MARTIN. Nezvyčajne teplé dni, ktoré od konca minulého roku poznačili aj Turiec, poriadne pomýlili prírodu. Neďaleko martinského sídliska Sever dokonca začali kvitnúť kvety typické pre jar a leto. S raritným objavom sa nám do redakcie prišiel pochváliť amatérsky meteorológ a ochranca prírody Róbert Tomčík z Martina.
„Na Severe v parku som našiel zakvitnutých niekoľko fialiek a na lúke na Bukovinách, aj pod sídlom Slovenskej národnej knižnice zase prvosienky vyššie. Je to veľmi nezvyčajné, pretože obe rastliny zvyknú kvitnúť koncom marca a hlavné obdobie rozpuku majú v apríli,“ vysvetľuje výnimočnosť svojho nálezu R. Tomčík.
Ako ďalej hovorí, tento zmätok v prírode spôsobilo nadpriemerne teplé počasie trvajúce vyše dvadsať dní.

„Podľa mojich pozorovaní zakvitlo až dvadsať druhov rastlín. Okrem fialiek a prvosienok to bola ešte aj napríklad púpava lekárska, pastierska kapsička a raritou je kozia brada východná, čo je typický májový a júnový kvet. Našiel som dokonca zakvitnutú augustovú rastlinu, akou je vratič obyčajný,“ menuje Martinčan, ktorý v súčasnom zimnom čase naďabil na svojich potulkách tiež na rôzne druhy húb, obvyklé skôr pre november. Naposledy sa mu takúto raritu podarilo objaviť v roku 2007.
„Pri potoku na Severe rástla pôvabnica dvojfarebná, ktorá je jedna z najlahodnejších jesenných húb s krásnou vôňou a našiel som aj hlivu ustricovú. Teraz sa veľmi dobre darí i plamienke zamatohlúbikovej, ktorá je v zime síce bežná, no v tomto teplom počasí je v prírode oveľa početnejšia,“ dodáva Róbert Tomčík.