MARTIN. Projekt Turiec očami detí II. odštartoval v septembri 2017 tvorivými stretnutiami na tému Príroda Turca, pokračoval v októbri 2017 v MŠ v Blatnici a v MŠ v Príbovciach a v MŠ Žarnovickej v Turčianskych Tepliciach - Diviakoch tvorivými dielňami na tému: Modrotlač. Lektorka tvorivých dielní Eva Palovčíková Záthurecká malým Turčanom v úvode stretnutí priblížila tradíciu výroby modrotlače - remeselnej techniky farbenia a zdobenia látok, ktoré sa používali na šitie krojov.
"Prepracované vzory sa na látku kedysi maľovali najmä ručne, avšak postupne sa technika zdobenia látok vykonávala drevenou alebo kovovou formou. Forma sa namáčala do nádoby s krycou zmesou – tzv. papom a následne sa prikladala na plátno. Po jej uschnutí sa plátno v rovnobežných záhyboch vešalo na železnú konštrukciu a ponorilo sa do roztoku na farbenie, ktorého základnú zložku tvorilo indigo," vysvetľovala deťom lektorka.
Počas výkladu zdôraznila, že celé plátno sa tak zafarbilo, okrem miest, kde bol nanesený pap, ktorý indigo neprijímal. "Proces namáčania sa opakoval niekoľkokrát – čím viac sa plátno namáčalo, tým tmavšia modrá vznikala. Po nafarbení sa tkanina vložila do slabého roztoku kyseliny sírovej, čím sa pap z látky odstránil a vznikol biely vzor na tmavomodrom podklade," pokračovala.

Aby sa predškoláci dozvedeli čo najviac, súčasťou modrotlačovej dielne bola aj prezentácia konkrétnych ukážok tejto techniky. "Lektorka priniesla rôzne textílie, najmä kroje, zástery, šatky a sukne, ktoré si predškoláčky aj vyskúšali. Neskôr si v tvorivých dielňach mohli navrhnúť vlastný vzor na modrotlačovú formu, vyrobiť si pečiatky, ktoré namaľovali modrou farbou a odtlačili na plátenné tašky," opisuje priebeh projektu Monika Ondrušová z Turčianskeho kultúrneho strediska.
V novembri projekt Turiec očami detí II. pokračoval dielňami na tému Stridžie dni.