MARTIN, TURČIANSKE TEPLICE, KLÁŠTOR POD ZNIEVOM, BYSTRIČKA. Prežila sa daň za psa alebo má svoje opodstatnenie? Drvivá väčšina obcí a miest ju každoročne vyberá, ale objavujú sa už aj také, čo ju buď už zrušili, alebo sa na tento krok chystajú.
Známy je príklad z oravského Mútneho, u nás v Turci sa na tento krok pripravujú v Kláštore pod Znievom. Dávnejšie ho i v našom týždenníku avizovala starostka Erika Cintulová.
Sadzba bez platenia
„Už mám pripravený návrh všeobecno-záväzného nariadenia, ktorým daň za psa stanovíme na 0 eur. Doteraz sme na tejto dani zinkasovali okolo 900 eur a prakticky sme v súvislosti s ňou nemali žiadne výdaje. Daň nie je nejaký trest alebo výpalné od občanov. Za to, čo ľudia zaplatia, by mali dostať od štátu alebo obce nejakú službu. Ak ju nedostávajú, tak by nemali platiť nič,“ myslí si starostka Kláštora pod Znievom, ktorá chápe, že v mestách je to iné. Prevádzkujú sa útulky, vyhradzujú a čistia miesta na „venčenie“, zabezpečujú sa bezplatné vrecká na exkrementy.
„U nás v dedine ale takéto služby nepotrebujeme, ľudia majú svojich psíkov vo dvore, preto takáto daň nemá zmysel,“ zdôraznila Erika Cintulová.
V Bystričke evidujú okolo 278 psov, daň je vo výške piatich eur. „Keď prikážu, tak zaplatíme. Našťastie, nie je to tak veľa. Avšak nepáči sa nám, a to je už o nás ľuďoch, že psy sa vypúšťajú von a najmä keď sa kosí tráva, tak narážate na exkrementy. Najmä, aby vo dvore bolo čisto,“ krútil hlavou Igor Malko.
Starostka Bystričky Zdenka Maršalová by bola ochotná navrhnúť aj nulovú sadzbu tejto dane, ale len za určitých podmienok.
„Ak sa nebudú psy „venčiť“ na verejných priestranstvách, alebo sa nebudú len tak voľne potulovať po dedine. Často sa nám stáva, že potrhajú vrecia s odpadom, ktoré sú pred bráničkami určené na vývoz. A to nehovorím o koscoch, ako sa hnevajú, keď prídu znečistení od výkalov. Tak okrem iného im aj z výnosu dane za psa kupujeme ochranné štíty. V dedine však máme aj koše určené na exkrementy. No nájdete v nich kadečo, len nie to, na čo sú určené.“
V Martine sú aj zľavy
V Martine bolo k 22. novembru zaregistrovaných 3 455 psov, pričom mesto na dani tohto typu vlani vybralo 68 195 eur, v tomto roku do stredy minulého týždňa 61 500 eur.
Sadzba dane je rozdelená do viacerých kategórii. Za psy, ktoré sa chovajú v rodinných domoch, sa platí 9 eur, v bytoch 45 eur, no keď ide o veľké plemená tak až 67 eur. Ak sa pes využíva trebárs na stráženie v podnikateľských objektoch, tak majiteľ za neho zaplatí tiež 45 eur.
„Mesto však poskytuje aj zľavy. Ak má psa človek s ťažkým zdravotným postihnutím alebo osamelý dôchodca, tak neplatí nič. V tomto roku tak bolo doposiaľ od platby oslobodených 986 majiteľov psov,“ povedal Imrich Žigo, viceprimátor Martina.
V metropole Turca sa musia psy na úrade zaevidovať do polroka od nadobudnutia, na základe čoho sa potom vyrubuje aj daň.
Mesto Martin doteraz za rok 2017 eviduje 434 neplatičov, spoločný dlh dosahuje sumu 14 300 eur. Ak sú podlžnosti dlhšie, vymáhajú sa exekučne.
Peniaze idú aj do útulku
Daň za psa nie je účelovo viazaná, a tak s ňou mesto alebo obec môže naložiť podľa vlastného uváženia.
„Napriek tomu sa peniaze z tejto dane prevažne vynakladajú do tejto oblasti. Na prevádzku a údržbu útulku prispievame sumou 20-tisíc eur a hradíme aj platy pre dvoch zamestnancov,“ podotkol Imrich Žigo.
Radnica v minulosti kupovala a na verejných priestranstvách umiestňovala aj vrecká na exkrementy, no už tak nerobí. „Žiaľ, buď nám stojany zničili vandali, alebo si ľudia vrecká jednoducho brali vo väčšom množstve,“ vysvetľoval viceprimátor. Z jeho ďalších slov vyplynulo, že mesto neuvažuje nad nulovou sadzbou dane za psov a aj pre rok 2018 ju zachová v rovnakých výškach.

Ako je to v Tepliciach
Ani v Turčianskych Tepliciach neplánujú zrušiť daň za psa, lebo má aj pozitívne efekty. „Mestská polícia často rieši prípady zatúlaných psov, ktoré sú bez známky a voľne behajú po meste. Nerobí to dobrý dojem ani na turistov, ani na domácich obyvateľov. Ak si občan pri prihlásení psa zoberie aj registračnú známku, môžeme ľahšie určiť majiteľa a psa mu vrátiť,“ povedala Viera Rusková, hovorkyňa mesta.
V súčasnosti Tepličania za psa v rodinnom dome platia 5,30 eura, v paneláku je sadzba dane stanovená na 26,60 eura.
„Celkový výber za rok sa pohybuje na úrovni okolo 4 600 eur. Po meste máme rozmiestnené špeciálne označené koše pre psie exkrementy,“ uviedla Viera Rusková.