MARTIN. Aj Turčania dnes ukázali Slovensku, že im nie sú ľahostajné brutálne útoky na slobodu tlače i prejavu u nás a pripojili sa k iniciatíve študentov a novinárov.
Až okolo dvoch tisíc ľudí prišlo podporiť svojou účasťou sviečkový pochod za zavraždeného investigatívneho redaktora portálu aktuality.sk 27-ročného Jána Kuciaka a jeho 27-ročnej priateľky Martiny Kušnírovej, ktorý sa konal v centre Martina.
Vražda vyburcovala davy
Ľudia všetkých vekových skupín sa najskôr zišli pri Štefunkovom súsoší Jánošikovej družiny, kde zapálili sviečky a v hlúčikoch medzi sebou družne debatovali o otrasných udalostiach.
„Uvidíte, že ešte nejaké nové veci vyplávajú na povrch a dozvieme sa viac ako doposiaľ,“ vyslovil presvedčenie jeden starší Martinčan.
„Stala sa strašná vec, a to iba preto, lebo sú medzi nami takí, ktorí si myslia, že sú nedotknuteľní a nemôže sa im nič stať,“ snažili sa nájsť vysvetlenie nepochopiteľného činu muži v stredných rokoch.
Dav nesúci fotografie zosnulého novinára s partnerkou sa potom pokojným pochodom s plápolajúcimi sviečkami v rukách presunul cez pešiu zónu k Slovenskému komornému divadlu, kde ich všetci položili pred Národný dom. Tam sa konala pokojná manifestácia, na ktorej odznelo niekoľko príhovorov od novinárov, študentov a umelcov.
Zhromaždeným sa pod kožu najviac dostali slová mladých študentiek zo sučianskeho bilingválneho gymnázia. Z ich úst zaznelo, že i keď najskôr si po skúsenostiach s protikorupčnými pochodmi z minulého roku, ktoré nič nezmenili, povedali, že už nemá zmysel sa o nič pokúšať, vražda dvoch nevinných mladých ľudí v ich vlastnom domove ich opäť vyburcovala, aby svet neostal ľahostajný.
Veria vo vyšetrenie ohavného činu
Na spomienkový pochod prišli do Martina dokonca aj Ružomberčanky.
„Rozhodli sme sa prísť, pretože v 89-tom nás ako študentov mlátili a teraz nám vraždia deti. Chceme, aby naše deti vyrastali v tejto krajine v slobode, lebo touto dvojnásobnou vraždou zaútočili nielen na slobodu slova, ale na slobodu ako takú a my chceme, aby naše deti žili v slobodnej krajine,“ zareagovala Mária Peťová, ktorá do Turca prišla aj s dcérou.
„Ja som nedávno dovŕšila osemnásť rokov a myslím si, že toto je aj môj štát a o chvíľu bude v mojich rukách starostlivosť o túto krajinu a chcem zmenu, tak preto som tu,“ vyslovila sa Laura Peťová.
Názor pridala tiež Petra Blahová.
„Mám malé deti a prišla som sem kvôli nim, lebo raz budú väčšie a nechcem, aby sa podobné veci stávali aj v budúcnosti a takisto som za zmenu v našej krajine. Verím, že táto dvojnásobná vražda sa vyšetrí. Je to na dobrej ceste, lebo už sú v tom zainteresované aj medzinárodné inštitúcie. Ak nie, tak budem sklamaná,“ skonštatovala.
Podpora zo zahraničia
Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich vo Veľkej Mači. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára. Ako uviedla tlačová agentúra TASR, pre túto vraždu už odstúpil aj minister kultúry Marek Maďarič. Do vyšetrenia prípadu sa vzdali svojich funkcií tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň a štátna radkyňa Mária Trošková. Ich mená sa totiž vyskytovali v článku, na ktorom Kuciak pracoval.
Pochod sa i v Martine organizoval ako občianska, apolitická udalosť v rovnaký deň a v rovnakom čase ako v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach, Pezinku, Trenčíne, Púchove, Poprade, Skalici, Brne, Prahe, Londýne, Haagu, Paríži, Luxemburgu, Abeerdene, Štokholme, Edinbourghu, Vancouveri a ďalších mestách.