MARTIN. Martinskí poslanci ešte na októbrovom zasadnutí zmenili rokovací poriadok. Jeho podstatou je, že občania, ak im to hlasovaním neumožnia zastupitelia, môžu po novom so svojimi podnetmi, pripomienkami či návrhmi vystúpiť len v bode Rôzne, ktorý spravidla býva zaradený až na koniec rokovania mestského zastupiteľstva.
Poslanci vraj umlčujú občanov
Tento počin na novembrovom zasadnutí verejne skritizoval bývalý hovorca mesta Martin a v súčasnosti občiansky aktivista Jozef Petráš, ktorý si na protest po svojom približne trojminútovom vystúpením prelepil ústa páskou a zvyšných zhruba sedem minút v tichosti odstál za rečníckym pultom, i keď zastupitelia po tom, ako dorečnil, pokračovali v rokovaní. Podľa jeho slov tak ilustroval to, ako poslanci umlčujú občanov.

„Tu už nejde len o pošliapavanie verejného záujmu, ale aj pošliapavanie základných demokratických práv. Dať občanom slovo až potom, keď je už o všetkom rozhodnuté, len tak pro forma, tak to silne pripomína obdobie pred rokom 1989, obdobie totality a diktatúry,“ netajil rozhorčenie Jozef Petráš. Zároveň dodal, že teraz bude na Martinčanoch, aby sa spojili, zaktivizovali a nenechali si ukradnúť právo vysloviť svoj názor, keď ešte môže zavážiť. „Určite sa pokúsime zabojovať,“ podotkol ešte.
Rokovania vraj bolo treba zefektívniť
Zmeny v rokovacom poriadku predkladal viceprimátor Imrich Žigo a z 30 prítomných poslancov ich podporilo až 25. Len dvaja sa zdržali hlasovania a traja boli proti.
„Každý môže rôznou formou vyjadriť svoj protest, ale táto reakcia pána Petráša bola zbytočná. Občania mesta vôbec nemusia mať obavy o to, že by nemohli so svojimi podnetmi vecne vystúpiť aj ku konkrétnemu bodu.
Ak sa budú chcieť trebárs vyjadriť k dotáciám či k iným záležitostiam týkajúcich sa problémov mesta, tak som presvedčený o tom, že poslanci im to hlasovaním umožnia,“ ubezpečoval Imrich Žigo,“ podľa ktorého táto zmena má napomôcť zefektívnenie rokovania zastupiteľstva.
AKO JE TO INDE
V Turčianskych Tepliciach sa bod interpelácie poslancov a diskusia občanov zaraďuje hneď na začiatok.
„Je to aj preto, že naše rokovanie začína v poobedňajších hodinách a nechceli sme, aby občania museli na svoje vystúpenie dlho čakať, trebárs až do neskorších večerných hodín. Vystúpenia majú vecný charakter, ľudia sa na zastupiteľstvo obracajú s podnetmi, ktoré sa ich priamo dotýkajú,“ povedal Igor Hus, primátor Turčianskych Teplíc.
Vo Vrútkach môžu obyvatelia mesta vystúpiť v rozprave v rámci bodu Občania - návrhy, postrehy a pripomienky, ktorý je zaradený na každé zasadnutie plánovaného mestského zastupiteľstva o 15. h. Pri prihlásení sa do rozpravy je obyvateľ mesta povinný oznámiť meno, priezvisko, stručnú požiadavku, pripomienku, postreh, návrh, s ktorým chce vystúpiť. Vystúpenie obyvateľa mesta môže trvať najviac päť minút.
„Ak sa diskutovalo ku každému bodu, akože z pozície občana, osobitne, tak sa pre pár diskutujúcich, prevažne neúspešných kandidátov na poslancov, stalo zastupiteľstvo arénou politického predvádzania sa v snahe zaujať voličov. Vecnosť diskusie sa tak vytrácala, neriešili sa problémy, ale osobná prezentácia,“ odôvodnil zmeny v rokovacom poriadku Imrich Žigo.
Novinkou je aj to, že pred touto zmenou sa museli diskutujúci z radov poslancov prihlásiť osobne, písomne či elektronicky najneskôr v deň rokovania do 8.30 h, teraz tak môžu urobiť najneskôr pol hodinu pred začiatkom rokovania zastupiteľstva.
"Nie vždy sa začína o 9. h, niektoré zastupiteľstvá, najmä tie mimoriadne, sa začínali aj neskôr,“ vysvetlil ešte Imrich Žigo.