HOKEJ: Keď hráme, čo máme, tak to ide ako po masle

Po oťukávacej prvej tretine to naši v Rimavskej Sobote rozbalili naplno. Do semifinálovej série tak vstúpili jednoznačným víťazstvom 7:0.

František Poliaček sa v zápase blysol tromi gólmi a dvomi prihrávkami. František Poliaček sa v zápase blysol tromi gólmi a dvomi prihrávkami. (Zdroj: JARO PODHORSKÝ)

RIMAVSKÁ SOBOTA. Proti celku z Rimavskej Soboty hrali naši prvý druholigový duel (vyhrali sme ho vysoko 9:3) a v semifinálovej sérii proti tomuto súperovi si môžeme zabezpečiť aj postupovú definitívu. Obidvaja finalisti totiž už budú mať isté prvoligové miestenky.

Veľmi dôležitý prvý krok k naplneniu tohto cieľa chceli Martinčania spraviť už v sobotu, aj keď v decembri podľahli svoju protivníkovi na jeho ľade 2:6.

Drobné korektúry nakopli stroj

V prvej tretine, počas ktorej bolo až šesť vylúčených (štyria domáci a dvaja naši), sa predviedli predovšetkým brankári. Tak Gavalier ako aj Križan pomohli svojim tímom viacerými výbornými zákrokmi a predovšetkým vďaka nim sa do šatní odchádzalo za bezgólového stavu.

„Chalani ešte nehrali úplne to, čo sme od nich chceli. Ešte raz sme si všetko prebrali, nakreslili a miernou korektúrou prešiel aj prvý útok,“ vrátil sa k dianiu počas prvej prestávky martinský tréner Ján Galamboš.

Následne už Turčania chytili opraty duelu do svojich rúk. Hneď v úvodnej minúte prostrednej časti otvorili skóre, ovládli stredné pásmo a domáci už nevedeli v ofenzíve nič zásadnejšie vymyslieť. Naopak, hráči MHK získavali v priestore medzi modrými čiarami množstvo pukov a vyrážali do rýchlych kontier. Pozitívne bolo, že dokázali byť dostatočne dôrazní i v koncovke a po štyridsiatich minútach viedli už 5:0. O osude prvého semifinále bolo prakticky rozhodnuté a dostatočný priestor na ľade tak dostali všetci hráči.

Keď šliape tím, vyskočia aj jednotlivci

V záverečnej perióde naši už kontrolovali hru a ďalšími dvomi presnými zásahmi prikrášlili zaslúžené víťazstvo.

„Tak ako som bol k hráčom po domácom stretnutí proti Osmosu kritický, tak ich teraz musím pochváliť. Druhá a tretia tretina boli z ich strany výborné. Potvrdilo sa im, že ak budú dodržiavať systém, úspech sa dostaví. Takisto už je cítiť, že mužstvo sa v takomto zložení pripravuje spolu štvrtý týždeň,“ pripomenul kormidelník.

Za zmienku určite stojí i fakt, že hostia nielenže ubránili sedem oslabení, ale dokázali v nich dvakrát skórovať. V obidvoch prípadoch sa husársky kúsok podarilo Františkovi Poliačkovi, ktorý k tomu pridal ešte jeden gól a dve asistencie a s piatimi kanadskými bodmi bol najproduktívnejším hráčom zápasu.

„Po dvoch dueloch bez gólu sa Fero chytil vo veľmi dôležitej chvíli. Oslabenia však mužstvo bránilo nadpriemerne a keď sa hrá takto i jednotlivci potom vyskočia,“ trafil klinec po hlavičke tréner.

Najlepšiemu strelcovi tímu (má na svojim konte už 28 gólov) zdatne sekundovali i štvorbodový Andrej Jurášek a brankár Lukáš Gavalier, ktorý vychytal druhú nulu po sebe.

Naši si pomohli i dvomi presilovkovými presnými zásahmi. Z 35 striel skončilo sedem v sieti, čo je slušná 20 percentná efektivita.

V tomto ukazovateli mali fantastické čísla najmä počas druhej a tretej tretiny, keď z 20 pokusov premenili sedem (úspešnosť 34,52 percent).

„Ak sa nám podarí nadviazať na tento výkon, budeme na správnej ceste za dosiahnutím nášho cieľa. Ak budeme robiť, čo máme sme schopní zvládnuť aj posledný krok, ktorý zväčša býva najťažší,“ doplnil Ján Galamboš.

FAKTY Z ĽADU

HKM Rimavská Sobota – MHK Martin 0:7 (0:0, 0:5, 0:2)

Góly: 20:48 Poliaček (Hriňa, Škumát), 32:16 Jurášek (Poliaček, Pokrivčák), 32:40 Jurášek (Pokrivčák, Poliaček), 33:41 Poliaček (Jurášek, Škumát), 37:37 Poliaček (Jurášek, Škumát), 49:13 B. Srnka (Oravec) a 58:36 Dvořák (Vilchinskiy, B. Srnka).

Vylúčení: 6:7. Presilovky: 0:2. Oslabenia: 0:2. Rozhodcovia: Vido – Číž, Trnka. Diváci: 425.

RIMAVSKÁ SOBOTA: Križan – M. Slovák, Nociar, Urban, Škantár, Matúška, Heckl, Kulišek – J. Slovák, Filipiak, Šagát – Moroz, Dmitriev, Skvortsov – Buda, Fekiač, Zorvan – Fiľo, Domaev. MARTIN: Gavalier – Hriňa, Škumát, Dvořák, Oravec, Fillo, Mendel, Brveník – Huňady, Pokrivčák, Poliaček – Olejník, Jurášek, Vilchinskiy – Kamenický, B. Srnka, Ferleťák – Lauko, Rechtorík, Hanes.

Stav série: 0:1.

Druhé semifinále: Liptovský Mikuláš B – Humenné 4:8 (0:1).