MARTIN. Neobvykle, no o to slávnostnejšie, pripravili včera - vo štvrtok 8. februára - v Turčianskej galérii Martine vernisáže troch výstav. Aj nimi chceli priaznivcom výtvarného umenia v Turci pripomenúť jubileum galérie – má 35 rokov.
Turčianska galéria ovplyvnila výtvarný vkus Turčanov
Ako zdôraznila hneď v úvode jej riaditeľka Alexandra Rybárová, za ten čas vstúpila medzi ľudí a návštevníci galérie spätne ovplyvnili jej prácu, aby vzájomne prezentovali výtvarné umenie, tvorcov a vplývali na výtvarný vkus ľudí. Vo svete sa napríklad etablovala aj významným podujatím určeným deťom - Bienále fantázie, ktoré si zaknihovalo už 22 ročníkov.
V galérii sa za 35 rokov vystriedalo mnoho odborných pracovníkov, ktorí jej vtlačili pečať svojho tvorivého účinkovania. Spomedzi nich A. Rybárová vyzdvihla najmä kurátorku mnohých výstav a autorku monografií o výtvarnom umení a jeho tvorcoch Zitu Kostrovú. Odovzdala jej cenu za celoživotnú spoluprácu, ústretovosť a umelecké srdce. Zároveň tu pokrstili jej knihu Energia kresby Mikuláš Galanda, ktorú v minulom roku vydalo za spolupráce Turčianskej galérie a martinskej Neografie Vydavateľstvo Slovart.
Stála expozícia bude v Turčianskej galérii stále živá
Spoluprácu s historičkou umenia Zitou Kostrovou vyzdvihol v stručnom predstavení aktuálnych výstav v Turčianskej galérii (Stále živá expozícia, Mikuláš Galanda – Kresba, grafika, Sediaci Pavol Tóth) aj jej mladší kolega Adam Galko. Ocenil ju predovšetkým pri aktualizácii stálej expozície venovanej podobe výtvarného umenia 20. storočia cez výber tvorby umelcov, ktorí z Turca pochádzajú, alebo v regióne pôsobili.
Rozdielny pohľad dvoch generácii historikov umenia vyústil totiž do resumé, že sa „stála expozícia“ bude častejšie obmieňať, aby sa z depozitu do výstavných siení dostalo viac diel špičkových slovenských umelcov, ktorí ovplyvnili dejiny výtvarného umenia v našej krajine.
To platí aj o ďalšej aktuálnej ponuke galérie – výstavách Mikuláš Galanda – Kresba, grafika a Sediaci Pavol Tóth. Prvý dal meno skupine progresívnych výtvarných umelcov prvej polovice 20. storočia – galandovci, a druhý – sochár – bol významným predstaviteľom tejto skupiny. Výstavy oboch umelcov si návštevníci galérie môžu pozrieť do 20. mája.