Čo búchanie spôsobuje?
– Po investigatívnom pátraní po pôvode vibrácií sa aj za našej súčinnosti s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Martine zistilo, že problémom je jedna z našich inštalovaných technológií – buchar. Netajím, prekvapilo nás to, lebo tento stroj sa permanentne využíva od roku 1990 a doposiaľ sme neevidovali problémy tohto typu. Dozvedeli sme sa o nich iba pred pár mesiacmi a viac-menej náhodne.

Upravovala sa technológia stroja?
– Práveže nie, technológia sa neprestavovala. Akurát pred dva a pol rokom sme vymenili pohyblivé časti stroja za efektívnejšie, pričom stav základov a nosnej časti zostal bez zmeny. Navyše sme v júli 2017 uskutočnili merania hluku i vibrácií v okolí prevádzky a každé z meraní spĺňalo predpísané hodnoty stanovené príslušnými normami.
Ľudia z viacerých obytných zón v centre mesta sa na problém s búchaním sťažujú od mája. Komunikujete s nimi?
– Áno. V septembri sme sa na pôde RÚVZ stretli, kde sme si spoločne stanovili a odsúhlasili kroky, ktoré by mali dočasne zlepšiť situáciu. Zamerali sme sa však aj na trvalé riešenie problému a elimináciu akýchkoľvek vibrácií či hluku pociťovanými občanmi v ich bytoch.
Ako si problém s vibráciami vysvetľujete?
– Naša spoločnosť je síce primárnym zdrojom vzniku vibrácii či hluku, tieto sa však podľa nášho názoru šíria prostredníctvom zatiaľ nešpecifikovaných potrubí umiestnených na pozemkoch mimo vlastníctva našej spoločnosti. Napríklad obetónovaním potrubí, spodnou hladinou vody a podobne. Následne sa tieto vibrácie prenášajú cez potrubie do určitých lokalít v Martine. Spolupracujeme aj s vlastníkmi jednotlivých potrubných sietí, či sú to vodárne, teplárne, s ktorými sa snažíme odhaliť spôsob a konkrétne trasy šírenia obťažujúcich zvukov.
Aké sú riešenia problému?
– Plne chápeme reakcie ľudí, pri riešení však musíme mať na pamäti aj naše záväzky voči našim partnerom a najmä zamestnancom nielen v Martine ale v rámci celej spoločnosti, ktorú tvorí takmer päťsto pracovníkov. Výrobky z predmetnej technológie sú určené pre koncových zákazníkov, ktorými sú automobilky a nie je možné prestať dodávať diely na základe podpísaných kontraktov bez fatálnych dosahov pre celú skupinu Omnia. Preto sme sa operatívne so zástupcami občanov v prvom kroku dohodli na obmedzení nočnej práce, a to z pôvodných piatich nočných zmien na dve nočné za týždeň. Cez víkend začíname až od ôsmej ráno. Od 1. novembra sme navyše obmedzili prácu v noci úplne, pracujeme iba v denných hodinách. Na stroji sme uskutočnili dodatočné technicko-technologické zásahy, ktoré by mali aspoň čiastočne eliminovať zdroj šírenia vibrácií.
Spomínate trvalé riešenie, aké by malo byť?
– Okamžite sme začali hľadať dodávateľa, ktorý by ponúkol náhradnú technológiu tlmenia. Ňou by sme odstránili akýkoľvek prenos vibrácií do okolia, čo sa nám aj podarilo.
Z pôvodne mechanického tlmenia sme po dohode s naším dodávateľom navrhli pneumatické tlmenie na vzduchových vankúšoch, mali by sme sa tak dostať k minimu prenosu akýchkoľvek vibrácií smerom do mesta Martin. Ide o jedno z najmodernejších riešení na trhu.
Kedy to bude?
- Už máme podpísanú zmluvu s dodávateľom, prebiehajú prípravné práce u nás i výroba vankúšov na zákazku podľa špecifikácie u dodávateľa. K inštalácii nového tlmenia dôjde v týždni od 18. do 22. decembra.