MARTIN. Konečne môžu aspoň trošku pokojnejšie spávať. Rodičom 1,5-ročnej Terezky Gajdošíkovej z Martina, ktorá trpí zákernou formou rakoviny nadobličky - neuroblastómom sa po nekonečných naťahovaniach so zdravotnou poisťovňou a nemocnicou, podarilo získať vytúžený liek pre ich milovanú dcérku.
Pomohla až medializácia
Statočnému dievčatku už totiž prestala zaberať chemoterapia a hoci jej lekári nádor z nadobličky vyoperovali, metastázy sa jej začali šíriť do kostičiek.
Jedinou možnou záchranou bol liek za 200-tisíc eur, ktorý je v Európskej únii a aj na Slovensku registrovaný, ale nenachádza sa v zozname kategorizovaných liečiv.

„To znamená, že ho poisťovňa preplatiť nemusí, čo sa najskôr stalo aj nám. Preto sme sa rozhodli, že urobíme aj nemožné, len aby sme Terezku zachránili. Veď nie je nič horšie, ako vidieť trpieť vlastné dieťa,“ hovorí mama Lenka Mičková a dodáva, že tento nákladný liek je špeciálny v tom, že vyhľadáva a ničí iba nádorové bunky.
„Najskôr si nás úrady a kompetentní pohadzovali a jeden na druhého sa odvolávali, kto liek môže zohnať a kto preplatiť. Boli to strašné a zúfalé chvíle. Je smutné, že liek pre Terezku sme dostali až po zmedializovaní nášho príbehu. Nakoniec sa všetky zúčastnené strany dohodli a liek pre drobca sa zabezpečil v skrátenom konaní pre závažnosť ochorenia, lebo jej ide o život,“ krúti hlavou mama Lenka, ktorá spolu s partnerom Mariánom zo Sklabine a celou rodinou boli ochotní rozpredať svoj majetok a požičať si peniaze z banky, len aby ich milované dieťa zachránili. Už teraz žijú v podstate z úspor, lebo všetky peniaze dávajú na výživu a lieky pre Terezku a na neustále cestovanie medzi Martinom a Banskou Bystricou.
Aký zázrak chcú urobiť?
„Pred niekoľkými dňami nám nakoniec volali zo žilinskej pobočky poisťovne a oznámili, že liek pre malú zakrátko príde a tento týždeň nastúpime na liečbu na onkológiu do Banskej Bystrice. Stále sa mi nechce veriť, že je to pravda,“ dojato opisuje L. Mičková, ktorá s malou bojovníčkou strávila s prestávkami skoro polroka na banskobystrickej onkológií, kde sa ťažko vyrovnávala s utrpením nielen svojho dievčatka, ale trápili ju aj osudy ostatných chorých detičiek.
„Povedala som si, že všetko musím zvládnuť, veď ide o moju dcéru a ona je tá, do ktorej všetky tie látky pichajú. Ja som tu na to, aby som jej dala lásku a podporila ju, aby všetko zvládla. Trochu pomohlo, že som zdravotná sestra v martinskej nemocnici. Kedysi som pracovala na pľúcnom oddelení a na onkologických pacientov som zvyknutá. Najmä preto mi ale vírilo hlavou, že aký zázrak chcú doktori urobiť, aby Terezku zachránili,“ spomína Martinčanka Lenka a túli si svoj malý poklad v náručí.
Terezkin otec Marián Gajdošík je zároveň vďačný za nesmiernu pomoc a podporu verejnosti.
Podpora od neznámych
Nielen ľudí z Turca chytil silno za srdce smutný osud ich jedinej dcérky a mnohí začali sami od seba organizovať rôzne zbierky pre usmievavé dievčatko, a to najmä v čase, keď sa ešte nevedelo, či jej schvália toľko potrebný liek.
„V ťažkých chvíľach, keď človek bojuje o život vlastného dieťaťa stratíte vieru v Boha. Ale obrovská podpora ľudí nás nesmierne dojala. Napríklad farár v Dolnom Kubíne slúžil za Terezku omšu a prvú peňažnú podporu sme dostali od futbalového trénera Belej Dulíc. Postupne sa pridávali ďalší, čo sme naozaj nečakali,“ vykresľuje Marián Gajdošík.
Ako ďalej hovorí, zmobilizovali sa tiež jeho spolužiaci zo strednej školy, Lenkine kolegyne, obyvatelia Sklabine so starostkou, predstavitelia mesta Martin či športové krúžky a zorganizovali rôzne zbierky pre Terezku.
„Veľmi milé bolo, keď jeden starší pán prišiel do nemocnice za mojimi kolegyňami a dal im sto eur so slovami, že toto prosím pošlite Terezke, viac nemám, lebo päť eur si musím nechať na autobus,“ spomína Lenka Mičková.
Ako rodičia veselého dievčatka ďalej dodávajú, boj o záchranu dcérky ešte zďaleka nemajú vyhratý. Finančne náročnú liečbu v Banskej Bystrici budú dievčatku dávať polroka, a potom budú musieť znova stráviť nejaký čas na nemocničnej izbe, keďže Terezku čaká ešte transplantácia kmeňových buniek v Bratislave, rádioterapia bruška, aby metastázy z jej telíčka úplne vymizli.
„Ešte dlho potrvá, kým budeme fungovať ako normálna rodina, ale spoločne zabojujeme. Každý rodič urobí pre svoje dieťa aj to posledné,“ dúfa v priazeň osudu otec Marián.