VRÚTKY. Služobný priechod z prvého na druhé nástupište, v železničnej stanici Vrútky aj napriek viditeľnému zákazu, láka cestujúcich. Najmä tých, ktorí sa ponáhľajú na vlak a nechcú strácať zameškané minúty presunom cez podchod. Žiaľ, mnohí si neuvedomujú, že pre pár sekúnd môžu stratiť život. Strašenie? Vôbec nie, naopak, drsné fakty.
Osudové rozhodnutie
„Poslednú tragickú udalosť sme priamo na stanici zaznamenali 4. júna 2015, keď jedna staršia žena sa rozhodla miesto podchodu použiť služobný priechod a stalo sa jej to osudné. Aj s kuframi vkročila rovno pred idúci vlak. Nemala žiadnu šancu. Výpravca márne na ňu kričal, vôbec nereagovala,“ opísal smutnú chvíľu Peter Lisoň, prednosta železničnej stanice vo Vrútkach. „A viete, čo ma úplne šokovalo? Keď len pár minút po tejto tragédii ľudia cez priechod ďalej prechádzali. Ešte bolo telo zakryté plachtou na koľajisku,“ povedal prednosta stanice.

Zákaz sa aj nerešpektuje
Cestujúci sú rôzni, väčšina radšej využije podchod, no pár jednotlivcov riskuje. Stalo sa tak aj počas preventívno-bezpečnostnej akcie Stihnem – nestihnem, ktorá sa minulý štvrtok ráno konala v 85 mestách a obciach po celom Slovensku.
Partia študentov, mysliac si, že nestíha odchod školského vlaku smerujúceho do Kraľovian, bez zábran a ignorujúc zákazové upozornenia prešla služobným priechodom na druhú stranu. Mnohí sa pritom ani nepozreli, či náhodou nejde vlak.
„Vyrazil som neskoro z internátu, bál som sa, že zmeškám. Nerobím to stále, väčšinou idem cez podchod a aj nabudúce pôjdem,“ dušoval sa zaskočený mladík.
Miesto pokuty letáčik
Keď sa na peróne objavili policajtky, tak si nikto nedovolil cez priechod prejsť. Ak aj áno, tak by počas akcie vyviazol bez pokuty, iba by mu dohovorili.
„Inokedy sme prísnejšie. Pokuta môže byť udelená až do výšky 50 eur. Pomaly nie je deň, kedy by sa žiadna neudelila. Odporúčame cestujúcim neprichádzať na spoje na poslednú chvíľu. Mnohí sa pri meškaní splašia, nepozerajú doľava a ani doprava, jednoducho majú pred sebou vidinu dostať sa na druhú stranu. A na stanici je aj hluk, veľakrát nič nepočuť. A kapitolou samou osebe sú mladí so slúchadlami v ušiach,“ opísali svoje skúsenosti policajtky.
Železničná polícia od začiatku roka riešila takmer 4 100 prípadov prechádzania cez koľajnice mimo určeného priestoru priechodu alebo priecestia, alebo iného priestoru neprípustného verejnosti, označenom zákazom vstupu.
„V období od začiatku roka do 27. novembra došlo na železničných priecestiach k 42 nehodám. Pri nich zomrelo päť osôb, pričom tieto smrteľné tragédie sa v štyroch prípadoch stali na zabezpečených priecestiach. Ďalších 13 ľudí utrpelo ťažké zranenia,“ informovala M. Pavlíková, hovorkyňa ŽSR.