SKLABINSKÝ PODZÁMOK. Vysokánska prírodná dominanta Katova skala, ktorá sa týči nad dedinou Sklabinský Podzámok poskytuje turistom krásny výhľad na Veľkú a Malú Fatru. Navyše je opradená temnou povesťou. Tá hovorí, že v skale je zakliate mladé dievča, ktoré tam za trest uväznil muž, aby ju donútil vydať sa zaňho. Dievčinu to ale neobmäkčilo, preto ju odvrhnutý ženích preklial a odvtedy sedí v skale na jeho poklade. Raz za sto rokov môže deva povedať jedno slovo, a tak sa podľa legendy každých sto rokov ozýva z tohto miesta výkrik „Vysloboď!“, lebo mladá žena dúfa, že ju príde vyslobodiť nejaký mládenec.
Najvyššia časť bola oplotená
Táto vyvýšenina je však aj veľmi zaujímavá pre archeológov. V minulosti bola pre jej výhodnú polohu pri starej obchodnej ceste známej ako Via magna lokalitou, kde si ľudia vybudovali praveké hradisko.

Podľa martinského archeológa Milana Horňáka ide o jednu z významnejších archeologických pamiatok v Turci, keďže sa tam našlo množstvo zaujímavých nálezov.
„Hradisko na Katovej skale vzniklo v mladšej dobe bronzovej, kedy bolo využívané ako obetné a kultové miesto. Poukazujú na to nálezy bronzových nádob. V neskorej dobe bronzovej a staršej dobe železnej sa toto hradisko s rozlohou 2,7 hektára stalo centrom severného Turca,“ ozrejmuje archeológ Milan Horňák.
Ako ďalej hovorí, najvyššiu časť tohto miesta tvorila opevnená akropola o rozlohe 0,28 hektára.
Objavili aj pohrebisko
Dôležitosť hradiska v Sklabinskom Podzámku dokladujú nálezy bronzových zbraní a šperkov, ako aj tisícky jantárových korálikov pochádzajúcich z Baltskej oblasti.
„Nálezy bronzových streliek nomádskeho typu zase dokazujú, že hradisko napadli a pravdepodobne aj dobyli tráko-kimérske nomádske kmene, ktoré začiatkom 8. storočia pred n.l. vtrhli z ukrajinských stepí do Karpatskej kotliny. Snahu obrancov uchrániť hradisko potvrdzuje nález kamenných projektilov – žulových okruhliakov, ktoré sme v roku 2015 našli pod koreňmi vyvráteného stromu v akropole hradiska,“ vysvetľuje Milan Horňák a dodáva, že ďalším zaujímavým nálezom je objavenie pohrebiska s 30 urnami, ktoré archeológovia v roku 1951 preskúmali priamo v Sklabinskom Podzámku.
Ilegálny nález
Archeologicky významným je tiež unikátny nález prepúšťacej tabuľky rímskeho legionára z obdobia púchovskej kultúry.
„Žiaľ ide o nepotvrdený nález, keďže tabuľku našli pomocou ilegálneho detektoru. V tomto období však nebolo osídlené len hradisko. Kopaním novej lesnej cesty v masíve Katovej skaly, ktorá výrazne zdevastovala turistický chodník, bolo poškodené aj sídlisko púchovskej kultúry,“ pokračuje archeológ a zároveň dodáva, že najmladšie osídlenie Katovej skaly pochádza z 13. storočia. Vtedy tu bol priamo nad skalnou vyhliadkou postavený stredoveký hrádok opevnený priekopou a drevenou palisádou.
„Tento hrad bol predlokačným opevnením známejšieho Sklabinského hradu, ktorý leží na protiľahlom kopci. Zanikol pravdepodobne počas vojen medzi bratríkmi a kráľom Matejom Korvínom v polovici 15.storočia,“ uzatvára Milan Horňák.