MARTIN. Je normálne, aby starší chorý pacient čakal na prevoz sanitkou niekoľko hodín? S nepríjemnou skúsenosťou sa s nami podelila Turčianka Mária Gajňáková, ktorá išla do martinskej nemocnice so svojim 88-ročným otcom na vybratie stehov po desiatich dňoch od jeho operácie.
Ubolený senior v kresle
„Na sanitku, ktorá nás mala odviezť domov, sme v nemocnici čakali tri a pol hodiny. Nie nemýľte sa, nejde o martinského bezdomovca. Takto môj otec musel vyčkávať na chodbe. Ešteže na chirurgii v čakárni majú celkom pohodlné sedačky. Kam to len kráčaš slovenské zdravotníctvo?“ napísala nám do redakcie Mária Gajňáková, ktorá zároveň pripojila ľútosť vyvolávajúce fotografie jej chorého otca počas dlhého čakania.

Podľa jej ďalších slov, sanitku im deň vopred objednala sestrička obvodnej lekárky. Žiadanky vraj mali vypísané na cestu tam aj späť. Keďže otec M. Gajňákovej je odkázaný na invalidný vozík, nemohli ísť vlastným osobným autom, do ktorého by sa nepomestili.
Na cestu do nemocnice prišla sanitka perfektne, presne podľa objednávky tak, aby kontrolu u lekára stihli na desiatu hodinu.
„Po kontrole hneď sestrička chirurgickej ambulancie kontaktovala dispečing so žiadosťou o odvoz. Neskôr, keď nás sestrička videla stále sedieť na chodbe, informovala nás, že sanitka príde po otca až po dvanástej hodine, lebo teraz musia pacientov voziť na dialýzu. Nakoniec z toho boli 3,5 hodiny čakania,“ posťažovala si čitateľka a dodala, že nepomohlo ani opakované urgovanie dispečingu sestričkou.
Nahlásený i nenahlásený vozík
Podľa jej ďalších slov, nastal nový problém, keď konečne prišla sanitka. Šofér ostal prekvapený, že majú vlastný vozík, pretože mu o ňom nikto nič nepovedal. Naložiť mal len asi troch pacientov a invalidný vozík bol už skrátka navyše.
„Šofér bol však veľmi ústretový, náš vozík do sanitky nejako napratal, aby sa pre nedostatok miesta nemusel vracať po ďalšieho pacienta. Bol ale nahnevaný na zlé manažovanie dispečingom, lebo mohli vraj poslať väčšiu sanitku, lebo sestrička nahlásila aj odvoz invalidného vozíka,“ približuje komplikácie M. Gajňáková.
Ako sme sa dozvedeli od Kataríny Kapustovej, hovorkyne Univerzitnej nemocnice Martin, ich inštitúcia už rozvoz pacientov nerobí.
„Dopravnú zdravotnú službu pre nás zabezpečuje externý dodávateľ - spoločnosť Falck,“ povedala Kapustová.
Problémy robí doprava či výťah
Podľa slov Jany Galera Matúšovej, riaditeľky odboru marketingu a PR skupiny Falck, otec pani Gajňákovej nemal odvoz objednaný na cestu na vyšetrenie a aj z vyšetrenia.
„Pri otázke operátorky, či má pacient vlastný vozík, sme dostali negatívnu odpoveď, čo vyplýva z nahrávky daného hovoru. Pri objednávaní prevozu z vyšetrenia sme sestričku hneď upozornili, že to bude možné až po 13-tej hodine kvôli prevozom, ktoré boli skôr objednané a už naplánované,“ vyslovila sa Jana Galera Matúšová z Falcku a doplnila, že až 70 percent prepráv pacientov mávajú plánovaných dopredu.
„V prípade meškania ide vždy o objektívne príčiny – zväčša je to pre hustú premávku či inú nečakanú zmenu v dopravnej situácií. Často sa stáva, že pacient, ktorého sme vyzdvihovali skôr pred nasledujúcim, ešte nebol pripravený na prevoz. Ak sme ho vyzdvihovali v nemocnici, tak napríklad nemal pripravenú prepúšťaciu správu,“ menuje časté komplikácie pri preprave, ktoré vedia spôsobiť poriadny sklz.
Ako ďalej ozrejmila, za meškaním mnohokrát stoja aj dôvody súvisiace s technickým vybavením nemocníc, ako napríklad dlhé čakanie na výťah.