MARTIN. Technická olympiáda žiakov základných škôl sa teší čoraz väčšej obľube. Na 8. ročníku jej okresného kola, ktoré sa konalo v Spojenej škole Martin, sa zúčastnilo 54 žiakov a žiačok z 19 turčianskych škôl.
Rekordná účasť
„Začínali sme s ôsmimi školami, dnes je ich viac ako raz toľko. Teší ma, že učitelia pracujú so svojimi žiakmi a vedú ich na pracovnom vyučovaní k manuálnym zručnostiam i technickému mysleniu. Je to pre budúcnosť našej krajiny nevyhnutné, a aj preto by mal štát technickú výchovu viac podporovať. Už aj preto, aby mládež, ktorá sa rozhodne pre výber odbornej školy technického smeru, získala už v detstve dobre základy,“ povedal Jozef Zanovit, riaditeľ Spojenej školy v Martine.
V súťaži mali žiaci 5. – 7. ročníka za úlohu zhotoviť poličku, trebárs na kľúče, ôsmaci s deviatakmi sa pustili do výroby vtáčej búdky. Okrem toho na nich čakal aj písomný test. V dielňach bolo rušno, všetci pracovali ako včeličky. Študovali technické výkresy, merali, pílili, skladali jednotlivé časti.
„Dobre im to ide, mnohí sú šikovní. Občas sa im snažíme aj trochu poradiť, usmerniť. Niekto to potrebuje viac, iný zas menej,“ povedal nám jeden z majstrov odbornej výchovy.
Niečo už aj doma pochytili
Do olympiády sa zapojili aj tri dievčatá a medzi chlapcami sa vôbec nestratili. Zručnosťou vynikala aj Sabina Štetková z Turian.
„Priviedol ma k tomu ocino, ktorý je stolárom. Už som si sama zhotovila svietnik či držiak na ceruzky. Celkom ma to baví. Týmto smerom sa ale nevydám, chcela by som byť učiteľkou v materskej škôlke. Možno tam budem detičky učiť aj takéto podobné zručnosti,“ smiala sa šikovná siedmačka.
Vtáčiu búdku majstroval Erik Bach z Priekopy. „Najťažšie na tom je pílenie, musím dávať pozor, aby som nevybočil z predpísaných rozmerov, lebo to by sa už potom ťažko naprávalo. Ale zatiaľ mi to ide celkom dobre. Výhodou je, že mám už aj nejaké skúsenosti, u starkého som si zmajstroval meč, bratovi som zas spravil auto – sčasti z dreva, sčasti z plastu. Kam pôjdem na strednú školu, ešte neviem, ale rozmýšľam nad mechatronikou.
Ťažká úloha pre porotu
Vybrať najlepších nebolo pre porotu jednoduché, ale napokon ortieľ padol. Hodnotilo sa dodržanie rozmerov konštrukčnej časti výrobku, kvalita opracovania, celková estetická úroveň výrobku, ale aj schopnosť čítať technický výkres, práca s náradím, meranie, zručnosť a návyky. V súťaži dvojíc sa víťazmi okresného kola stali Norman Siheľa a Filip Kudelka zo ZŠ z Turian, v kategórii jednotlivcov triumfoval Boris Paulovič zo ZŠ Jozefa Kronera v Martine na Ľadovni.