Národný poklad Slovenska vraj rozkradli
Po dlhých rokoch medializácie informácií o národnom poklade Matica slovenská otvorila bezpečnostnú skriňu v matičnej budove v Martine aj za prítomnosti notárky, aby zistila aktuálny stav kovovej časti zbierky Národného pokladu. Tvrdenie nadácie, ktorá spravuje kovovú časť pokladu, že všetky krabice a obálky so zlatom a inými cennými kovmi umiestnené v skrini, sú neporušené, sa ukázali ako nepravdivé. Štátna notárka potvrdila, že niekoľko desiatok obálok, v ktorých boli umiestnené predmety zo zlata, bolo otvorených a ich zoznam nezodpovedal zoznamu na obálkach. Zástupcovia nadácie ale tvrdia, že k pokladu nemajú prístup a keď Matici chceli v marci 2017 kovovú časť zbierky venovať, Matica túto ponuku odmietla.
Zmizli náboje
Z muničného skladu v Sklenom zmizla munícia. Podľa vtedajších informácií malo ísť o približne 300 tisíc nábojov. Zistilo sa to pri inventarizácii, ktorú nariadilo Ministerstvo obrany SR, keďže podobné krádeže sa udiali aj v iných skladoch na Slovensku
Vypustili kanál pri Sučanoch
Deravé miesta na derivačom kanáli Váhu spôsobili, že z neho vodohospodári museli vypustiť vodu, aby priesaky mohli opraviť. Na prázdnom dne sa objavilo mnoho zaujímavosti od utopených bicyklov, áut, dopravných značiek až po granáty. Rozsah priesaku vodohospodári bližšie nešpecifikovali. Pustili sa do monitorovania terénu a následne malo padnúť rozhodnutie o najvhodnejšej technológii opravy. Vodu do kanála napustili po letných prázdninách.
Infotabule na Národnom cintoríne
Na Národnom cintoríne v Martine sa už návštevníci budú môcť lepšie orientovať. Dopomôžu tomu tri moderné informačné tabule osadené hneď pri vchode. Sú to interaktívne dotykové stĺpiky, ktoré fungujú na princípe mobilu či tabletu a grafika na nich sa môže zväčšovať či zmenšovať. Na elektronických tabuliach tak ľudia vďaka interaktívnej mape poľahky nachádzajú presné hrobové miesto, ktoré chcú navštíviť.
Cesta pod Strečnom zarúbaná
Cestu pod Strečnom úplne uzavreli. Dôvodom bola puklina brala, ktoré čnie priamo nad frekventovanou cestou a hrozil jeho kolaps. Pod hradom cestári rozostlali štrkový vankúš, aby rútiace sa skaly nepoškodili vozovku. Nestabilný blok uvoľňovali rozťažným cementom. Kým operáciu dokončili, blok spadol priamo na cestu pod hradom. Uzávera cesta potom trvala ešte pár dní, počas ktorých cestári odstraňovali zvyšky uvoľnených skál a napadanú sutinu. Ľudia do Žiliny cestovali po náhradných trasách a po železnici.
Kamarát - najstarší divadelný súbor polstoročný
Polstoročie svojho trvania oslávil Detský divadelný súbor Kamarát z Martina. Trvali dva dni, počas ktorých oslávenec ukázal svoju aktuálnu produkciu, zorganizoval besedu zo zakladateľkou súboru Emíliou Hajdúchovou, zaspomínal si na najúspešnejšie inscenácie a tešil sa z návštevy hostí z Česka. Súbor má na svojom konte obdivuhodné nepretržité polstoročné pôsobenie v kultúrnom živote Martina, čo nemá na Slovensku v amatérskom divadle obdobu. E. Hajdúchová ho viedla 45 rokov.