člen VPN J. Balko. Podiel členov KSS v 90-člennom pléne ONV sa znížil z 61 na 36, z 54 ostatných poslancov bolo 44 nestraníkov. Podobná rekonštrukcia sa udiala aj v plénach MsNV Martin a Turčianske Teplice. Pod tlakom verejnej mienky a petičnej akcie odstúpil z funkcie predsedu ONV P. Hanko a na okrúhlom stole 13.3. bol do tejto funkcie navrhnutý B. Seryj z VPN. Schválená bola aj zmena pomeru síl v pléne ONV z 40:60 na 20:80 v neprospech KSS. Na mimoriadnom pléne ONV 30.3. Seryj nebol zvolený za poslanca, a tým sa nemohol stať predsedom ONV. Napokon sa ním stal F. Balák za klub Obroda. 31.3.1990 skončila možnosť rekonštrukcie volených orgánov všetkých stupňov. V rámci nej bol za obvod Martin zvolený do PF M. Tahy za KDH.

Súbežne s rekonštrukciou volených politických orgánov prebiehala pod tlakom zamestnancov, štrajkových výborov a VPN aj výmena vedení v organizáciách. 15.12.1989 bol v Tlačiarňach SNP zvolený nový riaditeľ A. Lilge, vo vydavateľstve Osveta M. Farkaš. V LF UK bol stanovený akademický senát, v ktorom mali zastúpenie študenti. Ten zvolil nového dekana fakulty, ktorým sa stal M. Drobný.

21.12.1989 sa zišlo 115 predstaviteľov VPN, Občianskeho fóra a štrajkových výborov z organizácií ZŤS, ktorí za účasti generálneho riaditeľa J. Tomku prerokovali otázky zotrvania v kombináte, volieb nezávislých odborov, rád pracovných kolektívov a vyslovovania dôvery vedeniu. 12.1.1990 odstúpil riaditeľ ZŤS k. p. Martin riaditeľ Š. Jokel a za dočasného riaditeľa bol menovaný J. Petrík. 16.1.1990 nový výbor Matice slovenskej zvolil nového predsedu V. Grusku a správcu I. Sedláka. 1.2.1990 bol v ŽOS Vrútky menovaný nový riaditeľ I. Záthurecký.

Hnutie VPN formovalo postupne aj svoje volené orgány. Na I. celoslovenskom sneme sa za okres Martin zúčastnila 20-členná delegácia, vedená F. Strakom z LF UK. Na III. okresnom sneme VPN 8.3. bol zvolený 13-členný koordinačný výbor (I. Giač, V. Vajdel, V. Mišík, J.Kytlic, M. Midžiak, K. Šušorený, P. Ruttkay, Š. Straka, E. Skalák, B. Húska, J. Babík, H. Weis, V.Roháľ) a 24-členná okresná rada.

Cesta k slobodným voľbám

Etapa odvolávaní, menovaní a dohôd pri okrúhlych stoloch smerovala k štandardným demokratickým procesom, a tým boli všeobecné voľby. Prvé slobodné parlamentné voľby sa konali 8. a 9.6.1990. Výsledky za okres Martin (v %) - voľby do Snemovne ľudu FZ: VPN 37,9, KSS 19,6, SNS 13,7, KDH 10,7 - voľby do Snemovne národov FZ: VPN 30,9, KSS 18,4, SNS 17,6, KDH 11,4 - voľby do SNR: VPN 28,4, SNS 20,2, KSS 17,7, KDH 11,4.

V období príprav na komunálne voľby sa na základe petície občanov Vrútok riešilo ich odčlenenie od Martina. Definitívne to schválilo plénum ONV 26.9.1990.

Komunálne voľby sa konali 23. a 24.11 1990. Za primátorov boli zvolení v Martine: Š. Jokel (KSS-SDĽ), vo Vrútkach: J. Nagy (KSS-SDĽ) a v Turč. Tepliciach B. Chlapíková (KSS-SDĽ). Za starostov obcí bolo v okrese zvolených 22 za KSS - SDĽ, 21 nezávislých, 4 za ČSSP, 3 za KDH, 2 za DS, 1 za HP a 11 za VPN.

Parlamentnými a komunálnymi voľbami sa zavŕšila jedna kapitola spoločenských zmien v bývalom Československu a na Slovensku, ktorú odštartoval pred 15 rokmi „zamatový„ november 1989. Po ňom sa otvorili nové, ktoré ale už patria do iných kapitol našej novodobej histórie.

Autor: Boris Seryj

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 177
  2. Každý piaty zomrie 9 040
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 022
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 806
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 774
  1. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  2. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  3. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  4. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  5. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  6. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  7. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  8. Tupou Ceruzou: RTVS
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 236
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 375
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 726
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 678
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 782
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 164
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 478
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 910
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Spomienka na 20.výročie úmrtia spisovateľky.

Narodila sa pred 110 rokmi.


 Milan Cuna inštaloval na Sučianskej skale hojdačku a nedávno ju s pomocou suseda obnovil.

Ďalšia bude prekvapením.


Páchateľa chytili.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  2. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  3. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  4. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  5. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  6. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  7. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  8. Tupou Ceruzou: RTVS
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 236
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 375
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 726
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 678
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 782
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 164
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 478
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 910
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?