Drahí hráči sa nakupovali bez uváženia

Angažovanie drahých hráčov a chybná predstava, že úspech automaticky nasype do kasy potrebné peniaze, stáli podľa Milana Murčeka, povereného vedením seniorského hokeja a šéfa MHA Martin, za koncom značky MHC.

Milan Murček.Milan Murček. (Zdroj: ĽUDO LETTRICH)

Približne pred dvomi rokmi, keď ste sa stali členom manažmentu hokejového klubu MHC Martin, ste hovorili o tom, že chcete ísť cestou vlastných odchovancov, finančnej stabilizácie a rozumného hospodárenia. Prečo to nevyšlo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

– Počas prvého roka sme na pomery extraligy poskladali finančne nenáročný káder a aj keď s odretými ušami, ale do play off sme sa dostali. Na výplaty hráčov išlo mesačne od 22 do 23-tisíc eur, čo bol v rámci najvyššej súťaže podpriemer, no vyhli sme sa baráži, takže sezónu bolo možné po športovej a tiež finančnej stránke hodnotiť pozitívne. Pred ďalšou sezónou prišla nová trénerská dvojica, ktorá dostala voľnú ruku v tom, že môže doplniť káder o dvoch, troch kvalitných hráčov, ktorých my budeme vedieť zaplatiť. Mužstvo sa mierne vystužilo, s trénermi sme sa zhodli na tom, že pôjdeme postupnými krokmi a budeme pracovať koncepčne s dlhodobejšou víziou. Po prípravných zápasoch však začal prezident Michal Taliga vstupovať do zloženia mužstva. Bez konzultácie s trénermi, či so mnou, človekom zodpovedným za tieto veci, priniesol niekoľko drahých zahraničných hráčov. Keď som videl, že táto vlna sa nezastavila na čísle dve či tri, zvolal som 22. septembra 2016 mimoriadne zasadnutie Dozornej rady i Predstavenstva, kde som prítomných informoval o tom, že ak pôjdeme takouto cestou, martinský hokej veľmi rýchlo skončí.

SkryťVypnúť reklamu

Nepresvedčili ich vaše argumenty?

– Pripustili, že môžem mať pravdu, ale tvrdili, že ak nebudú výsledky, tak nebudú ani peniaze. Snažil som sa vysvetliť, že drahý hráč ešte nie je zárukou úspechu. Navyše, mnohí sa už popálili na tom, keď veci stavali na hranu a spoliehali sa na to, že úspech automaticky zaručí dostatok peňazí, ktoré potom vymažú dlhy. Keďže došlo k názorovým rozdielom a predovšetkým k výraznému odklonu od filozofie, s ktorou som do hokeja vstupoval, oznámil som, že končím na pozícii predsedu Predstavenstva. Prezident Michal Taliga vtedy povedal, že aby to verejnosť nevnímala zle, tak ma oficiálne neodvolá. Moje dovtedajšie kompetencie však prebral a v podstate začal riadiť klub sám. Ja som odvtedy riešil už len bežnú dennú agendu.

SkryťVypnúť reklamu

Vravíte, že začali prichádzať drahí hráči. Viete povedať, ako sumou zaťažili klubovú kasu?

– Náklady boli oproti predchádzajúcej sezóne raz také vysoké. Od spomínaného konca septembra som už nemal o týchto veciach až taký prehľad, no pokiaľ viem, do kabíny išlo mesačne takmer päťdesiattisíc eur. Všetky peniaze, čo sa zohnali, sa minuli na výplaty hráčov a ako rád hovorieval prezident Taliga, ostatné veci musia počkať. Štvrté miesto bolo síce pekné, ale aké následky to malo, vieme všetci.

Ďalším termínom, ktorý nás zaujíma je 13. február 2016. Vtedy vás odvolali i z funkcie riaditeľa klubu. Čo sa stalo?

– Svojím spôsobom som to očakával. Rozdiely v chápaní hokeja, ktoré sme načrtli vyššie, spôsobovali vzťahové problémy a atmosféra nebola dobrá.

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste si ako súkromná osoba požičali 300-tisíc eur, ale všetky tieto peniaze išli hokejovému klubu. Nemohla byť aj toto istá motivácia na odvolanie?

– Samozrejme, že som predstaviteľom klubu pripomínal, aby sa začalo splácať podľa dohody, pretože už som mal na krku súdny spor o časť tejto pôžičky. Ďalej môžem povedať len toľko, že pri mojom odvolávaní Dozorná rada iniciovala vrátenie týchto peňazí.

Akú sumu z 300-tisícovej pôžičky vám doteraz vrátili, na čo sa tie peniaze použili a bolo pri dnešných pomeroch vôbec reálne, že sa dlh bude splácať?

– Dlh sa začal tvoriť pri našom nástupe do klubu. Prvých stotisíc išlo na doplatenie starých záväzkov, ktorých vyrovnanie bolo podmienkou získania licencie. Potom už v rozbehnutej sezóne nebolo na výplaty, a keďže sme chceli dodržať sľuby a ľuďom nedlžiť peniaze, zobral som ďalších dvestotisíc. Tieto peniaze ani nešli na môj účet, ale na klubový. Ich vrátenie bolo rozplánované na tri roky a pri rozumnej hráčskej politike mohlo fungovať. Žiaľ, nestalo sa tak. Keď som ešte pôsobil v štruktúrach klubu, podarilo sa vrátiť 20-tisíc eur a potom som ešte z vlastných zdrojov vrátil 10-tisíc. Aktuálne tak dlžím 270-tisíc eur.

Veľa ľudí si myslí, že ku krachu hokeja výrazne pomohla policajná razia. Súhlasíte s tým?

– Ľudia, ktorí sa točia okolo hokeja vedia, že činnosť hokejového klubu bola len sekundárnym dôvodom razie, pričom ten primárny ja nemôžem hodnotiť. Možno nie v úplne bežnom režime, ale klub mal a mohol fungovať ďalej. Keby som sa ešte mohol vrátiť k problémom, ktoré vyvrcholili neudelením licencie, tak v priebehu leta sa MHC nechovalo korektne, zbytočne naťahovalo čas, čím sa veľa vecí ešte viac skomplikovalo.

Prečo ste sa po takejto negatívnej skúsenosti opäť vrátili na dráhu hokejového funkcionára?

– Keď bolo jasné, že MHC skončí, začal som i z pozície prezidenta mládežníckeho MHA hľadať možnosti ako pomôcť mužskému hokeju. Som totiž presvedčený, že kvalitné áčko treba mať, pretože mladí sa musia niekam posúvať. Na meste som našiel spoločnú reč s Dušanom Laššákom a veľmi pozitívne sa k celej veci postavil aj primátor Andrej Hrnčiar. Prosbu o pomoc neodmietol ani ženský hokejový klub MHK Martin, ktorý mal s prezidentom SZĽH dohodnuté podmienky účinkovania v mužskej seniorskej súťaži. Prezident MHK Vladimíra Polakoviča nás napriek viacerým možným rizikám nenechal v štichu, za čo mu patrí veľká vďaka. Spoločne s jeho ľuďmi sme si dohodli pravidlá spolupráce a okamžite sa spoločnými silami pustili do roboty. Táto spolupráca stále výborne funguje.

Druholigovú licenciu ste získali osem dní pred štartom súťaže. Ako tých osem dní vyzeralo?

– Obvolal som množstvo chalanov. Niektorí na korčuliach už dlhšie nestáli, iní skončili s hokejom nedávno. Bez ich pozitívneho prístupu a ochoty by náš štart do súťaže nebol taký, aký bol.

Cieľom v aktuálnom ročníku je postup. Nie je to zbytočne rýchle, netreba trochu viac trpezlivosti?

– Jedna vec je, že fantastickí martinskí fanúšikovia si zaslúžia vyššiu súťaž. Veľmi dôležité takisto je, že teraz nemôžeme použiť juniorov v mužskom tíme, keďže tak ako áčko, hrajú v sobotu. Navyše z pohľadu perspektívneho mladého hráča je oveľa vyššou motiváciou získavať ostrohy medzi mužmi v prvej lige.

S akým rozpočtom pracujete v tejto sezóne, nehrozí, že sa opäť začnú tvoriť dlhy?

– Dnes môžem na 99 percent povedať, že ročník skončíme v kladných číslach. Rozpočet máme naplánovaný na úrovni 100-tisíc eur a počíta sa v ňom aj s prípadnými posilami do play off, ktoré by boli drahšie. Ak sa to dá takto povedať, zatiaľ v tíme drahého hráča nemáme.

Čo treba v prvom rade spraviť pre to, aby vaša zatiaľ dobre rozbehnutá iniciatíva, opäť neskončila v slepej uličke?

– V prvom rade nemôže všetko stáť na jednom človeku. Treba pracovať s ľuďmi, ktorí majú jasno v tom, že vyrobiť dlhy len preto, aby sa dostavil rýchly jednorázový úspech, je samovražda a nie koncepčná robota. Takáto partia sa nám v Martine začína tvoriť. Našim základným mottom je, že ak niekto chce pomôcť, nech pomôže, a ak nechce, nech aspoň neškodí.

Po meste sa stále hlasnejšie hovorí o vzniku nového hokejového klubu Slávia Martin. Nejde o zbytočné trieštenie síl?

– So skupinou, ktorá je za týmto projektom, sme už sedeli za jedným stolom a v dialógu budeme pokračovať. Verím, že nájdeme spoločnú reč a pôjdeme spolu a nie proti sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 211
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 466
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 600
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 272
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 846
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 795
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 306
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 779
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.7.1925)
  2. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  3. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  4. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  5. Milan Removčík: Poludnica
  6. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  7. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  8. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 400
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 268
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 529
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 8 106
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 220
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 570
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 813
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 357
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V lete dozrievajú sny – aj tie o krásnom bývaní. S Decodom meníme každý kút vášho domova na miesto, kde sa cítite naozaj doma.


Najlepším strelcom tímu bol Daniil Kliuchikov

Bystrička zažíva historicky najlepšie obdobie.


Liptov opäť ožije burácaním motorov a špičkovou leteckou show!


Jaroslav Markovič, manažér MHA Martin, má dôvod na úsmev. Verí, že v septembri už budú hrať pred svojimi divákmi.

Stavbári prevezmú štadión už vo štvrtok.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.7.1925)
  2. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  3. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  4. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  5. Milan Removčík: Poludnica
  6. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  7. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  8. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 400
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 268
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 529
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 8 106
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 220
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 570
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 813
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 357
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?