MARTIN. Slovenské národné múzeum v Martine patrí k najvýznamnejším kultúrnym inštitúciám na Slovensku. Martinské občianske združenie Metro v spolupráci s miestnymi organizáciami pripravilo zbierku na obnovu osvetlenia fasády múzea. Po spustení osvetlenia bude budovu vidno už od pešej zóny tak, ako to bolo plánované v historickom projekte z roku 1929.
„Múzeum obsahuje najväčšiu zbierku ľudovej kultúry na Slovensku a zaslúži si, aby bolo viditeľnou dominantou nášho mesta tak, ako sme zvyknutí na podobné projekty v zahraničí,“ hovorí Matej Bórik predseda občianskeho združenia Metro a iniciátor zbierky s názvom Rozsvieť múzeum.
Osvetlený je len priestor pod múzeom
Dvojpodlažnú budovu navrhol Milan Michal Harminc, ktorý stavbu umiestnil na vyvýšenú terasu mesta ako jeho dominantu v osi ulice, vedenej priamočiaro z hlavného martinského námestia, odkiaľ je na múzeum výborný výhľad.
O MÚZEU
Vznik, vývoj, činnosť a budovanie zbierkového fondu SNM v Martine sú úzko spojené s pôsobením významných osobností našich národných dejín konca 19. storočia - Andreja Kmeťa, Andreja Halašu, Jána Petrikovicha či Karola A. Medveckého. Predovšetkým zásluhou Andreja Kmeťa bola v apríli 1893 založená Muzeálna slovenská spoločnosť, ktorej centrálnym a programovým cieľom bolo práve vytvorenie národného múzea. Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine je najväčšou a najstaršou organizačnou zložkou SNM. Od roku 2004 tvorí SNM v Martine šesť múzeí a spolu spravuje takmer trištvrte milióna zbierkových predmetov.
(MB)
Monumentálny ráz získala budova aj vďaka radom 18 kamenných stĺpov na hlavnom priečelí. Prístup k múzeu je preklenutý dlhým kamenným schodiskom, ktoré bolo rozdelené do desiatich úsekov s krajinárskymi úpravami. Tento priestor pod múzeom bol pred dvoma rokmi zmenený a mesto odtiaľ odstránilo staré vysoké tuje a iné dreviny, ktoré zakrývali výhľad na budovu a zároveň poškodzovali schody.
Okolie pod múzeom vrátane schodiska je vo večerných hodinách osvetlené, ale samotná fasáda nie.
„Cieľom zbierky je získať peniaze na osvetlenie fasády hlavnej budovy, aby opäť vynikla jej monumentálnosť a dôležitosť v rámci Martina,“ zdôrazňuje M. Bórik a dodáva, že zbierka je rozdelená na štyri etapy v celkovej hodnote 11 000 eur s DPH.
Nefunkčná elektroinštalácia
Ako ďalej Bórik dopĺňa, z vyzbieraných peňazí sa zaplatí elektroprojekt, zemné práce, osadenia nového osvetlenia medzi stĺpmi a reflektory, ktoré

osvetlia fasádu budovy. Súčasťou projektu je tiež vyriešenie elektrického napojenia a spínania vonkajšieho nasvietenia múzea, pretože pôvodná elektroinštalácia viac než štyridsať rokov nefunguje. Aktuálne sú pred budovou osadené štyri zastarané výbojkové svietidlá.
„Celú pôvodnú sústavu osvetlenia treba demontovať. Nové svietidlá sa napoja na existujúcu meranú spotrebu objektu, a teda nevznikne nové odberné miesto. Zbierka zahŕňa aj sumu na spotrebu elektriny, keďže v rozpočte múzea nie sú na toto nové osvetlenie vyčlenené peniaze. Bližšie informácie ľudia môžu nájsť na webovej stránke zbierky Rozsvieť múzeum,“ vysvetľuje iniciátor zbierky.