MARTIN. Slovenské národné múzeum v Martine pripravilo premiérovú výstavu, ktorá predstavuje ľudovú maľbu, plastiku a grafiku s mariánskou tematikou. Výstava s názvom Panna Mária – Matička naša je prístupná vo výstavných priestoroch Etnografického múzea na Malej hore do 28. februára.
Zobrazenia Panny Márie sa vnímali ako symbol ochrany
Zobrazenia Panny Márie vnímali naši predkovia ako predmety symbolické, poskytujúce ochranu. Zároveň sú jedným z najpôsobivejších prejavov ľudového výtvarného umenia. Výstava približuje predmety s mariánskou tematikou tak, ako ich vnímali naši predkovia a zároveň poukazuje na ich pretrvávajúcu symboliku. Ako sa uvádza v pozvánke na túto výstavu, motivoval ju najmä fakt, že na Slovensku bol mariánsky kult vo všeobecnosti veľmi rozšírený. Najmä ale medzi príslušníkmi rímsko-katolíckeho a grécko-katolíckeho vierovyznania.
Výstava prezentuje mariánsku úctu priblížením niektorých najrozšírenejších ikonografických typov, vychádzajúcich z epizód Máriinho života a miesta pôvodu uctievaných mariánskych sôch. Rozšírenie mariánskeho kultu dokladá i dielenská a továrenská produkcia, ktorú výstava tiež prezentuje. Orientuje sa predovšetkým na artefakty z obdobia od konca 18. storočia do prvej polovice 20. storočia, pričom ako predmety úcty v domácnostiach pretrvávali aj v druhej polovici 20. storočia.
Sochy nabádali k zastaveniu aj pocestných
„Zohrávali významnú úlohu v živote ľudí, založenú na viere v ich symbolickú moc. Človek sa k nim utiekal v ťažkých životných situáciách, v utrpení i pred hroziacim nebezpečenstvom. Úcte, ktorú k nim choval, zodpovedalo umiestnenie v najváženejšej časti izby – kultovom kúte. Boli umiestňované tiež nad posteľ, čo malo zabezpečiť ochranu aj počas spánku. Svoje miesto mali i vo výklenkoch na priečeliach obytných domov a brán do hospodárstiev. K zastaveniu a modlitbe nabádali aj v prícestných kaplnkách a interiéroch kostolíkov. Ich moc spočívala v ochrane jednotlivca, hospodárstva i celej komunity,“ uvádza k výstave Nadja Nováková z Etnografického múzea SNM v Martine.