MARTIN. Prvý špeciálny zákrok v strednej Európe, pri ktorom človeku voperovali do tela implantát krčnej chrbtice zhotovený na 3D tlačiarni sa nedávno konal práve v Univerzitnej nemocnici Martin.
Išlo o 50-ročného pacienta Romana Brülla z Podkriváňa, ktorému neurochirurgický tím implantoval na mieru zhotovenú titánovú medzistavcovú platničku vyrobenú technológiou 3D tlače. Podarilo sa to vďaka spolupráci s biomedicínskymi inžiniermi z Košíc.
Dlhá príprava na operáciu
Dvojhodinovú operáciu vykonával sedemčlenný tím na čele s prednostom Neurochirurgickej kliniky

UNM Branislavom Kolarovszkym. Ako uviedol, len samotná príprava na túto unikátnu operáciu trvala dva mesiace.
„Spočívala najviac vo výrobe implantátu. Pre správny operačný výkon bolo ale treba pacientovi najskôr urobiť magnetickú rezonanciu, kde vidíme stupeň poškodenia medzistavcových platničiek a útlak nervových štruktúr. Ale na to, aby sme vedeli náhradu medzistavcovej platničky vyrobiť, sme potrebovali ako vstupné dáta ešte CT vyšetrenie,“ povedal Branislav Kolarovszki.
Doplnil, že cieľom operácie bolo uvoľnenie nervových štruktúr a nahradenie opotrebovanej medzistavcovej platničky, ktorá už vôbec neplnila svoju pôvodnú funkciu.
„Keby pacient nešiel na operáciu, naďalej by u neho pretrvávali bolesti krčnej chrbtice a hlavy. Súčasne tam boli príznaky spôsobené útlakom miechy a nervových koreňov. A čím dlhšie taký útlak trvá, tak okrem bolesti sa potom pridruží možné ochrnutie alebo strata citlivosti," vysvetlil prednosta Kolarovszki.
Šialene silné bolesti
Zlepšenie života po vložení implantátu si nevie vynachváliť pacient Roman Brüll, ktorý trpel extrémnymi bolesťami krčnej chrbtice, hlavy, tŕpli mu ruky, aj ramená a stratil citlivosť v prstoch. Chronické ťažkosti ho obmedzovali natoľko, že päť rokov nemohol pracovať.

„Stále som bral analgetiká, nevládal som, nemohol sedieť, dokonca ani stáť a od krku hore mi strieľala tak silná bolesť, až som mal pocit, že mi ide hlava vybuchnúť,“ opisuje Roman Brüll, ktorý na vojenskej spartakiáde utrpel ako 16-ročný úraz krčnej chrbtice. Neskôr sa prihlásili vážne problémy aj s bedrovou časťou, ktorú by si chcel Roman tiež chirurgicky napraviť. V jeho prípade však mala krčná chrbtica prednosť. V poslednej fáze to už bolo s R. Brüllom také vážne, že mu vypadávali predmety z rúk, lebo v nich stratil citlivosť.
„Stalo sa mi, že som sa tešil z kúpy nového nožíka a myslel som, že ho držím v ruke dobre, no odrazu mi vykĺzol, spadol na nohu a preťal mi žilu,“ vykresľuje svoj do nedávny ťažký život muž v stredných rokoch a dodáva, že stav po operácií sa s tým predošlým nedá porovnať.
„Dva týždne po zákroku je citlivosť veľmi dobrá. Žiadne tŕpnutie. Už môžem začať otáčať hlavu, cvičiť, robiť rehabilitáciu. Je to okamžitá zmena. Neočakával som, že to bude tak skoro,“ teší sa Roman Brüll.
Vyrobia akúkoľvek kosť
Výrobcom a navrhovateľom individualizovaných implantátov je košická spoločnosť CEIT Biomedical Engineering. Podľa jej obchodného riaditeľa Rastislava Penciaka vyrobili implantát laserovým sintrovaním.
„Celý proces výroby beží na Slovensku. Rozdelil by som ho na dve fázy. Prvá je modelovacia, od požiadavky lekára po výrobnú fázu. Bola trošku dlhá, pretože sme dolaďovali, ako má vyzerať implantát, ako má byť uchytený, kde má byť uchytený. Potom sme pristúpili k výrobe," vyslovil sa Pecniak a dodal, že cena takého implantátu je okolo 960 eur. V Romanovom prípade ho hradila zdravotná poisťovňa.
„Pomocou 3D technológie dokážeme pre človeka vyrobiť akékoľvek tvrdé tkanivo, teda všetkých 206 kostí. Robili sme už náhradu lebky, tvárovú oblasť, sánku či hrudník. Všetko je na mieru a iba pre konkrétneho pacienta. Inému by to nepasovalo,“ uzatvára Rastislav Penciak.