MARTIN. Viete ako vyzerala na Bernolákovej ulici v Martine budova, kde je dnes ortopedická ambulancia a kto v nej začiatkom 20. storočia býval?
Predaj martinskej nemocnici
V roku 1913 si dal tento dom na zákazku postaviť obchodník Max Grossmann. Projektoval mu ho staviteľ z Liptovského Mikuláša Matej Murtin.
„Grossmann sa ako predajca zameriaval na koloniálny tovar, ako napríklad kávu či hodváb a ponúkal ho nielen Martinčanom. V tomto dome býval, ale obchod mal na Hlavnej ulici v prenajatých priestoroch, v budove rodiny Kuchárikovcov,“ približuje zberateľ fotografií starého Martina Igor Dobrovolný.

V roku 1927 však Max Grossmann budovu predal vtedajšej martinskej nemocnici a odvtedy je tam ortopédia. V tom čase tzv. Krajinská nemocnica vykupovala pozemky na rozšírenie svojej pôsobnosti. Takto vykúpila pozemky od Grossmanovcov, Weisensteinovcov, Búľovských, Šimkovcov a iných.
Na ďalšej dochovanej fotografií starého Martina vyhotovenej z veže katolíckeho kostola môžeme vidieť, ako kedysi vyzerala Kohútova i Bernolákova ulica.
Pútavá vežička
Pozornému oku určite neunikne pútavá vežička postavená na pozemku, ktorému kedysi dominovala hasičská strážnica. Vežičku najskôr zhotovili z dreva, potom bola murovaná. Postavil ju vychýrený staviteľ Ján Hlavaj a o niekoľko rokov neskôr ju predali dnes už známemu sochárovi Fraňovi Štefunkovi. Ateliér mal v dome, kde kedysi sídlila Hasičská strážnica na Kohútovej ulici a k nej patrila na pozemku aj spomínaná vežička. Slúžila hasičom na sušenie hadíc. Strážnicu roku 1910 projektoval architekt Blažej Bulla.
Keď Štefunko prišiel v roku 1934 do Martina, boli tieto hasičské priestory už opustené, takže ich onedlho odkúpil od mesta a prestaval pre potreby ateliéru.
Postupom času asanovali viacero budov na Bernolákovej ulici, ale dom Maxa Grossmanna demolácie ušetrili. Odstránili z neho iba balkón, ale na svojom mieste a takmer v pôvodnom stave sa zachoval až doposiaľ.