MARTIN. Je štvrtok 8. februára a na operačnom stredisku Mestskej polície v Martine o 22.36 hodine zvoní telefón.
Hlas ženy oznamuje, že na autobusovom nástupišti pri železničnej stanici sedí na lavičke pravdepodobne bezdomovec, ktorý zrejme potrebuje lekárske ošetrenie.
Už o minútu na mieste hliadka zisťuje, že 60-ročný Martinčan je pod vplyvom alkoholu, no napriek ponúkanej pomoci lekárske ošetrenie odmieta. Viliam tak ostáva naďalej sedieť na lavičke, hliadka ho celú noc chodí kontrolovať.
O štvrtej ráno takmer rutinná situácia, s ktorou sú mestskí policajti často konfrontovaní, prináša dramatický zvrat.

Ležiaci muž sa vlastnými zvratkami dusí, strážnici mu okamžite poskytujú prvú pomoc, volajú záchranku. Neskôr sa ale dozvedajú, že Viliamov zdravotný stav sa natoľko zhoršil, že v nemocnici umiera.
Alarmujúce čísla
Žiaľ, ľudia sa často zahrávajú s ohňom. Mnohí po nadmernej konzumácii alkoholu končia ležiaci či sediaci pod holým nebom na zemi. Niektorí sú tak pod parou, že hoci majú domov len pár metrov, zaspia aj pri schodoch pri svojich dverách. A to majú v podstate šťastie, lebo tí, ktorí si nechtiac „ustelú“ vonku v chladnom počasí, vážne ohrozujú nielen svoje zdravie i život.
Od začiatku tohto roka do 16. februára evidovala martinská polícia viac ako 60 prípadov ležiacich alebo sediacich osôb na ulici, zastávkach či v bytových domoch.
„Iba v ojedinelých prípadoch nezohráva úlohu alkohol, ale náhle zhoršenie zdravotného stavu. Pomáhali sme už aj ľuďom, ktorí majú cukrovku, srdcovo-cievne problémy či epileptické záchvaty. Avšak v drvivej väčšine sú ležiace či sediace osoby značne opité,“ povedal Adrián Antoš, zástupca náčelníka Mestskej polície v Martine.
Nejde len o bezdomovcov
Väčšinou sa na uliciach prebúdzajú bezdomovci, k tým sú hliadky privolávané pravidelne a často k tým istým osobám.
Nie sú to však len oni, ktorí to s alkoholom preženú. Najmä počas piatkov a sobôt sa do problémov dostávajú aj mladšie ročníky. Tých policajti zbierajú doslova zo zeme neďaleko nočných barov a diskoték.
„Mladí sú navyše po prebudení často agresívni, nedajú si povedať, stalo sa, že kolegovia boli nútení použiť aj donucovacie prostriedky,“ opísal skúsenosti z ulice zástupca náčelníka.
Policajti ležiace osoby najprv prebudia, preveria ich zdravotný stav a mnohých odprevadia až domov. Ľuďom bez domova zas odporúčajú útulok, ktorý sa nachádza v lokalite Na kameni za teplárňou, máloktorí ho však využijú.
Ak treba, policajti poskytujú prvú pomoc, volajú záchranku, asistujú pri prevozoch do nemocnice na urgentný príjem a dozrú, aby nedošlo k útokom na zdravotníkov.
„A nie raz sa do nemocnice vrátia, aby tlmili agresivitu opilcov,“ podotkol ešte Adrián Antoš.