MARTIN. Dnes do martinskej nemocnice pribudli ďalšie život zachraňujúce prístroje určené najmä pre predčasne narodené bábätká.
Špičkové vybavenie určené na liečbu vážne chorých detí získa postupne 53 novorodeneckých pracovísk vo všetkých nemocniciach, ktoré na Slovensku umožňujú bezplatný pôrod. Martinská je prvou z nich.
Dobšinského rozprávky zachraňujú

Hodnota jedného špeciálneho setu je vyše 19-tisíc eur a pozostáva z troch častí: novorodeneckého výhrevného lôžka, prístroja na vysoko prietokovú kyslíkovú liečbu kontinuálnym pretlakom a fototerapeutickej LED lampy na liečbu žltačky.
Prístroje sa aj v Martine podarilo získať vďaka projektu Dobré rozprávky obchodného reťazca Lidl a ich zákazníkom.
Od 6. novembra mohli zákazníci za každých 20 eur nákupu získať jedno z troch jedinečných dvoj-CD na motívy rozprávok Pavla Dobšinského: Zlatovláska, Popolvár a Ako išlo vajce na vandrovku a to za symbolické jedno euro. Lidl sa zaviazal venovať slovenským nemocniciam zostavu prístrojov v hodnote celého výnosu z akcie.
„Spoločne s našimi zákazníkmi sa nám opäť podarila veľká vec a dokázali sme, že aj jedno euro dokáže robiť zázraky. Našim cieľom bolo pomôcť tým, ktorí si nevedia pomôcť sami a preto sme sa rozhodli podporiť tých najmenších na novorodeneckých oddeleniach,“ povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika.
Multifunkčný prístroj
Ročne sa na Slovensku narodí približne 55-tisíc detí, pričom viac ako desatina z nich potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc.
Ako vysvetlil Mirko Zibolen prednosta Neonatologickej kliniky v Martine a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu, výhrevné lôžko umožní udržanie telesnej teploty chorého dieťaťa počas liečby. Je zostrojené tak, aby mal personál dobrý prístup k pacientovi. Dopĺňa ho moderný vysokoprietokový prístroj na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým sa dá bábätku zároveň pomôcť aj pri dýchaní. Kyslík je liek, ktorý má aj nežiadúce účinky a jeho presné dávkovanie je preto nevyhnutnosťou. Ide o častokrát život zachraňujúci prístroj.
„Mnohí z týchto pacientov majú tiež novorodeneckú žltačku, ktorá v extrémnych prípadoch môže viesť až k poškodeniu mozgu novorodenca. A práve na jej liečbu je určená fototerapeutická lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi,“ opisuje Mirko Zibolen.
Počet predčasných pôrodov stúpa
S novým prístrojovým setom sa lepšie pracuje nielen personálu na martinskej neonatologií, ale oceňujú ho najmä mamičky.
„Vyhrievacie lôžko je dokonalé v tom, že maminky majú lepší prístup k svojmu dieťaťu, môžu sa ho dotýkať, láskať a vidieť ho z očí do očí,“ ozrejmila Marta Kantárová vrchná sestra.
Odborník na neonatológiu na Slovensku ďalej doplnil, že počet predčasných pôrodov stúpa nielen v našej krajine.
Najzávažnejšia príčina je podľa neho tá, že prvorodičky sú čoraz staršie. Rizikovou skupinou sú i deti, ktoré sa rodia po umelom oplodnení. Hranica životaschopnosti na Slovensku je v súčasnosti 24. týždeň tehotnosti, čo sú novorodenci s hmotnosťou okolo 600-700 gramov.
„Dvadsať - tridsať rokov dozadu nemalo takéto dieťa významnú šancu na prežitie nielen v našich podmienkach na Slovensku, ale v strednej Európe. Dnes z detí, ktoré sa narodia pod tisíc gramov reálne prežíva 70 až 80 percent,“ pridáva zaujímavosť Mirko Zibolen.