MARTIN. „Dejiny slovenskej fotografie sú plné nezbadaných, polozabudnutých či celkom zabudnutých osobností. Avšak máloktorá bola donedávna taká neznáma ako Ján Galanda,“ hovorí umelecký kritik a historik Aurel Hrabušický. Uvádza tak zaujímavú tému, ktorá doplní v najbližších dňoch výstavnú ponuku v Turčianskej galérii.
„Ako väčšina moderných slovenských fotografov bol Ján Galanda fotoamatérom, v občianskom živote pracoval ako bankový úradník,“ pokračuje a dodáva, že Galanda začal sústavnejšie fotografovať až v prvej polovici tridsiatych rokov. Fotografoval to, čo väčšina amatérov – dokumentoval svoje mimopracovné záujmy a aktivity, cestovanie, turistiku, šport. „Na rozdiel od väčšiny snímok tohto druhu sa však jeho fotografie vyznačujú precízne budovanou, náročnou, niekedy až rafinovanou kompozíciou. Tým, že sústavne dokumentoval svoje cesty do zahraničia, vytvoril súbor fotografií o spôsobe života, ktorý bol na chudobnom Slovensku výnimočný,“ uzatvára umelecký kritik.
Výstavu v Turčianskej galérii sprístupnia 1. marca a pozrieť si ju bude možné do 20. mája 2018. Jej kurátorom je Filip Jančo.