Aj teplické gymnázium potrebuje výnimku, prvý ročník im nedovolili otvoriť

Stanovenie kvót pre osemročné gymnáziá nepotešilo nielen Bratislavu, ale komplikácia možno nastane i v Turčianskych Tepliciach. Kým parlament dal hlavnému mestu nakoniec výnimku, teplické gymnázium už nemôže otvoriť prvý ročník. Zmeniť to môže bratislavský okresný úrad.

Študenti prvého ročníka na Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine.Študenti prvého ročníka na Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine. (Zdroj: ANDREA DUDRÁKOVÁ)

MARTIN. TURČIANSKE TEPLICE. Osemročné gymnáziá môžu do prvých ročníkov prijať len päť percent žiakov zo základných škôl. Výnimku dostala iba Bratislava, kde parlament odobril zvýšenie kvót na desať percent, a to pre školský rok 2018/2019. Rovnakú výnimku by ale potrebovali aj v Turčianskych Tepliciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako informovala TASR, ministerka školstva Martina Lubyová pripomenula, že osemročné gymnáziá vznikli ako výberové školy pre najnadanejších žiakov. Spomínaná päťpercentná hranica prijímaných žiakov do prvých ročníkov osemročných gymnázií bola podľa rezortu ustanovená školským zákonom z roku 2008, teda pred desiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôvodom bol veľký odliv najlepších žiakov v danom ročníku zo základných škôl, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo na kvalite vzdelávacieho systému ako celku,“ dopĺňa ministerstvo v stanovisku pre TASR.

Záujem o štúdium sa zvýšil

Prečítajte si tiež: Aby martinské múzeum svietilo aj z diaľky, robia aktivisti zbierku Čítajte 

V Turci máme len dve osemročné gymnáziá. Jedno v Martine, druhé v spomínaných Turčianskych Tepliciach. A práve škola v kúpeľnom meste by na päťpercentnú kvotu doplatila.

„Prijať na našu školu iba päť percent žiakov z okresu Turčianske Teplice by bolo pre nás likvidačné. V takom prípade by sme mohli do prvého ročníka vziať iba šesť - sedem študentov, čiže prvú triedu by sme nemohli otvoriť. Veríme, že dostaneme výnimku a budeme môcť prijať 17 žiakov, a tak otvoriť jednu plne organizovanú triedu. Ministerstvo by o tom malo rozhodnúť v priebehu tohto mesiaca,“ vysvetľuje Igor Arvensis riaditeľ Gymnázia Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej dodáva, v ich okrese je v súčasnosti veľký záujem o štúdium na ich osemročnom gymnáziu. „Minulý rok sme mali požiadavku na dvadsaťpäť žiakov prvého ročníka a aj sme ju naplnili,“ konštatuje Igor Arvensis.

Aj na teplickej radnici si uvedomujú ohrozenie tejto školy a preto iniciovali petíciu za prehodnotenie päťpercentnej kvóty a otvorenie jednej triedy so sedemnástimi žiakmi.

Koncom minulého týždňa už ale padol prvý verdikt. Na základe tohto pravidla stanovil Okresný úrad v Žiline, odbor školstva, že do prvého ročníka na gymnáziu s osemročným štúdiom v Turčianskych Tepliciach v školskom roku 2018/2019 nie je možné prijať žiadneho žiaka. Teplické gymnázium sa voči tomuto rozhodnutiu odvolalo a preto veria, že v ich prospech nakoniec rozhodne okresný úrad v Bratislave a dostanú výnimku.

SkryťVypnúť reklamu

„Likvidácia 8-ročných gymnázií nie je iba problém Bratislavy, ako sa to niektorí snažia v médiách zľahčovať. Aj mestu Turčianske Teplice hrozí, že príde o svoje gymnázium. Tomuto gymnáziu, ktoré je od roku 1959 historickým pokračovateľom gymnázia v Kláštore pod Znievom, jedného z prvých troch slovenských gymnázií, hrozí reálny zánik. Preto sme sa obrátili aj na Maticu slovenskú a požiadali kompetentných o pomoc. Chceme osloviť aj predsedu SNS a predsedu parlamentu Andreja Danka,“ povedal pre agentúru SITA primátor mesta Igor Hus.

Veľa sa im toho nezmení

S určitou formou regulácie súhlasí Igor Libo, riaditeľ Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine. Hovorí, že ak by kvóty ostali pri piatich percentách, pre ich školu by sa v zásade nič nezmenilo.

„Viac ako desať percent by to ale byť nemalo, pretože takýto typ školy by mali navštevovať len tí najlepší,“ domnieva sa Igor Libo a zároveň dodáva, že hoci sa k nim hlásia najšikovnejší žiaci, na základných školách aj tak stále ostane veľa nadaných detí.

„V martinskom okrese je približne 750 žiakov v ročníku, ktorí by mohli teoreticky ísť na osemročné gymnázium a keď z nich prijmeme 60, tak to pre základné školy určite nie je likvidačné. Pri päťpercentnej kvóte v Žilinskom kraji boli našej škole pridelené pre školský rok 2018/2019 dve triedy a spolu 56 žiakov. Je to o pár žiakov menej, ako v predchádzajúcich rokoch, ale my sme spokojní,“ vysvetľuje riaditeľ I. Libo.

Šikovné deti sa nemôžu učiť

Na verejnosti podľa Liba prevláda názor, že na osemročné gymnáziá sa nedostanú deti zo sociálne slabých rodín a zo zlého rodinného prostredia. To však podľa neho nie je pravda.

„Som riaditeľom gymnázia 25 rokov a nikto nikdy oficiálne nezisťoval, z akého prostredia sú žiaci školy. To sa robilo naposledy pred rokom 1989. Samozrejme, pri riešení rôznych problémov v škole sa dozvieme fakty o rodinách našich žiakov a verte, že aj naše gymnázium navštevujú žiaci z málo podnetného prostredia, z neúplných rodín či žiaci, ktorých rodičia sú nezamestnaní,“ opisuje Igor Libo. Odmieta tiež zaužívaný „argument“, že odliv vynikajúcich žiakov zo základných škôl na gymnáziá sa negatívne prejaví na kvalite vyučovania v základných školách.

„Pamätám si, ako sme viackrát riešili s rodičmi problém s tým, že ich šikovné deti sa v triede nemôžu učiť, pretože majú nedisciplinovaných spolužiakov, ktorí o vzdelávanie nemajú záujem, narušujú prácu v triede, doslova bránia kvalitnej príprave na hodinách. Preto ak niekto tvrdí, že tí dobrí potiahnu slabších, nemá celkom pravdu. Je to výnimka a skôr práve naopak – tí dobrí majú obavy byť aktívni, upadajú do priemeru,“ hovorí o svojich skúsenostiach riaditeľ martinského gymnázia.

Aby bol kolektív zdravý

Opačný názor má zas Jozef Krížo riaditeľ ZŠ Ul. Pavla Mudroňa v Martine.

„Na osemročné gymnázium nám vlani odišlo sedem žiakov. Ak sa stanovia presné kvóty, bude to nielen správne, ale rovnaké pre všetkých. Nie je dobré, aby Bratislava mala desaťpercentné kvóty a zvyšok Slovenska päť percent. Kvalita vzdelávania je rovnako dobrá aj na základných školách, pretože sa nezistilo, že by žiaci osemročných gymnázií v porovnaní so žiakmi základných škôl dosahovali omnoho lepšie výsledky,“ vyslovil sa J. Krížo. Neteší ho vysoký počet žiakov ich školy hlásiacich sa na gymnáziá.

„Lepší žiaci potiahnu vedomosťami slabších. Taký kolektív, v ktorom sú aj výborní aj slabší školáci, je oveľa zdravší a úroveň triedy sa neznižuje,“ dodáva J. Krížo.

Kompetencie na prideľovanie tried pre tento druh škôl majú jednotlivé okresné úrady, ktoré patria pod ministerstvo vnútra. Vo všeobecnosti kraje s kvótami problém mať nebudú, až na výnimku Bratislavského kraja. V súčasnosti ju napĺňajú na päť, maximálne sedem percent.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 397
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 054
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 803
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 095
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 919
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 600
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 018
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 702
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 823
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Väčšina účastníkov prvej triedy predpovedá, že súťaž bude napínavá až do konca.

Vyhrá Tomáš Nosák do tretice poradie kanonierov, koľko bodov bude stačiť na záchranu, zmeny v kádroch, kompletný zoznam prípravných zápasov účastníkov prvej triedy. To všetko na jednom mieste.


Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 600
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 018
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 702
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 717
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 823
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?